نرخ بیمه بدنه

خریدن یا نخریدن؟ مسئله نرخ بیمه بدنه است!

دو مورد از پرمخاطب‌ترین رشته‌های بیمه‌ای، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه وسایل نقلیه هستند؛ اما همان‌طور که انتظار می‌رود به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث، میزان نفوذ بیمه شخص ثالث در میان دارندگان خودرو بسیار بیشتر است. از طرفی در بسیاری از موارد، قبل از بررسی و مقایسه نرخ بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث این‌گونه گمان می‌رود که نرخ بیمه بدنه بیشتر از بیمه شخص ثالث است؛ درصورتی‌که این مورد در بسیاری از مواقع اشتباه است و نرخ بیمه بدنه در بسیاری از مواقع ارزان و به‌صرفه است. اگر بخواهیم نرخ بیمه بدنه را بدون مقایسه با بیمه شخص ثالث و تنها با در نظر گرفتن خدماتی که ارائه می‌دهد نیز بررسی کنیم، میزان هزینه‌ای که به‌عنوان حق بیمه پرداخته می‌شود نسبت به خدماتی که ارائه می‌گردد بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

عوامل متعددی بر نرخ بیمه بدنه تأثیرگذارند. برخی از این عوامل مربوط به ویژگی‌های وسیله نقلیه هستند، برخی مربوط به فرهنگ و رفتار رانندگی بیمه‌گزار می‌شوند، بعضی از عوامل مربوط به تخفیفات و امتیازاتی هستند که شرکت بیمه فراهم می‌کند و درنهایت پوشش‌های اضافی که به‌عنوان پوشش بیمه بدنه خریداری می‌شوند بر نرخ بیمه بدنه تأثیر می‌گذارند.

در این میان عاملی که از جانب شرکت‌های بیمه بر نرخ بیمه بدنه تأثیر می‌گذارد می‌تواند تفاوت قیمتی در حد چند صد هزار ‌تومان ایجاد کند که راه مطلع شدن از این تفاوت قیمت‌ها دسترسی به قیمت تمامی این شرکت‌ها و مقایسه آن‌ها است. استعلام و مقایسه نرخ بیمه بدنه به‌صورت سنتی و تماس با نمایندگی‌ها کار زمان‌بری است که بعضاً دقت کافی ندارد. ازاین‌رو اپیلیکشن و وب‌سایت بیمیتو بستری را برای مقایسه و خرید آنلاین بیمه بدنه فراهم کرده است تا متقاضیان خرید بیمه بتوانند به اطلاعات قیمتی و کیفیتی تمام شرکت‌های بیمه در لحظه دسترسی داشته باشند.

تفاوت بالای نرخ بیمه بدنه شرکت‌های مختلف از طریق سامانه بیمیتو قابل مشاهده است. 

خسارات تحت پوشش بیمه بدنه


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


تأثیر ویژگی‌های وسیله نقلیه بر نرخ بیمه بدنه

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم نرخ بیمه بدنه تا حد زیادی متأثر از ویژگی‌های وسیله نقلیه مورد بیمه است که درواقع قیمت وسیله نقلیه را تعیین می‌کنند. از اولین مواردی که در حین خرید بیمه بدنه به آن رجوع می‌شود ارزش وسیله نقلیه است. حال این سؤال پیش می‌آید که ارزش خودرو چگونه باید محاسبه شود؟ اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که منظور از ارزش وسیله نقلیه، قیمت روز خودرو است. برای تخمین قیمت روز خودرو می‌توان به بنگاه‌های معامله ماشین مراجعه کرد؛ اما راحت‌ترین راه مراجعه به وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید‌ و‌ فروش خودرو است که می‌توان از استعلام قیمت خودروهایی با ویژگی‌های مشابه قیمت حدودی وسیله نقلیه را به دست آورد. باید توجه داشت که در این مرحله نیازی به اعلام دقیق ارزش مالی خودرو نیست.

برای مرحله اول خرید بیمه بدنه اعلام حدودی ارزش وسیله نقلیه کافی است. 

نحوه تأثیر ارزش خودرو بر نرخ بیمه بدنه قابل حدس است. قاعدتاً خسارت واردشده به خودروهای گران‌قیمت، هزینه بیشتری را به بار خواهد آورد. ازاین‌رو نرخ بیمه بدنه نیز برای خودروهای گران‌قیمت بالاتر خواهد بود. تأثیر مستقیم ارزش خودرو بر نرخ بیمه بدنه بدون در نظر گرفتن عواملی که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت برای شرکت‌های مختلف میزان تقریباً یکسانی است.


مطلب مرتبط: فرانشیز بیمه بدنه را چگونه حذف کنیم؟/ دریافت خسارت کامل


تأثیر فرهنگ رانندگی بیمه‌گزار بر نرخ بیمه بدنه

تاثیر فرهنگ رانندگی بر نرخ بیمه بدنه

شاید این سؤال پیش آید که منظور از فرهنگ و رفتار رانندگی چیست و معیار سنجش آن از جانب شرکت‌های بیمه چگونه تعریف شده است؟ معمولاً رانندگانی که با احتیاط بیش‌تری رانندگی می‌کنند کمتر دچار حادثه می‌شوند و به دفعات کمتری از بیمه بدنه خود استفاده می‌کنند. درواقع نرخ بیمه بدنه دریافتی از راننده‌های خطرساز یا خودروهایی که شرکت بیمه در قبال بیمه کردنشان ریسک بیشتری می‌کند بالاتر است. حال به این موضوع می‌رسیم که معیار سنجش ریسک یک خودرو چیست؟ در تعیین کردن نرخ بیمه بدنه نیز مانند بیمه شخص ثالث مفهوم تخفیف بیمه بدنه مطرح است. برای مثال اگر خودرویی به مدت چند سال از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشد بدین معنا است که دچار حادثه و درنتیجه خسارت نشده است؛ بنابراین زین پس هم احتمال وقوع حادثه و خسارت برای این راننده کم است. در این حالت شرکت بیمه در نرخ بیمه بدنه این خودرو تخفیفی را اعمال می‌کند که به آن تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه می‌گویند. می‌توانیم این‌گونه نتیجه بگیریم که برای خسارات جزئی بهتر است از بیمه بدنه استفاده نشود تا تخفیف آن از بین نرود. درصد اعمال‌شده این تخفیف از جانب شرکت‌های مختلف تقریباً یکسان است.

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه در نرخ نهایی حق بیمه بدنه تاثیر چشمگیری دارد.

اینجا این سؤال پیش می‌آید که باوجود یکسان بودن دو عامل تأثیرگذار بالا در شرکت‌های مختلف برای تعیین نرخ بیمه بدنه، اختلاف قیمت چند صدهزارتومانی نرخ بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه از کجا نشأت می‌گیرد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش میدهد؟


مطلب مرتبط: تخفیف بیمه بدنه تا بیش از ۱۰۰%/ شرکت‌های بیمه آتش به مالشان می‌زنند!


تأثیر تخفیف‌ها و امتیازهای شرکت‌های بیمه بر نرخ بیمه بدنه

تاثیر امتیازات شرکت بیمه بر نرخ بیمه بدنه

عامل اصلی تفاوت قیمت و برتری یک شرکت ارائه‌دهنده بیمه بدنه به شرکتی دیگر درواقع در همین فاکتور نهفته است. در بسیاری از موارد شرکت‌های بیمه برای جذب مخاطب بیشتر تخفیف‌هایی را ارائه می‌دهند که ممکن است نرخ بیمه بدنه را به صورت چشمگیری کاهش دهد. برخی از این تخفیف‌ها شامل مخاطبان خاصی می‌شوند. برای مثال بیمه ایران برای افرادی که در خانواده خود دانش‌آموز داشته باشند تخفیف قائل می‌شود. برخی از این تخفیفات مقطعی و بعضی دیگر کلی هستند؛ به این صورت که در بعضی از مناسبت‌ها شرکت‌های بیمه به صورت مقطعی برای تخفیف‌هایی فراخوان می‌دهند و برخی دیگر به صورت چارچوب محاسبه نرخ بیمه بدنه، این تخفیف‌ها را در اعلام قیمت خود لحاظ می‌کنند.

نوع دیگر تخفیف که البته مخاطبان بیشتری دارد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بر نرخ بیمه بدنه است. ممکن است شرکتی این تخفیف را ارائه ندهد و یا اگر ارائه دهد با شرایطی خاص همراه باشد. برای مثال ممکن است در صورتی این تخفیف را اعمال کند که بیمه‌گر بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث یکسان باشند.

ممکن است بسته به بیمه‌گر تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودرو موجب کاهش نرخ بیمه بدنه آن شود.

برای اطلاع از این‌که کدام شرکت کدام تخفیف‌ها را ارائه می‌دهد یا باید تمامی اخبار بیمه را به صورت مداوم دنبال کرد و یا می‌توان به راحتی با استفاده از وب‌سایت و اپلیکیشن بیمیتو این مقایسه را در لحظه انجام داد. در این شرایط بدون این‌که متقاضی درگیر محاسبات پیچیده باشد تنها با دیدن قیمت نهایی شرکت‌های بیمه قادر به انتخاب و خرید خواهد بود. همچنین با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث اینترنتی خرید، بیمه آتش سوزی آنلاین انتخاب و خریداری کرد و بیمه مسافرتی خارج از کشور برای خود تهیه کرد.


مطلب مرتبط: بیمه پراید؛ خودروی محجور!


تأثیر پوشش‌های اضافی بر نرخ بیمه بدنه

قبل‌تر درباره انواع خطرات اصلی و فرعی قابل‌خرید در بیمه بدنه خودرو به‌تفصیل توضیح داده شده است. خرید خطرات اصلی که شامل حادثه، سرقت کلی و آتش‌سوزی هستند و تفکیک‌پذیر نیستند پیش‌نیاز خرید خطرات اضافی است. خطرات اضافی به صورت خلاصه شامل سرقت لوازم جانبی، هزینه رفت‌و‌آمد، هزینه توقف، بلایای طبیعی، پاشیده شدن مایعات شیمیایی، حذف استهلاک، حذف فرانشیز، شکسته شدن شیشه، ترانزیت و نوسانات بازار هستند که در آینده به توضیح و شرایط هر یک از این موارد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. انتخاب هر یک از خطرات اضافی هزینه‌ای را به نرخ بیمه بدنه اضافه می‌کند که این مورد نیز برای شرکت‌های مختلف تقریباً یکسان است.

خرید هریک از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه نرخ جداگانه‌ای دارد که به حق بیمه خطرات اصلی اضافه می‌شود.


مطلب مرتبط: بهترین راه استعلام بیمه بدنه/ آنلاین شو!


لزوم خرید بیمه بدنه

نحوه خرید بیمه مسافرتی شینگن

با توجه به توضیحات بالا خرید بیمه بدنه با توجه به نرخ آن بسیار منطقی است. شاید این مسئله پیش آید که برای خودروهای ارزان، خرید بیمه بدنه هزینه‌ای اضافی باشد. نرخ بیمه بدنه در مقابل پوشش‌هایی که در مواقع وارد شدن خسارت کلی به خودرو مانند سرقت کلی خودرو یا آتش‌سوزی ارائه می‌دهد بسیار ناچیز است. حتی اگر خودروی مورد بیمه ارزان‌قیمت باشد نیز شرط احتیاط این است که بیمه بدنه برای آن خریداری شود چراکه حداقل در شرایطی که به سرقت رود بخشی از سرمایه فرد قابل بازگشت است.


دانلود اپلیکیشن بیمیتو از کافه بازار

اپلیکشن بیمیتو در کافه بازار

دانلود اپلیکیشن بیمیتو از گوگل پلی

اپلیکیشن بیمیتو در گوگل پلی

12 comments

  • مریم بهشتی ۷ اسفند, ۱۳۹۵ at 16:57 Reply

   سلام دوست عزیز. در صورتی که خودروی شما از دسته خودروهای گران‌قیمت باشه با توجه به قانون جدید بیمه مرکزی که درانتهای پست مربوط به حذف فرانشیز توضیح داده شده می تونید علاوه بر بیمه شخص ثالث مقصر حادثه از بیمه بدنه خودتون هم استفاده کنید. در غیر این صورت تمامی خسارت رو باید بیمه شخص ثالث راننده مقصر تقبل کنه.
   خیلی ممنون از این که به بلاگ ما مراجعه کردین و سوالتون رو با ما مطرح کردین:)

 1. شاهین ۱ فروردین, ۱۳۹۶ at 07:16 Reply

  بسیار مفید بود. من دوبار از بیمه بدنه استفاده کردم. یکبار ماشینم دزدیده شد که۷۵ درصد قیمت را خسارت دادند. ماشین بعدی هم تصادف داشتم. البته تاخیر در پرداخت و فرانشیز. دو نکته‌ی منفی در زمان پرداخت خسارت است!!! ولی داشتن بیمه بدنه خیلی خوبه .

  • مهدی فروغی ۱ فروردین, ۱۳۹۶ at 11:55 Reply

   سلام؛
   خیلی ممنون بابت بیان تجربه‌تون 🙂
   امیدواریم هیچ وقت دیگه، نیاز به استفاده از بیمه بدنه خودروتون نداشته باشین

 2. علیرضا ۱۶ آذر, ۱۳۹۶ at 00:05 Reply

  با سلام
  میخواستم یک توضیحی در مورد نحوه پرداخت بیمه بدنه خودروهای مناطق آزاد بدین به عنوان مثال من ماشینمو۸۰تومن خریدم اما بیمه ۱۵۰تومن کردم یعنی قیمت به روز سوالم اینه اگه خودرو من سرقت بشه یا خسارت بالای۷۰درصد ببینه بیمه چقدر به من پرداخت میکنه?!!!خیلی ممنون

 3. محمدصادق میرزائی ۲۴ آذر, ۱۳۹۶ at 14:48 Reply

  سلام
  ممنون می شوم پاسخ بدید
  من ۲ روزی هست که خودروی خودم رو که بیمه بدنه به همراه ۸ سال تخفیف داشته فروختم.اما نمیدونم چرا حواسم نبوده و برگه بیمه بدنه رو همراه مدارک به خریدار دادم و رفتیم تعویض پلاک و سند هم زدیم.بعد هم که فهمیدم و به خریدار گفتم بیمه رو بهم پس بدهد چون میخوام روی ماشین جدیدم استفاده کنم بازی در آورده و نمیدهد!!
  چه کاری میتوانم انجام بدم؟
  مگر بیمه بدنه برای فرد نیست؟
  مگر فقط قابلیت انتقال به بستگان درجه ۱ رو نداره؟
  تشکر

 4. هوشمندرجبی ۲۹ دی, ۱۳۹۶ at 15:03 Reply

  سلام من ماشینم رو که فروختم بیمه بدنه ایران داشته بیمش رو هم بهش دادم حالا ماشین جدید خریدم میتونم بیمه بدنه روبه نام این ماشین جدیدم بزنم اگه شخصی که ماشین بهش فروختم بیمه رو بهم نده ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 5. شهرزاد ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 17:18 Reply

  سلام. بیمه بدنه ماشین من مال بیمه آسیا است…. من با یه عابر پیاده برخورد کردم که قصد تصادف داشت یعنی خودش را جلوی ماشین من انداخت…. و وقتی من توقف کردم.. و بهش نزدم او خودش را روی شیشه ماشین و بعد کاپوت انداخت که شیشه ماشین شکست و کاپوت هم تو رفتگی پیدا کرد….اون صدمه ایی ندید ولی ماشین من به این روز افتاده که گفتم… کروکی هم اونو مقصر نشون داده… آیا این شامل بیمه بدنه میشه؟ با توجه به این که اون عابر غیبش زد و دیگه به کلانتری هم مراجعه نکرد!!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید