محاسبه بیمه شخص ثالث

محاسبه بیمه شخص ثالث در سال ۹۷ چگونه خواهد بود؟

یکی از مدارک ضروری هر وسیله نقلیه بیمه شخص ثالث می‌باشد، که تمامی ما از چند و چون آن باخبر هستیم. در این مطلب سعی داریم جهت آگاهی خوانندگان این بلاگ نحوه محاسبه حق بیمه شخص ثالث را شرح دهیم. بیمه شخص ثالث هرساله با توجه به نرخ دیه که توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود و با توجه به عواملی مانند مدل ماشین، سال ساخت، کاربری، سالهای تخفیف، تعداد خسارت و… محاسبه می‌گردد. در ادامه به نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث در سال ۹۷ خواهیم پرداخت.


مطلب مرتبط: استعلام قیمت بیمه شخص ثالث


عوامل مؤثر بر محاسبه بیمه شخص ثالث

 . حق بیمه پایه: این فاکتور هرساله از طرف بیمه مرکزی بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیله نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.

نرخ دیه طبق ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ از ابتدای سال ۱۳۹۷ مبلغ ۲۳۱ میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام و مبلغ ۳۰۸ میلیون تومان در ماه‌های حرام تعیین گردیده است.

حق بیمه پایه در محاسبه بیمه شخص ثالث

. کاربری وسیله نقلیه: نوع کاربری وسیله نقلیه یکی از عوامل تأثیرگذار در محاسبه حق بیمه شخص ثالث است که طبق جدول زیر محاسبه می‌گردد.
ظرفیت در محاسبه بیمه شخص ثالث

کاربری در محاسبه بیمه شخص ثالث

. میزان سال‌های عدم خسارت: شرکت‌های بیمه‌گر در محاسبه بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که دچار حوادث و سوانح رانندگی نشوند و از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکنند، تخفیفی را اعمال می‌کند. اعمال این تخفیف در محاسبه بیمه شخص ثالث به‌صورت زیر است. درصد تخفیف از مبلغ حق بیمه کسر می‌گردد.

   تا پایان سال ۹۶ درصورتی‌که حتی یک‌بار از کوپن‌های بیمه‌نامه استفاده می‌شد تمامی سال‌های تخفیف عدم خسارت از بین رفته و بیمه‌نامه فاقد تخفیف عدم خسارت می‌شد. ولی سازمان بیمه مرکزی از سال ۹۷ تصمیم به تغییر سیاست خود گرفته و درازای هر بار استفاده از بیمه، بر اساس دفعات خسارت درصدی از سال‌های تخفیف عدم خسارت کاسته و مابقی را برای بیمه‌گزار حفظ می‌کند. فرمول محاسبه سال‌های باقی‌مانده تخفیف پس از حادثه به‌صورت زیر است.

سال‌های تخفیف عدم خسارت جدید=سال‌های تخفیف عدم خسارت اولیه که روی بیمه نامه درج شده –(درصد جریمه خسارت/۵)+۱

درصد جریمه خسارت بر اساس خسارات مالی و جانی و دفعات حوادث بر اساس نظر کارشناس راهنمایی و رانندگی محاسبه می‌گردد.

برای به دست آوردن سال تخفیف بیمه شخص ثالث باید عدد سال تخفیف عدم خسارت را با مدت آخرین بیمه‌نامه جمع کرد.

 . جریمه دیرکرد: بیمه شخص ثالث برای تمامی وسایل نقلیه اجباری می‌باشد و درصورتی‌که فاصله‌ای بین تمدید بیمه‌نامه بیافتد بیمه‌گزار به ازای هرروز دیرکرد طبق جدول زیر موظف به پرداخت جریمه است.

جریمه روزانه دیرکرد در محاسبه بیمه شخص ثالث

 . مدل وسیله نقلیه: وسایل نقلیه‌ای که بیشتر از ۱۵ سال قدمت داشته باشند، به ازای هر سال کهنگی ۲% اضافه نرخ به حق بیمه آن‌ها اضافه می‌گردد.

مبلغ نهایی حق بیمه شامل جمع موارد فوق به‌اضافه ۹% مالیات ارزش‌افزوده می‌گردد.


مطلب مرتبط: کاهش جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث


آیا انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرویی دیگر امکان‌پذیر است؟

در بعضی از موارد، شخص تمایل دارد که تعداد سال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودروی قبلی خود را به بیمه شخص ثالث خودروی جدید خود منتقل کند. شخص همچنین می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث قبلی خودروی خود را به خودروی همسر و فرزندانش انتقال دهد. در سال ۹۵ قانون انتقال تخفیف به این صورت بود که شخص، قبل از انتقال بیمه‌نامه خود به شخصی دیگر، تقاضای انتقال تخفیف عدم خسارت به بیمه‌نامه خودروی جدید را می‌داد تا تخفیف‌های مذکور در محاسبه بیمه شخص ثالث وی اعمال شود. از سال ۹۶ به بعد لازم نیست  و می‌توان تخفیف را حتی بعد از ثبت خودرو به نام مالک جدید نیز حفظ کرد.


مطلب مرتبط: انتقال بیمه شخص ثالث ، موانع و روش گذر از آنها


آیا محاسبه بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌های بیمه یکسان است؟

خیلی از صاحبان وسایل نقلیه نمی‌دانند که قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های بیمه، متفاوت است. هرساله بیمه مرکزی، حداکثر حق بیمه دریافتی را به شرکت‌‌‌های بیمه ابلاغ می‌کند. این شرکت‌ها مجاز به دریافت حق بیمه‌ای بیشتر از این مقدار نیستند اما می‌توانند در محاسبه بیمه شخص ثالث، تخفیف‌هایی را لحاظ کنند و حق بیمه‌‌های متفاوتی را از بیمه‌گزاران خود دریافت کنند. مشکلی که وجود دارد این است که دسترسی به اطلاعات قیمتی شرکت‌‌‌های مختلف به‌سختی امکان‌پذیر است. وب‌سایت و اپلیکیشن مقایسه و خرید آنلاین بیمه بیمیتو، محاسبه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه متفاوت را برای شرکت‌های مختلف به‌صورت دقیق انجام داده و در اختیار عموم گذاشته است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

محاسبه بیمه شخص ثالث


بیمه حوادث راننده چیست؟

در محاسبه بیمه شخص ثالث، راننده وسیله نقلیه (بیمه‌گزار) شخص اول، شرکت بیمه (بیمه‌گر) شخص دوم یا ثانی و افراد زیان‌دیده در حوادث رانندگی، شخص ثالث در نظر گرفته می‌شوند. مسئله خسارت زیان بدنی وارد آمده به راننده مقصر برای بسیاری مسئله نگران‌کننده‌ای است. به‌تازگی بیمه حوادث راننده زیرمجموعه اجباری بیمه شخص ثالث است و حق بیمه مربوط به بیمه حوادث در حق بیمه شخص ثالث منظور می‌شود. در این حالت در صورت فوت راننده ۲۳۱ میلیون تومان از جانب شرکت بیمه و درصورتی‌که در ماه حرام اتفاق بیفتد، باقی آن از صندوق خسارات بدنی پرداخته می‌شود. همچنین دیه مربوط به نقص عضو و خدمات پزشکی نیز به رانند مقصر پرداخت می شود.


مطلب مرتبط: دریافت خسارت بدون کروکی در بیمه شخص ثالث


استعلام آنلاین نرخ بیمه شخص ثالث

حال با دانستن موارد فوق می‌دانید محاسبه حق بیمه کار دشواری نیست و به‌راحتی می‌توانید با اعمال ساده‌ ریاضی حق بیمه خودروی خود را محاسبه نمایید و از صحت آن اطمینان حاصل فرمایید. که البته با توجه به فاکتور‌های زیادی که در محاسبه بیمه شخص ثالث دخیل‌اند به‌دقت زیادی نیاز دارد. می‌توانید از طریق اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو که سامانه‌ای برای استعلام و خرید آنلاین بیمه است، محاسبه بیمه شخص ثالث را انجام دهید. برای محاسبه بیمه شخص ثالث کافی است به چند سؤال ساده پاسخ داد و بیمیتو این کار را به‌صورت دقیق انجام می‌دهد. از طریق این وب‌سایت علاوه بر محاسبه بیمه شخص ثالث می‌توان نرخ بیمه شخص ثالث و کیفیت ارائه خدمات شرکت‌های مختلف بیمه را برای پوشش‌های مختلف مقایسه کرد و با توجه به اولویت‌ها و توانایی مالی، گزینه مناسب را به‌صورت آنلاین خریداری کرد. به‌سادگی می‌توانید قیمت دقیق برای انواع بیمه‌ها  اعم از بیمه بدنه خودرو، آتش‌سوزی منزل، زلزله، عمر، مسافرتی و تأمین اجتماعی را نیز از وب‌سایت بیمیتو استعلام بگیرید و خریداری نمایید.


دریافت اپلیکیشن بیمیتو از کافه بازار

اپلیکشن بیمیتو در کافه بازار

دریافت اپلیکیشن بیمیتو از گوگل پلی

اپلیکیشن بیمیتو در گوگل پلی

35 comments

 1. لیلا سیستانی ۱۸ اسفند, ۱۳۹۵ at 13:31 Reply

  عالی بود تشکر
  برای ثبت نام و یا همکاری چه مراحلی باید انجام دهیم هر کار کردم نتونستم ثبت نام کنم میشه راهنمایی بفرمایید.

 2. بهنام غفارلو ۲۴ خرداد, ۱۳۹۶ at 23:19 Reply

  جالبه. هم اطلاعاتتون خوب و مفیده هم نرم افزارتون خیلی عالیه.
  کلا کارتون خوبه. یه چیز جامعی هست .
  دستتون درد نکنه

 3. یاسر ۲۲ مرداد, ۱۳۹۶ at 04:03 Reply

  سلام
  میخواستم بدونم ۴عدد بیمه ۳ماهه بدون خسارت ، ۱سال تخفیف حساب می شه یا خیر؟
  تشکر بابت مطالب مفیدتون

 4. سعید ۳۱ مرداد, ۱۳۹۶ at 04:18 Reply

  سلام چرا بیمه شخص ثالث این برنامتون فقط واسه ماشینه به فکر اونایی که موتور دارن هم باشید خیلی ممنون الان من موندم و یه موتور صفر بنلی و هاج و واج که کدوم بیمه بهتره یا به صرفه تره اگه میشه موتور هم اضافه کنید عین ماشین مدلهای موتورها هم بذارید ممنون

  • شهاب شیرین ۳۱ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:04 Reply

   سلام ممنون از نظر خوبتون
   بیمه موتور به زودی روی سامانه بیمیتو قرار خواهد گرفت. اگر مایل باشید می تونید با شماره شرکت تماس بگیرید و درخواست بیمه موتور خودتون رو اعلام کنید. ما هم براتون کار مشاوره و هم خرید و ارسال رایگان را انجام خواهیم داد

 5. اشکان ۶ مهر, ۱۳۹۶ at 19:16 Reply

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید شما
  میخواستم بدونم ایا شرکت های بیمه، بیمه نامه رو به صورت اقساطی هم صادر میکنن و اگر میکنن چند ماهه؟

  • شهاب شیرین ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ at 08:46 Reply

   خواهش می کنم
   بله امکان خرید بیمه نامه اقساطی هم وجود داره. به زودی از طریق سامانه بیمیتو می تونید به صورت اقساطی بیمه بخرید

 6. عموری ۳ آبان, ۱۳۹۶ at 17:53 Reply

  سلام ممنون از گردانندگان سایت من یه نماینده بیمه هستم خواستم بدونم ایا خرید بیمه فقط از شعب اصلی در تهران خریداری میشه ویا امکان خرید از نماینده ها چه درتهران وچه در شهرستان وجود داره یانه؟ مرسی استعلامتون واقعا راحت بود

  • شهاب شیرین ۶ آبان, ۱۳۹۶ at 08:57 Reply

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر خوبتون
   خرید بیمه از طریق نمایندگان در مراکز استان ها انجام می شود

 7. طباطبایی ۸ آبان, ۱۳۹۶ at 00:53 Reply

  سلام
  موضوع را بسیار خوب توضیح دادین.
  بسیار ممنون بابت این کار بسیار زیبای شما.

 8. محمد ۱۱ آذر, ۱۳۹۶ at 13:09 Reply

  سلام
  من تصادف کردم که راننده مقصر شناخته شدم و در این تصادف بینی من شکست و زیر چشمم کبود شد آیا از بیمه شخص ثالث میتونم دیه دریافت کنم؟با تشکر

  • شهاب شیرین ۱۱ آذر, ۱۳۹۶ at 13:51 Reply

   سلام
   دوست عزیز از پوشش حوادث راننده بیمه شخص ثالثتون می تونین از بیمه دیه دریافت کنین.
   ایشالا که همیشه سالم باشید و دچار آسیب نشید 🙂

 9. محمد تاپاک ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ at 02:31 Reply

  با سلام بنده با پراید تصادف کرده ام مقصر ۲۵ درصد بنده و ۷۵ درصد پراید است بیمه ایران برای خودرو من بوده و پراید بیمه دانا کارشناس دانا اتومبیل را دیده و خسارت کلی را ۴۲۰۰۰۰۰ محاسبه کرده و با احتطاب ۷۵ درصد حدود ۳۳۰۰۰۰۰ تعلق میگیرد شیشه جلو که ۱ هفته قبا از آن تعویض نموده ام کارشناس نمیپذیرد و گفته از قبل سنگ اصابت کرده لاستیک و رینگ نو ترکیده و تغییر حالت داده مورد قبول نیست مدل پژو پارس بنده ۸۵ و بدون رنگ بوده که الان نیمه شاسی باید تعویض شود گیر بکس ترکیده خلاصه ماشین ۱۷ میلیونی من ۵ میلیون خرج داره تا سر پا بشه و بیمه دانا قبول نمیکند چه اقدامی در این مورد انجم دهم

  • محمد تاپاک ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ at 02:40 Reply

   کارکنان بیمه دانا طوری برخورد میکند که انگار ما بدهکار شان هستیم به واحد شکایات هم رجوع کردم جواب سر بالا تحویل گرفتم که هر کاری ازت برمیاد انجام بده ۴۰ روز که خودرو بنده در این وضعیت مانده ونمیدونم چطوری از چه راهی وارد شم شغل من سرویسکار لوازم خانگی هست و بدون ماشین هر روز ۵۰۰۰۰ تومان پول آژانس برای انجام کار هام دارم میدم جدا از اینکه کار های خارج از محدوده رو نمیتونم برم چون نمیصرفه لطفا راهنمایی کنید
   همراه منه بابت راهنمایی و مشاوره میتونم مبلغ تقدیم کنم

  • مهدی فروغی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۷ at 18:33 Reply

   سلام. شما میتونین با اعتراض به نتیجه موردتون رو پیگیری کنین. اگه نظر کارشناس خسارت قبول نشه، نهایتاً رییس شعبه مرکز خسارت موضوع رو پیگیری میکنه براتون؛ بنابراین نگران نباشید.

 10. محمد رضا کوهی ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ at 22:25 Reply

  سلام . من قصد گرفتن راننده برای وانت خودم داشتم .و بسیار پریشان بودم از مشکلات آتی و تصادفات خصوصا فوت و جرح و نقص عضو .لیکن کاملا متوجه شدم که :
  ۱- در زمان انجام بیمه شخص ثالث برای خودرو .در واقع راننده مقصر هم شامل بیمه دیه میشود البته در سال ۹۶ درست شده
  ۲- برای سایر امور و خطرات کار خارج از خودرو و یا حین کار .فهمیدم که با اخذ بیمه حوادث انفرادی .آن مشکل هم حل خواهد شد
  واقعا صمیمانه سپاسگزارم و دست شما را به گرمی میفشارم
  عاللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی بووووود .مرسی

 11. مهرداد ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶ at 14:50 Reply

  سلام.بنده یه ماشین خریدم که دو تا بیمه قبلیش ۶ ماهه بوده.الان که رفتم شرکت بیمه میگن چون شش ماهه بودن جزء تخفیف محسوب نمیشه
  ماشینم مدل ۸۹ و تمام تخفیفه ( هفت سال در بیمه قبلی) و الان میخوان بیمه بنده رو دوباره ۷ سال محاسبه کنن آیا این امر قانونیه؟؟

 12. سجاد ۱۱ مرداد, ۱۳۹۷ at 18:56 Reply

  آیاکسی هست که به این سوال پاسخ دهد ؟
  آیاتا بحال به این موضوع فکر کرده اید ؟
  آیاتا بحال ازخود پرسیده اید ؟
  مدتی است که مسئله بیمه شخص ثالث خودرو ، فکرم رابه خودش مشغول کرده است . مسئله ای که اکثر مردم نه ، بلکه تمام افراد و آحاد جامعه به نوعی ورگیر آن می باشند .آمارها نشان می دهد که اکثر قریب به اتفاق خانوارها دارای یک خودروی سواری می باشند .حتی قریب به ۳۰% مردم دارای دو خودرو بوده که هر ساله مبالغی را بابت حق بیمه شخص ثالث با توجه به نوع ، مدل و تعداد سیلندر خودرو به شرکتهای بیمه پرداخت می نمایند .
  حال مسئله جالب توجه این است که چرا بیمه شخص ثالث هرخودروی سواری باید با خودروی سواری دیگر فرق کند ؟
  چرا مدل خودرو (سال تولید) یا نوع خودرو در میزان و مبلغ حق بیمه شخص ثالت تاثیر گذار است؟
  جهت روش شدن موضوع باذکر یک مثال توضیح میدهم 👇👇👇
  بطورمثال :
  یک خودروی پراید مدل ۱۳۸۷ را در نظر بگیرید هزینه پرداختی بابت بیمه شخص ثالث شامل تعهد جانی و تعهد مالی و تعهدشرکت بیمه در خصوص شخص راننده (توجه داشته باشید در مورد بیمه شخص ثالث صحبت و بحث می شود) مثلا ۲۰۰هزار تومان می شود در حالیکه بیمه یکدستگاه خودروی پارس مدل ۱۳۸۷ باهمان شرایط و همان میزان تعهدات می شود ۴۰۰ هزار تومان و بیمه یکدستگاه خودروی سانتافه با همان مدل می شود ۸۰۰ هزار تومان و حق بیمه شخص ثالث یکدستگاه خودروی بنز بلزهم باهمان مدل و شرایط می شود ۱۴۰۰۰۰۰ هزار تومان .
  یا اینکه بیمه شخص ثالث دو خودروی مشابه مثلا خودروی سمند مدل ۱۳۸۷ می شود ۵۰۰ هزار تومان در حالیکه بیمه خودروی سمند مدل ۱۳۹۷ می شود ۸۰۰ هزار تومان .
  مگر چه فرقی است در میزان پرداخت دیه میان یک خودروی مدل ۱۳۷۰ با یک خودروی مدل ۱۳۹۷ در زمان بروز حادثه و تصادف از سوی شرکتهای بیمه ؟
  آیا شرکتهای بیمه که با توجه نوع و مدل خودرو مبالغ بیمه را تعیین می کنند در زمان پرداخت دیه مازاد بر مبلغ تعهد شده ، مبلغی رابه فرد مصدوم نصدوم و مجروح و یا اولیاء دم متوفی پرداخت می کنند که در زمان هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث ، مبلغ بیشتری را دریافت می کنند ؟
  بازهم براى روشن شدن موضوع لازم است مثالی را بیان کنم .👇👇👇👇
  بطورمثال :
  اگر فردی در اثر تصادف با یکدستگاه خودروی پراید مدل ۱۳۸۷ فوت نماید شرکت بیمه متعهد فقط مبلغ تعهد جانی ذکر شده در بیمه نامه را به اولیاء دم پرداخت می نماید و این درحالی است که مالک خودروی پراید مذکور مبلغ ۲۰۰ هزار تومان بابت حق بیمه پرداخت نموده است . حال اگر فردی با یکدستگاه خودروی بنز مدل ۲۰۱۸ تصادف کند و منجر به فوتش شود شرکت بیمه بازهم همان مبلغ تعهدجانی که در کلیه بیمه نامه ها یکسان می باشد را به اولیاء دم پرداخت می نماید درحالیکه مالک خودروی بنز مذکور بابت حق بیمه شخص ثالث ۱۸۰۰۰۰۰ هزار تومان پرداخت نموده است .
  نتیجه ای که از ذکر مثالهای بالا گرفته می شود این است که پرداخت دیه به فرد مصدوم و مجروح و یا اولیاء دم هیچ ربطی به نوع و مدل خودرو ندارد پس چرا و به چه دلیلی بایستی حق بیمه شخص ثالث خودرروها با یکدیگر متفاوت باشد .
  این مسئله ای است که هیچ متصدی دفتر بیمه و حتی کارشناس بیمه در سازمان بازرسی کل کشور قادربه پاسخگویی و توجیه متطقی نسبت به آن نبوده اند . البته بعضی ها تعداد سیلندر و قدرت خودروی سواری را ملاک تعیین حق بیمه قرار داده و عنوان کرده اند که این هیچ ربطی به زمان وقوع حادثه و تصادف و در نهایت فوت شخص ثالث ندارد چراکه ممکن است خودروی پرایدی با سرعت ۸۰ کیلومتر به فردی برخورد کند و منجر به فوت طرف شود و یک خودوری بنز با همان سرعت ۸۰ کیلومتر به شخصی برخورد نموده و منجر به فوتش نشود .
  پس باتوجه به مثالهای بالا ، تعداد سیلندر و قدرت موتور در خودروهای سواری هیچ نقشی در زمان تصادف منجر به فوت ندارد . جالب اینجاست که هرچه مدل خودرو بالاتر باشد و یا نوع آن فرق کند حق بیمه پرداخت آن هم متفاوت است .

  چرا?
  .

  • شهاب شیرین ۱۳ مرداد, ۱۳۹۷ at 10:03 Reply

   سلام
   بیمه براساس میزان ریسکی که هر ماشین داره حق بیمه رو تعیین می کنه
   هرچی ماشین قوی تر باشه، جدیدتر باشه، از نظر اندازه بزرگتر باشه و… حق بیمه اون ماشین مشخص میشه
   فرق ماشین مدل ۸۶ با مدل ۹۶ تو سر حال بودن اون ماشین و ریسکیه که موقع تصادف و خسارت می تونه داشته باشه

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید