گم شدن بیمه شخص ثالث

گم شدن بیمه شخص ثالث /فرآیند دریافت گواهی شخص ثالث

همان‌طور که در پست‌های قبلی توضیح داده شد بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که دارنده وسیله نقلیه باید برای خودروی خود تهیه نماید و همیشه آن را همراه خود داشته باشد. بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزار باید در اسرع وقت جهت دریافت گواهی آن اقدام کند تا از مشکلات متعددی که در اثر نداشتن بیمه شخص ثالث ممکن است اتفاق بیفتد پیشگیری کند که این مشکلات تا حدودی با مشکلات ناشی از دیرکرد بیمه شخص ثالث یکسان هستند.

در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث، فرد باید در اسرع وقت مفقود شدن آن را گزارش دهد.

همان‌طور که از عنوان بیمه شخص ثالث برمی‌آید این بیمه خسارات وارد به شخص زیان‌دیده در تصادفات رانندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ چه این خسارات جانی باشند چه مالی. با در نظر گرفتن این موضوع اهمیت بیمه شخص ثالث در این است که در مواقع وقوع خسارت، راننده مقصر در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث باید هزینه را شخصاً تقبل کند که این هزینه ممکن است مبلغ قابل توجهی باشد و زندگی فرد را دگرگون سازد.

در صورتی‌که بیمه‌گزار به هر دلیلی اعم از گم شدن، منهدم شدن، مورد سرقت قرارگرفتن و مواردی از این دست به بیمه‌نامه شخص ثالث خود دسترسی نداشته باشد باید جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام کند تا با مشکلاتی که به آن‌ها خواهیم پرداخت مواجه نشود.


مطلب مرتبط: انتقال بیمه شخص ثالث؛ موانع و روش‌های رفع آنها


مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

گم شدن بیمه شخص ثالث ممکن است در شرایط متفاوت بیمه‌‌گزار را دچار سردرگمی و شرایط پیچیده‌ای کند که در صورت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث و دریافت گواهی آن، این اتفاقات نمی‌افتاد. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

 • متوقف شدن توسط پلیس

همان‌طورکه بالاتر اشاره کردیم بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که باید همیشه همراه راننده خودرو باشد تا در صورت درخواست پلیس ارائه شود. در غیر این صورت پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف می‌کند و تا زمان ارائه بیمه شخص ثالث ترخیص نخواهد کرد.

خودرویی که به هر دلیلی فاقد بیمه شخص ثالث است توسط پلیس متوقف می‌شود.

طبعا پیشنهاد اول و بهترین راهکار این است که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث برای دریافت گواهی آن اقدام کرد. اما در صورتی‌که به هر دلیل این پیگیری به تعویق افتاده باشد و خودرو توسط پلیس متوقف شده باشد، بیمه‌گزار می‌تواند طی مراحل ساده‌ای اقداماتی جهت رفع این مشکل را انجام دهد که در ادامه به صورت شفاف به آنها خواهیم پرداخت.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه شخص ثالث را از کدام شرکت بخرم؟


 • حین تصادف

در صورتی‌که فرد تصادف کند چه زیان‌دیده باشد و چه مقصر باید بیمه‌نامه شخص ثالث خود را به همراه داشته باشد. چراکه بعد از بررسی صحنه تصادف توسط افسر، بیمه‌نامه‌ها بین زیان‌دیده و مقصر جابه‌جا می‌شود تا روند پیگیری دریافت خسارت طی شود. در این حالت در صورتی که فرد به هر دلیلی اعم از گم شدن بیمه شخص ثالث به بیمه‌نامه خود دسترسی نداشته باشد با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و ممکن است که خودرویش به پارکینگ نیروی انتظامی منتقل شود. در این صورت فرد علاوه بر صرف زمان اضافه هزینه اضافه‌ای را نیز متحمل می‌شود.

در حوادث رانندگی مقصر و زیان‌دیده هر دو باید بیمه شخص ثالث خود را ارائه دهند.

بعد از وقوع این مشکل فرد باید مراحلی را جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود طی کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


در مواقعی هست که افراد سودجو و کلاهبردار با سرقت بیمه‌نامه شخص ثالث مشکلاتی را برای بیمه‌گزار ایجاد می‌کنند. در این حالت اگر فرد برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام نکرده باشد، فرد کلاهبردار با روش‌های مختلف می‌تواند از بیمه‌نامه فرد به نفع خود استفاده کند.

برای مثال فرد کلاهبردار می‌تواند با دست‌ بردن در بیمه‌نامه و تغییر اعداد درج شده روی بیمه شخص ثالث، در مواقعی مانند خسارت ساختگی و یا حتی تصادفاتی که خسارات جانی و مالی به همراه دارند از بیمه‌نامه گم‌شده استفاده کند و از شرکت بیمه‌گر خسارت دریافت کند و یا در موارد بروز خسارت جانی از آن در دادگاه به عنوان وثیقه برای آزادی موقتی استفاده کند و بیمه‌گزار اصلی را دچار مشکل کند.

کلاهبرداران و افراد سودجو می‌توانند با دست‌بردن در مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث از آن سواستفاده کنند.

از آنجایی که افسر پلیس بیمه‌نامه‌ها را جابه‌جا می‌کند، ممکن است خطای انسانی اتفاق بیفتد و افسر متوجه سو استفاده از بیمه‌نامه گم‌شده نشود. برای مثال خودروی فرد کلاهبردار پراید باشد و بیمه‌نامه سرقت شده متعلق به خودروی سمند باشد و افسر متوجه این عدم تطابق نشود. با در نظر گرفتن این موضوع پیشنهاد می‌شود که در مواقع وقوع خسارت مشخصات درج‌شده روی بیمه‌نامه توسط زیان‌دیده با مشخصات خودروی مقصر مطابقت داده شود.

در حادثه رانندگی بعد از رد و بدل کردن بیمه نامه ها٬ حتما اطلاعات درج شده در بیمه نامه ها توسط طرفین مطابقت داده شود.


اقدام برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث

حال به این موضوع می‌پردازیم که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث طی چه مراحل و با چه مدارکی می‌توان این موضوع را پیگیری کرد.

در وهله اول این موضوع مهم است که فرد بداند که بیمه شخص ثالثش از کدام شرکت بیمه صادر شده است. ممکن است بیمه‌گزار خودروی خود را با بیمه شخص ثالث خریداری کرده باشد و یا به هر دلیل دیگری فراموش کرده باشد که شرکت بیمه‌گر خودرو کدام شرکت است. جای هیچ گونه نگرانی نیست چراکه می‎توان از طریق وبسایت بیمه مرکزی با داشتن هر یک از موارد شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور یا شماره بیمه‌نامه استعلام گرفت و شرکت بیمه‌گر را شناسایی کرد.

با گم شدن بیمه شخص ثالث خودرو خود چه کنیم؟


مطلب مرتبط: همه چیز درباره دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۶


برای استعلام اطلاعات بیمه شخص ثالث خودرو می توان با هر یک از موارد شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور یا شماره بیمه‌نامه این کار را از طریق سایت بیمه مرکزی انجام داد.

بعد از اطلاع یافتن از شرکت بیمه طرف قرارداد فرد باید با در دست داشتن سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع بیمه مورد نظر مراجعه کند که این مورد نیز از طریق اینترنت در دسترس است. در مواردی که نماینده بیمه‌ای که بیمه‌نامه را صادر کرده، نماینده معتبری باشد نیز می‌توان از طریق نمایندگی اقدام کرد.

برای دریافت گواهی بیمه شخص ثالث باید با سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع‌های بیمه مراجعه کرد.

باید توجه داشت که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود. مدرکی که برای گم شدن بیمه شخص ثالث صادر می‌شود گواهی بیمه شخص ثالث است. بعد از استعلام وضعیت بیمه شخص ثالث گم‌شده توسط شرکت بیمه در مورد تعداد کوپن‌های استفاده‌شده و تعداد سال تخفیف، وضعیت کوپن‌ها در گواهی درج می‌شود. در صورتی‌که بعد از دریافت گواهی، بیمه‌گزار در حادثه رانندگی مقصر شناخته شود و بخواهد از بیمه شخص ثالث خود استفاده کند نیز باید گواهی را به شرکت بیمه یا نمایندگی بیمه ارائه دهد تا وضعیت به‌روز‌شده استفاده از بیمه‌نامه روی آن درج شود.

برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود و تنها گواهی صادر می‌شود.

علت این‌که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود این است که احتمال سو استفاده سودجویان وجود دارد. به این صورت که برای مثال فرد کلاهبردار بعد از تصادف ساختگی می‌تواند با ارائه بیمه‌نامه، از دو مرکز خسارت متفاوت مبلغ خسارت را دریافت کند.

دریافت گواهی بیمه شخص ثالث در صورتی‌که مدارک ارائه‌شده کامل باشد زمان بسیار کمی می‌برد و از لحاظ هزینه نیز هیچ نمایندگی یا سازمانی اجازه دریافت هزینه در قبال صدور گواهی بیمه شخص ثالث را ندارد و دریافت گواهی رایگان است.

دریافت گواهی بیمه شخص ثالث رایگان است و زمان کمی می برد.


با تمام این تفاسیر بهترین و بی‌دردسرترین راه‌حل بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث اقدام فوری جهت اعلام مفقود شدن و دریافت گواهی بیمه شخص ثالث است که در صورت بروز مشکلاتی مانند تصادف فرد بیمه‌گزار در شرایط بحرانی و استرسی بعد از تصادف درگیر روند اداری دریافت گواهی نشود.

امتیاز مطلب

34 comments

  • مریم بهشتی ۲۱ اسفند, ۱۳۹۵ at 15:28 پاسخ

   سلام به شما دوست عزیز. ممنونم بابت توجهتون. تا جایی که ما تحقیق کردیم بیمه‌گزار صحیحه.:)

    
   • مصطفی ۱ شهریور, ۱۳۹۶ at 12:30 پاسخ

    با سلام
    بنده بیمه شخص ثالث ماشینمو گم کردم . تا برج ۷ اعتبار داشت
    سوالم اینه که اگه برای تمدید اعتبار برم ۴ سال تخفیف منو کم میکنن از حذینه یا خیر و اگه کم کردن ۵ سال تخفیف و درج میکنن در بیمه نامم

     
    • شهاب شیرین ۱ شهریور, ۱۳۹۶ at 13:42 پاسخ

     سلام
     دوست عزیر شما باید به شرکت بیمه خودتون مراجعه کنید و گواهی بیمه شخص ثالث خودتون رو دریافت کنید. اگر دوره بعد از همون شرکت بیمه تهیه کنید تخفیفتون حفظ میشه در غیر این صورت از بین میره

      
  • اشکان ۲۵ دی, ۱۳۹۶ at 23:36 پاسخ

   از لحاظ لغوی و ویرایشی کلمه “بیمه گزار” صحیح می باشد. هرچند، به دلیل اینکه در ماده ۱ قانون بیمه به شرح زیر از لغت “بیمه گذار” استفاده شده است و به تبع آن در بیمه نامه ها از “بیمه گذار” استفاده میشود، تا روزی که این اصلاح در قانون صورت پذیرد می بایست از “بیمه گذار” استفاده کرد.

    
   • شهاب شیرین ۲۷ دی, ۱۳۹۶ at 09:40 پاسخ

    ممنون از تذکرتون دوست عزیز
    ولی ما ترجیح دادیم از حالت صحیحش استفاده کنیم بلکه باعث اصلاح کاربرد این کلمه بشه

     
 1. مجید ۲۸ اسفند, ۱۳۹۵ at 09:03 پاسخ

  با سلام
  در مراجعه به گواهی بیمه نامه های صادره ، از اصطلاح بیمه گذار استفاده شده است.
  با تشکر

   
  • مهدی فروغی ۲۸ اسفند, ۱۳۹۵ at 11:00 پاسخ

   سلام!
   ممنون از اظهار نظرتون؛ بیمه مرکزی هم در متن قانون از املای بیمه‌گذار استفاده کرده اما از نظر ادبی، املای بیمه‌گزار صحیحه. در واقع می‌شه گفت، بیمه‌گذار یه جورایی غلط مصطلح شده.

    
 2. مهدی ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 15:03 پاسخ

  سلام بیمه ماشین را ایران خودرو بیست روز نمی فرسته ولی ماشین را بیمه کردند چه کار کنم راهنمایی تماس هم میگیرم جواب درست حسابی نمیدهند

   
 3. پیمان رضازاده ۲۴ مرداد, ۱۳۹۶ at 10:39 پاسخ

  سلام واسه من یه مشکل ظاهرا لاینحل پیش اومده.در زمان اتمام بیمه نامه شخصا بیمه نامه ام رو تحویل دادم و بیمه نامه جدید رو گرفتم و مبلغ بیمه رو هم نقدا پرداخت کردم. حالا با گذشت دوماه از زمان تحویل بیمه نامه جدید نمایندگی بیمه طی تماس با من گفتند که اصل بیمه نامه سال گذشته من نه در شرکت اصلی هست و نه در نمایندگی. مساله ای که هست اینه که نمایندگی میگه من با کپی بیمه نامه شما براتون بیمه نامه جدید گرفتم در حالیکه من اصل اون رو تحویل دادم و اینکه مشکلی که برای من بوجود میاد سال آینده اس که تمام تخفیفات سنواتی بیمه ام از بین خواهد رفت . خودرو سال گذشته در یکی از نمایندگی های بیمه دانا در مشهد بیمه شده و سالجاری در یکی از نمایندگیهای بیمه ایران در شیراز. ممنون میشم از راهنمایی شما.

   
  • شهاب شیرین ۲۴ مرداد, ۱۳۹۶ at 13:38 پاسخ

   سلام، دوست عزیز تخفیف سنوات گذشته شما روی بیمه نامه جدیدتون درج شده و اگه بیمه نامه قبلیتون حتی تحویل ندین از بین نمیره. وقتی شما بیمه نامتون تحویل دادین و نمایندگی گم کرده این دیگه مشکل شما نیست و اصلا هیچ عواقبی برای شما نداره. نگران نباشید

    
 4. حسین ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ at 19:18 پاسخ

  سلام.من تصادف کردم و بیمه نامه و گواهینامه ام را به طرف مقابل دادم حالا با گذشت چند ماه طرف مقابل مدارک را تحویل نمیدهد وبا نزدیک شدن به پایان ببمه نامه من چکار باید بکنم در حالیکه هیچ مدرکی از انان دست من نیست وتا حالا شکایت به مراجع نبردند.

   
  • شهاب شیرین ۱۵ شهریور, ۱۳۹۶ at 09:08 پاسخ

   سلام
   دوست عزیز اگه مدارکتون دست ایشونه و هیچ اطلاعاتی ازشون ندارین می تونین با ارائه برگ سبز و کارت خودروی خود گواهی بیمه شخص ثالث دریافت کنید.
   و با همون گواهی می تونین بیمه نامتون رو تمدید کنین
   اگر هم که اختلاف و مشکلی به وجود اومده باید از طریق شورای حل اختلاف ادامه ماجرا رو پیگیری کنید

    
 5. مهدی ۸ مهر, ۱۳۹۶ at 15:20 پاسخ

  سلام.من بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلتم رو گم کردم واسه بیمه رازی بود اینجا نوشته شده بود که اینترنتی هم میشه اعلام مفقودی کرد که بعدا سر فرصت برم واسه گرفتن گواهی بیمه.از اونجایی که بیمه موتورسیکلت من بایه سری از مدارک های داخل کیفم به سرقت رفته خواستم زودتر اعلام کنم باید به چه سایتی مراجعه کنم تا اعلام مفقودی کنم
  باتشکر

   
  • شهاب شیرین ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ at 08:55 پاسخ

   سلام، دوست عزیز برای اینکه گواهی بیمه نامه شخص ثالثتون که همون المثنی باشه رو بگیرید باید حضوری به شعبه بیمه تون مراجعه کنید. اینترنتی می تونین استعلام بیمه تون بگیرین.

    
 6. سعید ۱۲ آبان, ۱۳۹۶ at 03:39 پاسخ

  سلام وقت بخیر.من بیمه نامم کوپن هاش منهدم شده البته تقریبن خواناست.حالا میخوام تمدید کنم باید گواهی بگیرم؟و دیگه اینکه حتمن باید توسط بیمه گزار قبلی تمدید کنم؟

   
  • شهاب شیرین ۱۳ آبان, ۱۳۹۶ at 12:10 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر
   دوست عزیز اطلاعات شما در سامانه سنهاب موجود است و حتی اگر کوپن های تخفیف شما خوانا نباشه مشکلی نداره
   شما بیمتون از هر شرکت بیمه ای که بخواهید می تونید خریداری کنید و دلیلی نداره حتما از بیمه گر قبلی بخرید

    
   • سعید ۱۳ آبان, ۱۳۹۶ at 18:50 پاسخ

    سلام اخه میخوام اینترنتی بیمه کنم و خود شما اپلود کوپن رو میخاین.یا به مامور پیک همین کوپن رو بدم قبول میکنید؟

     
    • شهاب شیرین ۲۴ آبان, ۱۳۹۶ at 11:22 پاسخ

     شما همین بیمه نامه ای که دارید رو می تونید آپلود کنید، کارشناسان بیمیتو مراحل صدور بیمه شما رو پیگیری می کنن

      
 7. حسن ۷ بهمن, ۱۳۹۶ at 13:45 پاسخ

  سلام خسته نباشید بیمه نامه من یکی از رفقها برداشت الان نمیده و سند ماشین به نام من نیست برم المثنی بگیرم الان وقت بیمه نامه تاریخشذتمام شده میتونم دوباره بیمه بکنم

   
 8. مصطفی ۲۴ بهمن, ۱۳۹۶ at 22:00 پاسخ

  سلام من یک ماشینو که ۳ سال هست بیمه نشده خریدم حالا برا بیمه کردنش اصل بیمه نامه را گم کرده طرف و رفته الحاقیه یا همون گواهی گرفته البته بیمه ایران بالای گواهی زده درلیست سیاه. رفتم شرکت دیگه برا بیمه گفت این گواهی فقط برا بیمه قبلی اعتبار داره و ما تخفیفو لحاظ نمیکنیم درسته یا میشه جای دیگه هم برد وبیمه کرد.

   
  • شهاب شیرین ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶ at 14:17 پاسخ

   سلام
   دوست عزیز خرید و فروش ماشین بدون بیمه شخص ثالث اصلا ممکن نیست
   چجوری ماشین رو بدون بیمه تونستین به نام خودتون بزنین؟

    
 9. مهدی ۴ اسفند, ۱۳۹۶ at 11:39 پاسخ

  سلام
  من بیمه ماشینم تا مهر ۹۷ اعتبار داره و بیمه ایرانه و ۷ سال تخفیف داره. دیروز وقتی خواستم ماشینم رو بفروشم به خریدار در مرکز تعویض پلاک متوجه شدم که بیمه ماشین رو تو خونه جا گذاشتم. همونجا از کامپیوتر استعلام بیمه آن رو پرینت گرفتیم و با مهر و امضای مدیر فنی مرکز تعویض پلاک کارهای فک پلاک و دفترخونه رو انجام دادیم و من پول ماشین رو گرفتم، وقتی اومدم خونه که بیمه ماشین رو بردارم و تحویل خریدار بدم ، تمام خونه رو زیر و رو کردم و پیداش نکردم. ظاهرا که گمش کردم.
  از نمایندگی که بیمه رو تهیه کرده بودم پ‌رسیدم باید چه کار کنم گفت که باید بری شعبه بیمه ایران تو شریعتی ابتدای معلم و اونجا گواهی بیمه بگیری ولی تمام هفت سال تخفیف ات برای خریدار جدید موقع تمدید بیمه در سال آینده از بین میره چون ماشین رو بنام شخص دیگه ای زدی.
  حالا شرایط من واقعا پیچیده شده . خریدار الان میگه اگه من از اول میدونستم ۷ سال تخفیف نداره اصلا ماشین رو نمیخریدم.
  چند تا نمایندگی زنگ زدم مثلا بیمه پاسارگاد میگه شما برو گواهی بیمه ایران ات رو بگیر بعد سر سال بیمه ات ، خریدار ماشینت با همین گواهی بیاد بیمه پاسارگاد هفت سال تخفیف ات رو قبول می‌کنه.
  از طرف دیگه خریدار میگه من اطمینانی به این مساله ندارم. از طرف دیگه نمایندگیهای بیمه ایران میگن که طبق قانون جدید هفت سال تخفیف فقط بنام خودت میمونه و خریدار جدید مهرماه ۹۷ که سررسید بیمه ات هست نمیتونه از اون هفت سال استفاده کنه.
  البته من فردا باید برم گواهی رو از شعبه بیمه ایران بگیرم و هنوز از صحبتهای نمایندگیها هیچ اطمینانی ندارم.
  خواهش می‌کنم اگر راهکار خاصی هست راهنماییم کنید.
  ممنونم.

   
  • شهاب شیرین ۱۳ اسفند, ۱۳۹۶ at 08:43 پاسخ

   سلام دوست عزیز
   قانون بیمه شخص ثالث اخیرا کمی عوض شده و صحبتی که نماینده بیمه به شما کرده درسته

    

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید
Telegram @bimito
Telegram @bimito