برای دریافت خسارت بیمه بدنه چه باید کرد؟/مراحل و مدارک

خرید بیمه بدنه به‌ویژه در میان دارندگان وسایل نقلیه گران‌قیمت بسیار رایج است و نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه برای بسیاری از بیمه‌گزاران مورد سؤال است. خطرات تحت پوشش بیمه بدنه خودرو به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند. خسارات اصلی شامل آتش‌سوزی، حادثه و سرقت کلی هستند و خسارات اضافی شامل شکستن شیشه، کشیدن میخ روی بدنه، پاشیدن مایعات شیمیایی روی بدنه ماشین، سرقت لوازم جانبی، بلایای طبیعی، هزینه رفت‌و‌آمد و مواردی دیگر است که پیشتر به توضیح آن پرداخته شده است.


مطلب مرتبط: با جزئیات بیمه بدنه بیشتر آشنا شویم!


بیمه بدنه در تصادفات تحت چه شرایطی هزینه خسارات را پوشش می‌دهد؟

شاید اولین مطلبی که درباره بیمه بدنه مهم باشد این است که در صورت تصادف، بیمه بدنه تحت چه شرایطی هزینه خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند. این موضوع در اینفوگرافیک زیر بیان شده است.

خسارت بیمه بدنه در تصادف


خسارت بیمه بدنه پرداختی توسط شرکت بیمه، عموماً نسبت به حق بیمه لازم برای خرید آن بسیار به‌صرفه است. خرید بیمه بدنه، حتی برای خودروهای ارزان‌قیمتی مانند پراید نیز توصیه می‌شود؛ ازاین‌جهت که در موارد خسارت به‌ویژه خسارات کلی مانند سرقت یا آتش‌سوزی، مقدار قابل‌توجهی از خسارت وارده جبران می‌شود.

خرید بیمه بدنه، صرفاً برای دارندگان خودروهای ارزان‌قیمت به‌صرفه نیست؛ بلکه خرید بیمه بدنه، با توجه به قانون جدید مربوط به خودروهای گران‌قیمت، (از جمله مباحث مربوط به فرانشیز بیمه بدنه) که پیش‌تر به توضیح آن پرداخته شده است، برای دارندگان این خودروها اکیداً توصیه می‌شود؛ چرا که در صورت بروز حادثه، راننده مقصر تنها موظف به پرداخت بخشی از خسارت خواهد بود و راننده خودروی زیان‌دیده باید باقی مبلغ را از خسارت بیمه بدنه خود تأمین کند.

در ادامه این مطلب به نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه و مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت این بیمه می‌پردازیم.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه ایران، البرز و…/ جام بهترین بیمه بدنه به کدام شرکت می‌رسد؟


چه زمانی می‎توان از خسارت بیمه بدنه استفاده کرد؟

خسارت بیمه بدنه

همان‌طور که در ابتدا توضیح داده شد، بسته به پوشش‌هایی که متقاضی خرید بیمه بدنه تهیه می‌کند، در تمامی موارد می‌توان از خسارت بیمه بدنه استفاده کرد و زیان وارده شده را جبران کرد. تنها در یک مورد، استفاده از خسارت بیمه بدنه با محدودیت‌هایی همراه است؛ در صورت بروز حادثه تصادف اگر فرد بیمه‌گزار مقصر نباشد، برای جبران زیان نمی‌تواند از خسارت بیمه بدنه خود استفاده کند و باید از بیمه شخص ثالث راننده مقصر استفاده کند. البته این مورد نیز استثنائاتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در هنگام بروز حادثه رانندگی نمی‌توان به جای بیمه شخص ثالث خودروی مقصر از بیمه بدنه استفاده کرد به جز در مواردی خاص.


مطلب مرتبط: خریدن یا نخریدن؟ مسأله نرخ بیمه بدنه است!


پرداخت خسارت بیمه بدنه خودرو


مطلب مرتبط: تخفیف بیمه بدنه تا بیش از ۱۰۰%/ شرکت‌های بیمه آتش به مالشان زدند!


بیمه بدنه چه مقدار از خسارت را پرداخت می‌کند؟

خسارت بیمه بدنه

همان‌طور که پیشتر توضیح داده شده است، بیمه بدنه تمامی خسارت وارده به خودرو را پرداخت نمی‌کند. در مبحث بیمه مقوله‌ای با نام فرانشیز بیمه بدنه تعریف شده است. فرانشیز درصدی از خسارت است که پرداخت آن بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود. در موارد مختلف میزان خسارت پرداختی توسط بیمه تفاوت خواهد داشت. برای مثال در مورد خسارات کلی، فرانشیز سرقت ۲۰% و فرانشیز آتش‌سوزی ۱۰% است؛ بدین معنا که پرداخت ۲۰% از خسارت واردشده به بیمه‌گزار در سرقت کلی بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود یا به عبارتی در صورت بروز سرقت کلی، شرکت بیمه ۸۰% ارزش خودرو را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه در خسارت سرقت کلی ۸۰% و در موارد دیگر خسارت کلی ۹۰% ارزش خودروی بیمه‌شده را می‌پردازد.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو صفر/ مدارک، خسارت و تمدید!


خسارت کلی در بیمه بدنه چیست؟

قبل از پرداختن به روند دریافت خسارت بیمه بدنه، به تفاوت بین خسارت کلی و خسارت جزئی می‎پردازیم. در تمامی موارد بعد از بروز خسارت، درصد خسارت واردشده به خودرو، کارشناسی می‌شود. درصد تعیین‌شده توسط کارشناس، تعیین‌کننده میزان خسارت پرداختی از شرکت بیمه است. درصورتی‌که خسارت واردشده به خودرو بیشتر از ۷۰% باشد، پرداخت خسارت بیمه بدنه در دسته خسارات کلی بررسی و محاسبه می‌شود. طبعاً خسارات کمتر از ۷۰% در دسته خسارات جزئی قرار می‌گیرند.

در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودرو بیش از ۷۰% باشد، خسارت کلی محسوب می‌شود.

حال به توضیح مراحل و مدارک موردنیاز برای گزارش و دریافت خسارت بیمه بدنه در شرایط متفاوت می‌پردازیم.


مطلب مرتبط: تفاوت کارت طلایی با بیمه بدنه/ در این دوئل کدام‌یک برنده می‌شوند؟


دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه تصادف

در این شرایط چهار حالت وجود دارد که به‌صورت جداگانه به آن‌ها می‌پردازیم:

۱- راننده بیمه‌گزار، مقصر حادثه باشد.

بیمه حوادث راننده مقصر

این موقعیت ساده‌ترین حالت در این دسته است. اگر راننده بیمه‌گزار در حادثه تصادف مقصر باشد خسارتی که به شخص ثالث یا همان افراد زیان‌دیده وارد می‌شود از بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخته می‌شود. خسارت واردشده به بیمه‌گزار یا همان راننده مقصر نیز از جانب بیمه بدنه خودش پرداخته می‌شود.


۲- راننده بیمه‌گزار مقصر حادثه نباشد.

خسارت بیمه بدنه

این مورد شرایط متفاوتی دارد که در ادامه به‌صورت جداگانه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر کمتر از خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده باشد!

در حالتی که راننده بیمه‌گزار در حادثه تصادف زیان‌دیده باشد، پرداخت خسارت واردشده به خودروی او بر عهده بیمه شخص ثالث راننده مقصر خواهد بود. حال اگر پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر کمتر از خسارت وارد آمده به خودرو باشد دو حالت وجود دارد.

برای مثال پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده ۱۰ میلیون تومان است. در این حالت اگر خودروی زیان‌دیده دارای بیمه بدنه باشد، می‌تواند برای دریافت باقی خسارت از بیمه بدنه خود استفاده کند و این مبلغ مازاد به‌صورت قسطی با راننده مقصر تسویه شود.

در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیش از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد، می‌توان باقی خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخت کرد.

مثال قبل را در نظر بگیرید. در این شرایط ۲ میلیون ۳۰۰ هزار تومان باقی‌مانده خسارت از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخته می‌شود و شرکت بیمه خودروی زیان‌دیده این مبلغ را به صورت قسطی از راننده مقصر دریافت می‌کند.

حال این سؤال پیش می‌آید که در این صورت آیا تخفیف بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده از بین می‌رود؟ پاسخ خیر است. چراکه در بیمه بدنه درج می‌شود که از پوشش ریکاوری استفاده شده است و نه بر روی تخفیف بیمه بدنه تأثیری دارد و نه از سرمایه بیمه‌شده کم می‌شود.

حال اگر شرایط بالا در تصادفی اتفاق بیافتد و راننده زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد باید چه کرد؟ در این شرایط برای دریافت باقی خسارت باید هر دو طرف با داشتن مدارک به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.

در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد برای دریافت باقی خسارت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.


۳- خودروی زیان‌دیده در دسته خودروهای گران‌قیمت باشد!

خسارت بیمه بدنه

سقف قیمت خودروی متعارف از طرف بیمه مرکزی ۱۲۶ میلیون تومان تعیین شده است. حال اگر ارزش خودروی زیان‌دیده ۲۵۲ میلیون (دو برابر سقف تعیین‌شده) باشد، بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها نیمی از خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده را می‌پردازد. برای مثال اگر ۳۰ میلیون خسارت به خودرو وارد شود، بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها ۱۵ میلیون آن را بر عهده می‌گیرد. در این صورت پرداخت باقی خسارت بر عهده شخص زیان‌دیده خواهد بود که در صورت داشتن بیمه بدنه، شرکت بیمه آن را تقبل می‌کند.

در صورت تصادف با خودروی با قیمت بیش از ۱۲۶ میلیون تومان قوانین پرداخت بیمه شخص ثالث متفاوت خواهد بود.


۴- راننده خودروی مقصر متواری شود!

تاثیر فرهنگ رانندگی بر نرخ بیمه بدنه

در بسیاری از موارد پیش آمده است که خودروی در حال پارک در اثر تصادف دچار خسارت شده است یا راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شده و شناسایی نشده است. در این صورت فرد زیان‌دیده می‌تواند از خسارت بیمه بدنه خود استفاده کند. در این حالت شرکت بیمه، خسارت بیمه بدنه را می‌پردازد و از آن به بعد به‌صورت حقوقی شاکی راننده متواری شرکت بیمه خواهد بود نه راننده زیان‌دیده. تحت این شرایط تخفیف بیمه بدنه از بین می‌رود و از سرمایه بیمه‌شده نیز کاسته می‌شود. زمانی که راننده متواری شناسایی شود با درخواست بیمه‌گزار زیان‌دیده تخفیف بیمه بدنه و سرمایه به حالت اولیه بازمی‌گردند.

در صورتی که راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شود، می‌توان خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده دریافت کرد.

در مواردی که میزان خسارت خیلی بالا نباشد و هر دو طرف با هم به مراکز خسارت مراجعه کنند، شرکت بیمه خسارت را بدون گزارش پرداخت می‌کند؛ اما به‌هرحال پیشنهاد می‌شود که برای دریافت گزارش در مکان حادثه ماند چراکه ممکن است در روند دریافت خسارت مشکلاتی پیش آید که به لحاظ زمان و هزینه به‌صرفه نباشد.


مطلب مرتبط: بیمه پراید، خودروی محجور!


مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف

وام بیمه عمر البرز

پیشنهاد می‌شود که طرفین بعد از تصادف محل حادثه را ترک نکنند. اولین اقدام در این شرایط تماس با پلیس (۱۱۰) است. افسر پلیس در محل حاضر می‌شود و گزارشی از تصادف تهیه می‌کند. در مرحله بعد طرفین باید با به همراه داشتن مدارک زیر به مرکز خسارت مربوط مراجعه کنند:

۱- بیمه‌نامه شخص ثالث و بدنه

۲- کارت ماشین

۳- سند ماشین

۴- گزارش پلیس

۵- گواهینامه

در این حالت در شرایطی که قطعه‌ای تعویض شود، باید داغی آن به شرکت بیمه تحویل داده شود. برای مثال در صورت عوض شدن سپر خودرو، باید سپر اوراقی را به شرکت بیمه تحویل داد.

در صورتی‌که داغی و اجسام اوراقی تحویل داده نشود ممکن است که هزینه داغی از خسارت بیمه بدنه نهایی کسر شود.

بعد از بروز خسارت برای دریافت بیمه بدنه باید در محل حادثه ماند و با پلیس تماس گرفت.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را جبران می‌کند؟


دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه سرقت

۱- سرقت کلی

سرقت کلی در بیمه بدنه خودرو

همان‌طور که می‌دانید به بیمه بدنه بیمه سرقت خودرو هم می‌گویند. درصورتی‌که سرقت، کلی باشد یعنی خودرو به مکانی نامعلوم جابه‌جا شده باشد، خودرو درصورتی‌که بیمه بدنه را خریداری کرده باشد تحت پوشش خطر سرقت خواهد بود. در این حالت در اولین مرحله فرد باید در مکان سرقت بماند و برای تهیه گزارش با پلیس تماس بگیرد. در مراحل بعد با داشتن مدارکی مشابه مدارک ذکرشده در مورد بالا شامل کارت ماشین، سند ماشین، بیمه‌نامه ثالث و بدنه و گزارش پلیس به اداره خسارت مراجعه می‌کند. به همین دلیل تأکید می‌شود که فرد مدارک خودرو را درون خودرو جا نگذارد و با خود حمل کند تا مشکلاتی ازاین‌دست پیش نیاید.

مدارک لازم جهت اعلام خسارت٬ گزارش پلیس٬ کارت و سند ماشین٬ گواهینامه و بیمه نامه هستند.

در صورتی مدارک بیمه‌گزار در خودرو باشد و خودرو به سرقت برود نیز راه‌حلی وجود دارد که البته موجب طولانی شدن روند رسیدگی به خسارت بیمه بدنه می‌شود. برای دریافت بیمه‌نامه فرد زیان‌دیده باید با به همراه داشتن مدارک شناسایی خود به مرکز اصلی شرکت بیمه خود مراجعه کند و الحاقیه بیمه‌نامه خود را دریافت کند.

برای دریافت المثنی کارت ماشین نیز صاحب وسیله نقلیه باید با به همراه داشتن مدارک شناسیایی به پلیس ۱۰+ مراجعه کند.

در صورت مفقود شدن مدارک باید برای دریافت المثنی بیمه‌نامه به مرکز بیمه و برای دریافت المثنی کارت ماشین به پلیس ۱۰+ مراجعه کرد.

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، شرکت بیمه ۸۰% ارزش خودروی بیمه‌شده را به فرد بیمه‌گزار پرداخت خواهد کرد. البته پرداخت خسارت بیمه بدنه در شرایط سرقت کلی حدود ۳ ماه طول می‌کشد که آن هم به این دلیل است که ممکن است خودرو سرقت شده پیدا شود.

دریافت خسارت سرقت کلی از بیمه حدود ۳ ماه طول می‌کشد.

حال اگر خودرو مسروقه بعد از دریافت خسارت بیمه بدنه از شرکت بیمه، پیدا شود متعلق به شرکت بیمه خواهد بود.

دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو صفر از صفر تا صد/ مدارک، فرایند، تمدید


۲- سرقت جزئی

در مورد سرقت جزئی نیز روند تقریباً مشابه است. ممکن است لاستیک یا ضبط خودرو یا لوازم این‌چنینی به سرقت رود. در این حالت نیز اولین کار ماندن در محل سرقت و تماس با پلیس است. بعد از دریافت گزارش پلیس باید با به همراه داشتن مدارک ذکرشده در بالا به مراکز خسارت مراجعه شود. با این تفاوت که این بار برای لوازمی مانند ضبط باید پنل آن به شرکت بیمه تحویل داده شود؛ چراکه در غیر این صورت شرکت بیمه خسارتی نمی‌پردازد.

در صورتی که ضبط خودرو سرقت شود تحویل پنل ضبط برای دریافت خسارت ضروری است.

ارتکاب هر نوع فریب‌کاری در زمینه دریافت خسارت بیمه بدنه عواقب مالی و حقوقی گزافی دارد.


دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه آتش‌سوزی و حوادث دیگر

خسارت بیمه بدنه

آتش‌سوزی که مشخصاً مربوط به خسارات ناشی از هر نوع آتش‌سوزی به‌صورت مستقیم یا در اثر عوامل طبیعی مانند صاعقه و یا انفجار می‌شود. حادثه‌های دیگر نیز می‌توانند ناشی از برخورد خودرو با اجسام یا واژگونی و از این دست اتفاقات باشند. درصورتی‌که خودرو دچار حادثه آتش‌سوزی شود، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در صورت خسارت بیشتر از ۷۰% خسارت کلی به شمار می‌رود که در آن صورت ۹۰% ارزش خودروی بیمه‌شده به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد. در غیر این صورت بعد از کارشناسی خسارت تخمین زده شده به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد.

در حادثه آتش‌سوزی ۹۰٪ ارزش خودرو به زیان دیده پرداخته می‌شود.

در این موارد نیز در اولین اقدام باید با پلیس تماس گرفت و مانند موارد زیر با داشتن گزارش پلیس، کارت ماشین، سند ماشین، گواهینامه و بیمه‌نامه به مراکز خسارت مراجعه کرد.

در مورد حادثه و آتش‌سوزی کلی باید داغی یا همان اوراقی خودرو به شرکت بیمه تحویل داده شود. در این مورد نیز اگر داغی خودرو به مرکز خسارت تحویل داده نشود، ممکن است قیمت داغی از خسارت بیمه بدنه نهایی کسر شود.

در آتش‌سوزی برای دریافت خسارت بیمه بدنه باید داغی یا همان اوراقی خودرو تحویل داده شود.


مطلب مرتبط: تخفیف بیمه بدنه تا بیش از ۱۰۰%/ شرکت‌های بیمه آتش به مالشان می‌زنند!


خسارات جزئی

در بسیاری از موارد خودرو دچار خسارات جزئی مانند شکستن شیشه، برخورد خودرو با جسم ساکن و از این قبیل موارد می‌شود. در این حالت نیز باید مانند موارد قبل عمل کرد. برای خسارات جزئی و مواردی که فرد در مورد مراحل اعلام خسارت مطمئن نیست می‌تواند با شماره تماسی که روی بیمه‌نامه درج شده است تماس گرفت و از کارشناس خسارت کمک گرفت. در این حالت نیز تماس به محض بروز خسارت پیشنهاد می‌شود.

در صورت بروز خسارت اگر در مورد نحوه  اعلام خسارت سؤالی بود می‌توان با شماره کارشناس خسارت که روی بیمه‌نامه درج شده است تماس گرفت.

البته دریافت خسارات جزئی مانند شکستن شیشه، میخ‌کشی بر بدنه، ریختن مایعات شیمیایی و یا سرقت‌های جزئی مستلزم خرید پوشش‌های اضافی و به‌صورت جداگانه هستند و درصورتی‌که این پوشش‌ها تهیه نشده باشند مشمول خسارت بیمه بدنه نخواهند شد.


مطلب مرتبط: خریدن یا نخریدن؟ مسأله نرخ بیمه بدنه است!


خسارت بیمه بدنه بدون کروکی چگونه است؟

بیمه شخص ثالث

در هر بار خرید بیمه بدنه تنها یک‌بار می‌توان از دریافت خسارت بدون کروکی استفاده کرد. این مورد زمانی کاربرد دارد که شخص به هر دلیلی نتوانسته باشد گزارش پلیس را تهیه کند. در این حالت باید به مراکز خسارت مراجعه کرد تا خودرو مورد کارشناسی قرار بگیرد. البته سقف خسارت بیمه بدنه بدون کروکی نیز محدود است.

در مدت اعتبار بیمه‌نامه بدنه تنها یک بار می‌توان بدون کروکی خسارت دریافت کرد.

در مواردی ممکن است بتوان کروکی را بعد از بروز خسارت تهیه کرد. در این صورت نیز باید با توجه به شرایط با کارشناس خسارت که شماره آن روی بیمه‌نامه درج شده است تماس و راهنمایی گرفت.


مطلب مرتبط: دریافت خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث به چه صورت ممکن است؟


زمان اعلام خسارت به مراکز بیمه چه مدت است؟

بیمه‌گزار موظف است طی حداکثر ۵ روز بعد از رخ دادن حادثه به مراکز خسارت مراجعه کند و خسارت وارد آمده را اعلام کند. درصورتی‌که این زمان طولانی‌تر شود بیمه‌گزار باید فرآیندی پیچیده‌ را طی کند و برای دریافت خسارت بیمه بدنه خود به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

حداکثر زمان اعلام خسارت به مراکز خسارت بیمه بدنه ۵ روز است.


آیا خسارت دریافتی از شرکت‌های مختلف یکسان است؟

همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، نرخ بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف بیمه می‌تواند به دلایلی که توضیح داده شده است، تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد.

شرکت‌های بیمه مختلف ممکن است برای میزان خسارت یکسان مبلغ‌های متفاوتی بپردازند.

این موضوع در مورد برآورد درصد خسارت و درنتیجه میزان خسارت بیمه بدنه برای پرداخت به بیمه‌گزار در شرکت‌های مختلف متفاوت است. به این صورت که میزان خسارت تعیین‌شده برای خسارت یکسان در شرکت‌های مختلف می‌تواند تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. با توجه به این موضوع انتخاب شرکت مناسب بیمه بسیار اهمیت پیدا می‌کند. برای انتخاب مناسب نیاز به ابزار مقایسه است. متأسفانه به دلیل پراکنده بودن اطلاعات و آمار، دسترسی به چنین اطلاعاتی یا ممکن نیست یا نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.

برای آگاهی از میزان رضایت بیمه‌گزاران از خسارت دریافتی می‌توان از وب‌سایت بیمیتو اطلاعات بیمه مرکزی را بررسی کرد.

به‌تازگی اما فناوری اطلاعات در حوزه بیمه نیز ورود پیدا کرده است. درواقع از طریق سامانه بیمیتو علاوه بر امکان خرید آنلاین بیمه امکان مقایسه میزان مبلغ پرداختی شرکت بیمه به‌عنوان خسارت نیز وجود دارد. این اطلاعات بر اساس رضایت‌مندی بیمه‌گزاران از مبلغ خسارت دریافتی جمع‌آوری شده است. همچنین با استفاده از بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث خریداری کرد، استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی دریافت کرد و برای سفرهای خارجی خود، بیمه مسافرتی آنلاین تهیه کرد.

بیمیتو امکان خرید آگاهانه انواع بیمه را در کمترین زمان ممکن فراهم کرده است!


دانلود اپلیکیشن بیمیتو از کافه بازار

اپلیکشن بیمیتو در کافه بازار

دانلود اپلیکیشن بیمیتو از گوگل پلی

اپلیکیشن بیمیتو در گوگل پلی

56 comments

 1. كوروش ۱۸ اسفند, ۱۳۹۵ at 11:17 Reply

  با سلام و تشکر از توضیحات خوبتون
  من یک تصادف داشتم که مقصر نبودم و سقف بیمه شخص ثالث مقصر هم کفاف هزینه تعمیرات رو نمیکرد . با توجه به اینکه بیمه بدنه داشتم برای دریافت خسارت مراجعه کردم و عین مطلب شما اعلام شد مقصر حادثه باید هزینه رو بصورت قسطی به بیمه پرداخت کنه و بیمه با من تسویه کنه متاسفانه مقصر بدلیل مشکلات مالی نپذیرفت و داشتن بیمه بدنه با نداشتننش برای من در این حادثه یکی بود .

  • مریم بهشتی ۲۱ اسفند, ۱۳۹۵ at 09:55 Reply

   سلام. بله. مشکلات این شکلی هم پیش میاد. در چنین شرایطی باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

  • حمید ۱۳ فروردین, ۱۳۹۶ at 14:43 Reply

   یعنی هیچ الزامی وجود ندارد که مقصر مجبور به پرداخت خسارت باشد؟ یعنی اگر دلش خواست میدهد نخواست نمیدهد؟ این راهش نیست. احتمالا اشتباه میکنید

   • مریم بهشتی ۱۴ فروردین, ۱۳۹۶ at 09:06 Reply

    سلام دوست عزیز. در چنین شرایطی اگر مقصر موافقت نکنه که خسارت رو به صورت اقساطی به بیمه بدنه طرف قرارداد با زیان‌دیده بپردازه فرد زیان‌دیده می‌تونه به شورای حل اختلاف مراجعه کنه که در این صورت مراحل رسیدگی پیچیده‌تر و البته طولانی‌تر می‌شه.

  • حمید ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 09:37 Reply

   با سلام. همین مورد برای من اتفاق افتاد. یعنی طرف مقابل مقصر بود و خسارت وارده به من بیشتر از سقف بیمه نامه طرف مقابل. مراحل زیر را انجام دادم و خسارت را هم گرفتم. کاری هم به موافقت طرف برای پرداخت قسطی ندارد:
   ۱- در همان ابتدای حادثه در کلانتری، طرف مقابل بصورت کتبی تقصیر را قبول کند و بگوید به کروکی اعتراض ندارد. اصل این نامه که به مهر کلانتری رسیده را داشته باشید. البته اگر در محضر این توافق را امضا کند بسیار بهتر است ( این مورد برای دریافت خسارت از بیمه بدنه لازم و ضروری است)
   ۲- مراجعه به شورای حل اختلاف و اعلام شکایت
   ۳- ارجاع شورای حل اختلاف به کارشناس دادگستری برای براورد خسارت ( هزینه ۱۸۰ با شما)
   ۴- کارشناس صرفا پیش فاکتور نمایندگی را قبول دارد
   ۵- ابتدا با طرف مقابل به شرکت بیمه طرف مقابل رفته ( چون شکایت روی پرونده است باید طرف مقابل هم باشد و کوپن کفایت نمی کند) و کارشناس خسارت شما را براورد و از بیمه شخص ثالث طرف پرداخت می شود. وجود برگه قبول کروکی (مورد بند ۱) این جا هم الزامی است. یک کپی را هم برای بیمه بدنه نگه دارید
   ۶- مراجعه به نمایندگی برای دریافت پیش فاکتور کل خسارات و ارائه آن به کارشناس دادگستری ( کارشناس به نمایندگی نامه نوشته و استعلام میکند)
   ۷- اگر خسارت افت را هم میخواهید باید کارشناس از نمایندگی قیمت ماشین صفر را هم بخواهد و نمایندگی هم به کارشناس اعلام می کند)
   ۸- مراجعه به کارشناس دادگستری و دریافت صورت تمام خسارات از جمله خسارت افت قیمت
   ۹ – مراجعه به دادگاه و تنظیم شگایت و درخواست تمام خسارات از جمله هزینه دادرسی ( مثلا برای ۲۰ میلیون خسارت حدودا ۷۰۰ هزار تمبر باید باطل کنید)- هزینه وکیل – کارشناس – ایاب و ذهاب – پارکینگ – و کل خساراتی که کارشناس در نظر کارشناسی داده است
   ۱۰- باید تمبر باطل کرده و منتظر دادگاه باشید. باید نامه قبول کروکی از طرف مقابل هم ضمیمه باشد.دادگاه کل خسارات را به نفع شما حکم میکند.
   ۱۱- یک کپی برابر اصل برگه دادخواست دادگاه ( نه شورای حل اختلاف) را از دادگستری بگیرید. یک کپی از کارت ملی طرف مقصر – یک کپی از بیمه نامه شخص ثالث مقصر هم بگیرید
   ۱۲- مراجعه به شرکت بیمه بدنه خودتان و در خواست تفاوت خسارت بیمه شخص ثالث طرف و خسارت وارده به خودرو خودتان: بیمه بدنه معمولا فقط مابه التفاوت خسارات را میدهد. یعنی باید کپی چکی که از بیمه شخص ثالث گرفته اید را هم ارائه دهید. معمولا افت قیمت را نمی دهد مگر این که در پوششهای بیمه بدنه خودتان امده باشد. و باید شما از دادگاه حکم را که گرفتید بروید اجرای احکام.
   در کل خیلی دردسر دارد. اگر می بینید تا ۲-۳ میلیون تومان خسارت شما بیشتر از سقف بیمه طرف است بیخیال شوید

   • مریم بهشتی ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 11:32 Reply

    سلام دوست عزیز. بابت به اشتراک گذاشتن تجربتون خیلی ممنونیم. برای دوستان دیگه خیلی مفید خواهد بود:)

   • حسين حاجي پاشا ۳۱ خرداد, ۱۳۹۶ at 02:44 Reply

    موارد اعلامی صحیح بوده فقط دو نکته باید در نظر گرفته شود تا هنگام سیر مراحل قانونی به چالش بر نخورید.
    اول اینکه قبل از دریافت خسارت از محل بیمه شخص ثالث مقصر حادثه حتما شکایت خود را نزد مرجع قضای به ثبت برسانید.
    دوم اینکه هنگام دریافت چک و یا رسید پرداخت از بیمه شخص ثالث بیمه یه فرم به شما میدهد و در ان قید میکنند که شما تمامی وجه مورد خسارت را دریافت کرده اید و نسبت به شکایت به مرجع دیگر حق شکایت از بیمه و شخص مقصر حادثه را ندارید. در صورت که مقصر استناد به این رضایت نامه غیر رسمی بکند پرونده شما دچار چالشی جدی میشود.
    راهکار: حتما در برگه تعهد با خط خود قید نمایید این مبلغ بخشی از خسارت وارده به بنده در تصادف موصوف بوده و نسبت به این وجه متن فوق مورد پذیرش بنده میباشد.

    • مهدی فروغی ۳ تیر, ۱۳۹۶ at 11:06 Reply

     سلام جناب حاجی پاشای عزیز
     خیلی ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتین؛ لطف کردین

 2. گودرزd ۱۵ فروردین, ۱۳۹۶ at 11:01 Reply

  متاسفانه اطلاعات بیمه ای عموم مردم بسیار کم است علی رغم اینکه اکثر مردم خودرو دارند و بیمه نامه دارند ولی از اینکه چه مزیت هایی دارد بی خبرند بسیار ممنون ار ترویج اطلاعات بیمه ای شما

  • مهدی فروغی ۱۸ فروردین, ۱۳۹۶ at 13:13 Reply

   سلام
   کاملاً درست می‌فرمایید. کمبود آگاهی در بین مردم در مورد بیمه موج می‌زنه. اساساً بیمیتو هم به همین علت شکل گرفته تا با ارائه اطلاعات مختلف در مورد بیمه‌ها، به صنعت بیمه کشور شفافیت بیشتری بده و موجب خرید آگاهانه‌تری توسط مردم بشه.

 3. مهدی ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 18:34 Reply

  سلام ، حدود ۳ روز قبل تو مسیر شهرستان از شانس بد ، تخته نئوپانی که روی جاده قرار داشت بوسیله باد ناشی از حرکت ماشین جلویی به هوا رفت و صاف خورد جلو ماشین من . این قطعه بین سپر جلو و جاده گیر کرد و رادیات رو دفرمه و سوراخ کرد و سپر و متعلقات رو هم شکست . به ذهنم نرسید که به پلیس زنگ بزنم به نظر شما الان تهران ببرم بیمه گزارش پلیس رو می خواد ؟ ماشین بیمه بدنه و مدل ۹۶ هست . اینکه بگم معلوم نیست باد از کجا این قطعه رو آورده یا اینکه واقعیت رو بگم که بوسیله باد ناشی از حرکت ماشین جلویی به ماشینم خورده فرقی می کنه ؟

 4. مهدی ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 18:53 Reply

  یک سئوال دیگه هم دارم . چون گزارش پلیس و کروکی ندارم به نظر شما بیمه قبول میکنه بهشون پیشنهاد بدم ماشین رو ببرم نمایندگی مجاز و تعمیرات رو انجام بدم پولش رو هم پرداخت کنم و بعد فاکتور رو بیارم از بیمه بگیرم ؟

 5. سید صفر حسنی ۱۰ مرداد, ۱۳۹۶ at 06:57 Reply

  سلام / در منطه کوهستانی بر اثر ریزش کوه بر اثر حوادث طبیعی اگر سنگی به ماشین برخورد کندو باعث گردد خسارات به ماشین بیمه بدنه دار وارد شود و کروکی هم نداشنه باشد آیا به دارنده ماشین بیمه بدنه تعلق می گیرد. ۰ ماشین هم بیمه بذنه هست )

  • شهاب شیرین ۱۶ مرداد, ۱۳۹۶ at 12:42 Reply

   با عرض سلام، دوست عزیز در صورتی که خودرو شما بیمه بدنه داشته باشه و در جاده سنگی به خودروی شما برخورد کنه، جزو پوشش حادثه بیمه بدنه قرار می گیره. در صورتی که سنگ به شیشه خودروی شما برخورد کنه کروکی نیاز نیست در غیر این صورت به کروکی و گزارش پلیس نیاز است.

 6. کیا ۲۹ مرداد, ۱۳۹۶ at 18:19 Reply

  ممنون از مطلب مفیدتان
  من حدود یک ماه پیش تصادف کردم و بیمه ثالث مقصر حدود ۱/۳ هزینه ها رو پوشش میده. قصد استفاده از بیمه بدنه خودم رو دارم. کلیه پیگیریها انجام شده و مدارک رو ارائه کردم ولی در انتهای کار و پس از تحویل داغی ها بیمه گر اعلام کرده چون کروکی ارائه شده توافقیست و شورایی نیست و در ذیل آن هم ذکر شده که راننده مقصر متعهد میشه که این مابالتفاوت را پرداخت کنه. شما نمی تونید از بیمه بدنه تون استفاده کنید. و بنده رو ارجاع دادن به حل اختلاف برای تغییر کروکی.

  • شهاب شیرین ۳۰ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:43 Reply

   سلام، ممنون از نظر خوبتون
   دوست عزیز شما مشکلتون رو می تونید از طریق شورای حل اختلاف واقع در تقاطع خیابان شریعتی و اتوبان همت، میدان کتابی پیگیری کنید. این شورا غالبا به مسائل این چنینی رسیدگی می کنه

 7. علی نعمانی ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ at 04:32 Reply

  آره واقعا کامل ومفید بود با تشکر از هموطنان عزیز.علی نعمانی از آبادان.

 8. فهد ۲ آبان, ۱۳۹۶ at 03:33 Reply

  سلام علیکم
  بنده امروز تصادف کردم و مقصر هم خودم بودم ولی به پلیس اطلاع ندادم چون ماشین طرف مقابل آسیبی ندیدو فقط گلگیر ماشینم داغون شد. ماشینم بیمه بدنه داره به نظرتون گزارش پلیس لازمه؟ در ضمن ماشینم پژو ۴۰۵ است

  • شهاب شیرین ۲ آبان, ۱۳۹۶ at 09:05 Reply

   با سلام
   خیر قربان به گزارش پلیس نیازی نیست چون حتی اگر شما با دیوار تصادف کنید می تونید خسارت وارد شده به ماشینتون از بیمه بدنه بگیرید

 9. محسن ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ at 08:23 Reply

  سلام بنده یک سوال دارم.به فرض یک خودرو گران قیمت دارای بیمه بدنه به خودرو ارزون قیمت تصادف کنه و مقصر تصادف خودرو ارزان قیمت باشه و خسارت وارد شده به خودرو گران قیمت بالاتر از پوشش مالی خودرو مقصر باشه.فرض میگیریم خودرو مقصر خسارت کم دیده باشه.سوال اینجاس در این حالت میشه خودرو زیان دیدن و گران قیمت مقصر حادثه اعلام کنیم که از بیمه شخص ثالث برای خسارت ناچیز خودرو ارزان استفاده کنیم و بیمه بدنه واس خودرو گران قیمت؟

  • شهاب شیرین ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ at 14:07 Reply

   سلام
   دوست عزیز این کار خلاف مقررات تلقی میشه و قاعدتا خودروی مقصر باید از بیمه خودش برای جبران خسارت استفاده کنه

 10. کامران جلالی ۲۸ آذر, ۱۳۹۶ at 12:32 Reply

  اگر ماشینی تحت پوشش کامل بیمه بدنه بود و حتی سرقت لوازم نظیر چرخ و زاپاس و ضبط صوت، اگر یکی از چرخهای ماشین یا زاپاس ماشین سرقت رفت برای دریافت خسارت باید چکار کرد؟ ابتدا باید به پلیس اعلام کرد یا مستقیما با بیمه تماس بگیریم.

  • شهاب شیرین ۲۸ آذر, ۱۳۹۶ at 16:17 Reply

   سلام
   دوست عزیز ترجیحا گزارش پلیس داشته باشید و سریعا با گزارش پلیس به مراکز دریافت خسارت بیمه بدنه مراجعه کنید

 11. معلم ۲۰ دی, ۱۳۹۶ at 10:05 Reply

  سلام
  بببخشید من روز شنبه ۱۶ دی ماه لبه پایین ماشین رو به جدول پمپ بنزین مالیدم. می تونم از بیمه بدنه استفاده کنم؟ و اینکه چطوری باید اقدام کنم؟

  • شهاب شیرین ۲۰ دی, ۱۳۹۶ at 15:44 Reply

   سلام
   بله می تونین استفاده کنین فقط هر چه زودتر اقدام کنین چون معمولا شرکت های بیمه تا نهایت ۵ روز بعد از خسارت، قبول مسئولیت می کنن

 12. معلم ۲۰ دی, ۱۳۹۶ at 10:07 Reply

  سوال دیگر اینکه: تا چه میزان خسارت مالی ارزش استفاده از بیمه بدنه را دارد؟

  • شهاب شیرین ۲۰ دی, ۱۳۹۶ at 15:45 Reply

   خسارت های جزئی و مختصر ارزششو نداره
   چون هم شما تخفیف بیمه بدنه تونو از دست میدین و هم از نظر شرکت بیمه به عنوان یک راننده با ریسک بالا شناخته میشین
   بنابراین بهتره برای خسارت های سنگین از بیمه بدنه استفاده بشه

 13. حسین ۲۶ دی, ۱۳۹۶ at 16:00 Reply

  با سلام، اگر راننده ی خودروی گرون قیمت مثل پرادو، با خودروی ارزون قیمت مثل ۴۰۵ تصادف کنه و ۴۰۵ هم مقصر باشه و سقف بیمه اش هم کمتر از خسارت وارده باشه، و مابه التفاوت اون هم چیزی در حدود ۱۵ میلیون باشه، طبق قوانین اون مقدار رو بیمه بدنه خودروی زیان دیده میده، حال اگه خودروی گرون بیمه بدنه نداشته باشه چی؟
  شما توی قسمت ۲ نوشتین «در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد برای دریافت باقی خسارت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.»
  میخوام بدونم پرونده های قبلی چه رایی صادر کردن؟ یا شورا چه نظری میده؟ و شورا در نهایت ممکنه به نفع زیان دیده حکم بده یا به نفع مقصر؟ در کل تجربه چی رو نشون میده و روی کاغذ چه نظری میشه داد؟

  • شهاب شیرین ۲۷ دی, ۱۳۹۶ at 09:50 Reply

   سلام دوست عزیز
   بیمه خودروی مقصر از کدوم یک از شرکت های بیمه است؟

 14. حسن ۲۴ اسفند, ۱۳۹۶ at 20:21 Reply

  سلام
  عذر میخواهم من ۹۶/۱۲/۲۲ماشین‌نویسی بیمه بدنه کردم و صبح ۱۲/۲۴ یعنی ۲روز بعد یک لحظه موبایلم زنگ زد و از دستم افتاد تا اونو برداشتم چرخ جلو زد به نوک جدول بلوار و در اداره چرخ عقب هم خورد به همان جدول نوک تیز و لاسیکم ترکید و رینگ عقب کاملا دفرمه شد و انکار هر دو چرخه در طرفراننده اصلا کج شد که خیابان خلوت بود کنار زدم و لاستیک زاپاس را انداختم و حدودا پانصد متر رفتم دیدم ماشین تعادل اولیه رو ندارن تا اینکه رسیدم خودنه و بعد از بررسی دقیق تر در پارکینگ متوجه شدم هر دو چرخه کج شده و هر دو رینگ غیر قابل استفاده

  از دوستان سوالم اینه بچه جی کردم با پلیس تماس نگرفتم و مطالعه حدودا ۵ یا ۶ میلیون تومان است آیا بدون کروکی از بیمه بدنه ام میتوانم استفاده کنم و اگر پاسخ نه است باید چکار کنم
  ممنون میشم پاسخ را بدهید. ارادتمند شما حسن

  • شهاب شیرین ۱۹ فروردین, ۱۳۹۷ at 10:04 Reply

   سلام
   در طول مدت قرارداد خود یک بار می توانید از بیمه بدنه تان بدون کروکی استفاده کنید
   اسم شرکت بیمه تون رو بفرمایید تا راهنماییتون کنیم که با این شرایط آیا می تونید خسارت بگیرید یا خیر

 15. محسن ۲۲ فروردین, ۱۳۹۷ at 00:31 Reply

  سلام
  من خودروی تیبا مدل ۹۶ دارم که بخاطر برخورد به دیوار در دو مورد حدود ۳۰۰هزار تومان خرج صافکاری ماشین شد. آیا می توانم از بیمه بدنه بیمه ایران استفاده کنم یا خیر؟اصلا ارزشش را دارد؟

 16. علي وطني پور ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 13:26 Reply

  سلام مفید بود به شرط عمل به آن
  خودروی من با شی ثابت برخورد کرده و زیر ماشین آسیب دیده است با توجه به خسارت جزیی آیا بدون کروکی و با گزارش پلیس ۱۱۰ مشمول دریافت خسارت بیمه بدنه می شوم با تشکر علی وطنی پور

 17. مصطفی ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 02:31 Reply

  با سلام
  من امروز تو اتوبان همت زدم پشت یه ۲۰۶ خودرو طرف چون اسیبی ندیده بود رفت
  و من متاسفانه ماشینم از جلو خسارت دید و گزارش کلانتری هم گرفتم
  ایا میتونم خسارت رو از بیمه بگیرم؟ بیمه بدنه ایران دارم
  ماشینم کاپوتش جم شد سپر شکته جفت چراغا . جلو پنجره و رادیات کولر و اینکه ایربگ ماشینم هم بیرون زد

  • شهاب شیرین ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 09:57 Reply

   سلام
   بله می تونید از بیمه بدنه اقدام به دریافت خسارت کنید
   فقط زود اقدام کنید نباید ۵ روز بیشتر وقفه بیفته بین حادثه و اعلام به بیمه

 18. مجتبی ۷ تیر, ۱۳۹۷ at 19:12 Reply

  سلام … مشکل من این است که وقتی از یک کوچه باریک می خواستم عبور کنم ناگهان یک تاکسی از روبروی وارد کوچه شده و برای اینکه من به تاکسی برخورد نکنم به ناچار به سمت راست کشیدم ولی متوجه نشدم که از درب عقب تا گلگیر به نزدیک دیوار بوده و برخورد اون ناحیه ماشین با دیوار باعث صدمه و هزینه بالایی شده و کلا از روند بیمه بدن(تماس با پلیس) خبر نداشتم . در ضمن گواهینامه ام رو هم دو ماهه گرفتم … زمان حادثه : روز سه شنبه ۵/۰۴/۹۷ ساعت ۱۹:۴۵ بیمه بدنه : ایران

  • شهاب شیرین ۹ تیر, ۱۳۹۷ at 15:09 Reply

   سلام مدارک لازم را به مرکز پرداخت خسارت بیمه ایران ببرید و شرایط پیش آمده را توضیح دهید تا بتوانید خسارت وارد شه را دریافت کنید

 19. حسین ۱۶ مرداد, ۱۳۹۷ at 20:57 Reply

  با سلام
  ماشین بنده قیمتی که بیمه شده ۹۶ میلیون بوده
  تو این شرایط قیمت خودرو حدود ۱۶ تومن هست
  الان یه تصادف کردم
  الحاقیه ای برای این تغییر قیمت بازار نگرفتم
  آیا باید میگرفتم؟ و آیا این موضوع باعث میشه که خسارت کمتری بیمه بهم بده ؟

  • شهاب شیرین ۱۷ مرداد, ۱۳۹۷ at 10:41 Reply

   سلام
   بله باید از شرکت بیمتون یه الحاقیه افزایش ارزش خودرو بگیرید وگرنه در صورت خسارت معادل ۹۶ میلیون پرداخت انجام میشه

 20. مهدی خالدی ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ at 02:30 Reply

  سلام ی خودروخارجی داشتم به سرقت رفت وپاسگاه ماشینو سوخته پیدا کرد واز بین رفت حدود یک سال سه ماه پرونده کامل کردم وبعد از منو سر کار گذاشتن گفتن پرداخت نمیشه چکار کنم که حقم بگیرم ممنون میشم

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید