انتقال بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه شخص ثالث ، موانع و روش‌های گذر از آن / همه چیز درباره انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه شخص ثالث موضوعی است که برای تعداد زیادی از بیمه‌گزاران مبهم است. به دلیل تنوع پارامترهای تأثیرگذار بر روند انتقال بیمه شخص ثالث، این فرآیند ساده ممکن است گاهی بسیار پیچیده و زمان‌بر به نظر برسد. در این پست به شرح تعدادی از این شرایط خاص خواهیم پرداخت.


نحوه خرید بیمه شخص ثالث

قبل از بررسی روند انتقال بیمه شخص ثالث باید به مدارک لازم و نحوه خرید بیمه شخص ثالث بپردازیم. برای خرید بیمه شخص ثالث روش‌های متفاوتی وجود دارد. در روش سنتی متقاضی باید به‌صورت حضوری در دفاتر نمایندگی‌های بیمه حضور یابد و با ارائه کارت ماشین و بیمه‌نامه قبلی، بیمه شخص ثالث خود را تمدید کند. این روش به دلایل متعددی که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت توصیه نمی‌شود.

امروزه در دسترس بودن همیشگی اینترنت و توسعه تجارت الکترونیک در تمامی زمینه‌های کسب‌وکار، موجب اعتمادسازی بین مردم و صاحبان صنایع شده است. صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخیراً سامانه آنلاین بیمیتو خدماتی را در جهت خرید بیمه به‌صورت اینترنتی ارائه می‌دهد. استفاده از این سامانه برای خرید بیمه، نسبت به روش سنتی مزایایی مثل امکان مقایسه شرکت‌های بیمه، شفافیت در قیمت دهی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، سرعت تحویل بیمه‌نامه و غیره دارد. در این روش کافی است پس از ورود اطلاعات ساده خواسته‌شده، تصویر بیمه‌نامه و کارت ماشین آپلود شود تا بیمه‌نامه در محل تحویل داده شود.

می‌توان از طریق سامانه اینترنتی بیمیتو به صورت آنلاین بیمه خرید.


پیوند به بیرون: خرید اینترنتی بیمه


موارد انتقال بیمه شخص ثالث

در بسیاری از موارد بیمه‌گزار به دلایل متعددی قصد دارد که بیمه شخص ثالث خود را انتقال دهد. در این حالت انتقال بیمه شخص ثالث می‌تواند از منظرهای متفاوتی بررسی و به روش‌های مختلفی انجام شود:

در بسیاری از موارد بیمه‌گزار در سال گذشته بیمه‌ای را خریداری کرده است و اکنون از نحوه و کیفیت خدمات‌دهی شرکت بیمه رضایت ندارد و تصمیم به انتقال بیمه شخص ثالث گرفته است. از طرفی ممکن است که فرد خودرویی را خریداری کند که دارای بیمه شخص ثالث بوده است و اکنون که موعد تمدید آن رسیده است تمایل به انتقال بیمه شخص ثالث خود به شرکت بیمه‌ای با خدمات بهتر و قیمت مناسب‌تر است.

برای مثال هر یک از شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خودروسازی برای خرید بیمه شخص ثالث خودروهای صفر با شرکت بیمه خاصی قرارداد دارند. در بسیاری از مواقع بیمه صادرشده برای ماشین، ارزانترین و بهترین بیمه شخص ثالثِ ممکن نیست؛ بنابراین ممکن است مالک، تمایل به انتقال بیمه شخص ثالث به یک شرکت بیمه دیگر را داشته باشد.

در این حالت بدون هیچ مشکلی می‌توان انتقال بیمه شخص ثالث را انجام داد و با ارائه کارت ماشین و بیمه‌نامه قبلی، بیمه جدید را از شرکت جدید به روش سنتی یا از طریق سامانه بیمیتو خریداری کرد.

در زمان تمدید بیمه شخص ثالث هیچ محدودیتی در مورد شرکت بیمه جدید وجود ندارد.


 • انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  درصورتی‌که بیمه‌نامه شخص تعدادی سال تخفیف داشته باشد، شخص می‌تواند تخفیف بیمه‌نامه را به بیمه‌نامه خودروی جدید خود انتقال دهد. در این صورت بیمه‌گزار باید قبل از ثبت بیمه‌نامه به نام مالک جدید نزد نمایندگی بیمه برود و درخواست انتقال تخفیف آن را بدهد. نمایندگی بیمه بعد از دریافت مابه‌التفاوت تخفیف بیمه‌نامه‌ی قبلی با صدور الحاقیه‌ای، تخفیف‌های این بیمه‌نامه را به خودروی جدید انتقال می‌دهد.

برای مثال درصورتی‌که بیمه‌نامه مالک خودرو دارای هفت سال تخفیف باشد و مشمول ۷۰% تخفیف شده باشد، در صورت تمایل فرد به انتقال سال تخفیف به بیمه‌نامه جدید، باید مبلغ ۷۰% تخفیف بیمه‌نامه قبلی به نمایندگی بیمه پرداخته شود.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث قبل از ثبت بیمه‌نامه به نام مالک جدید امکان‌پذیر است.


 • قانون خودروهای مشابه

در انتقال تخفیف بیمه، قانونی به نام قانون خودروهای مشابه وجود دارد. این بدین معنا است که در صورتی می‌توان تخفیف بیمه‌نامه قبلی را به بیمه‌نامه جدید انتقال داد که کاربری خودروها یکسان باشد. برای مثال نمی‌توان تخفیف بیمه‌نامه خودروی سواری را به بارکش یا بالعکس انتقال داد.

انتقال بیمه شخص ثالث


ممکن است تحت شرایطی خاص بیمه‌گزار خواستار ابطال بیمه شخص ثالث خودروی خود باشد. در این حالت اغلب شرکت‌های بیمه ابطال بیمه شخص ثالث را نمی‌پذیرند. درصورتی‌که علت تمایل بیمه‌گزار به ابطال بیمه نارضایتی از خدمات یا انتقال بیمه شخص ثالث خودروی خود به شرکت بیمه دیگری باشد، شرکت‌های بیمه در جهت ابطال بیمه‌نامه با او همکاری نمی‌کنند. درواقع تنها در دو صورت شرکت‌های بیمه با ابطال بیمه شخص ثالث موافقت می‌کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. درصورتی‌که برای یک خودرو به‌اشتباه دو بیمه‌نامه خریداری شده باشد. در این مورد خاص برخی از شرکت‌های بیمه با بیمه‌گزار همکاری می‌کنند. بیمه‌گزار می‌تواند با در دست داشتن بیمه‌نامه اول و مدارک خودرو به نمایندگی بیمه مراجعه کند. هزینه بیمه شخص ثالث بیمه‌نامه دوم که به‌اشتباه خریداری شده است به‌صورت روزشمار از تاریخ صدور با بیمه‌گزار محاسبه می‌شود و بیمه‌نامه دوم باطل می‌شود.
 2. درصورتی‌که خودرو فرسوده باشد و اسقاط شود. در این حالت فرد می‌تواند با مراجعه به نمایندگی بیمه، بیمه‌نامه خود را باطل کند. بدین منظور ابتدا حق بیمه به‌صورت روزشمار از ابتدای صدور بیمه‌نامه کسر می‌شود و باقی مبلغ به مالک خودرو استرداد می‌شود.

  ابطال بیمه‌نامه شخص ثالث تنها درصورتی امکان‌پذیر است که دو بیمه‌نامه برای خودرو صادر شده باشد.


 • آیا امکان انتقال تخفیف بیمه‌نامه خودروی فرسوده اسقاطی به خودروی جدید وجود دارد؟

درصورتی‌که مالک خودروی فرسوده دارای تعدادی سال تخفیف روی بیمه‌نامه خود باشد می‌تواند برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید خود، درخواست بدهد.


 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

مورد بعدی که البته بسیار رایج است انتقال بیمه شخص ثالث از مالک قبلی خودرو به خریدار است. در این حالت دو گزینه وجود دارد که هر دو نیز مطمئن و درست هستند. گزینه اول این است که مالک جدید برای ثبت بیمه‌نامه به نام خود اقدام کند که در این صورت با مراجعه به نمایندگی می‌تواند درخواست الحاقیه‌ای بدهد که به‌موجب آن نام بیمه‌گزار تغییر می‌کند. گزینه دوم این است که مالک جدید، بیمه‌نامه را به نام خود ثبت نکند؛ که در این صورت هم مشکلی به وجود نخواهد آمد چراکه خسارت ناشی از حادثه رانندگی تنها به مالک خودرو که نام او در سند خودرو ثبت شده است تعلق می‌گیرد.


 • اگر بیمه‌نامه به نام مالک نباشد، آیا می‌تواند به‌عنوان وثیقه از آن در دادگاه از آن استفاده کند؟

در مواردی که حادثه رانندگی منجر به خسارت جانی شود، می‌توان از بیمه‌نامه شخص ثالث به‌عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد و ارزش قانونی دارد. حتی درصورتی‌که بیمه‌نامه به نام مالک نباشد با توجه به این‌که کارت ماشین به نام مالک است می‌تواند از بیمه‌نامه خود به‌عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کند.

می‌توان از بیمه‌نامه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد.

 • انتقال بیمه شخص ثالث خودرو در ارث

در این حالت می‌توان بیمه شخص ثالث را به نام هرکسی که از خودرو استفاده می‌کند ثبت کرد تا از مواردی مثل توقف خودرو توسط راهنمایی و رانندگی، پرداخت خسارت در صورت مقصر بودن و موارد این‌چنینی از آن استفاده کرد. اما درصورتی‌که خودرو در حادثه رانندگی، زیان‌دیده باشد درصورتی‌که خسارت به بار آمده جانی و جرحی باشد، شرکت بیمه به‌صورت مستقیم خسارت را به زیان‌دیدگان پرداخت می‌کند. اگر خسارت به بار آمده مالی باشد شرایط پیچیده خواهد بود. تمامی خسارات مالی مربوط به خودرو تنها به مالک خودرو پرداخت می‌شود. ازآنجایی‌که مالک خودروی در ارث مانده، در قید حیات نیست، خسارت واردشده به خودرو بعد از انحصار وراثت بین وارثان تقسیم می‌شود.

 

امتیاز مطلب

15 comments

   • محمد ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ at 12:54 پاسخ

    با سلام
    بنده ماشین پژو ۲۰۶ دارم که ۱۰ سال تخفیف بیمه شخص ثالث داره آیا می توانم بیمه ثالث به ماشین جدید سوناتا انتقال دهم ؟
    یا اینکه ۱۰ سال تخفیف را به ماشین ۲۰۶ پدرم که بیمه ثالث خود کمپانی است انتقال دهم ؟

     
    • شهاب شیرین ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ at 13:43 پاسخ

     سلام و عرض ادب
     دوست عزیر تخفیف ۲۰۶ رو نمیشه به سوناتا انتقال داد چون که میزان ریسک این دو خودرو از نظر شرکت های بیمه یکی نیست لذا قابلیت انتقال نداره ولی می تونید این تخفیف رو به خودروی پدرتون انتقال بدین؛ چون نوع خودروها یکی است و انتقال تخفیف به خودروی پدر از نظر شرکت های بیمه امکان پذیر است

      
 1. سعید ۲۰ تیر, ۱۳۹۶ at 10:08 پاسخ

  سلام و روز شما بخیر
  من دو تا ماشین دارم که یکی از سال ۱۳۸۷ (پراید)بیمه شخص ثالث و بدنه داره. ماشین صفری (سمند)خریداری کردم که طبیعتا تا آخر سال ۱۳۹۶ هر دو بیمه براش برقراره.سئوالم از خدمتتون اینه که آیا میتونم هر دو بیمه ماشین قدیم را به ماشین جدید منتقل کنم ؟ و در این صورت چه زمانی باید اقدام به فروش ماشین قدیمی بکنم ؟

   
  • مهدی فروغی ۲۱ تیر, ۱۳۹۶ at 14:41 پاسخ

   سلام.
   طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، انتقال‌دهنده می‌تواند تخفیفات مذکور را به وسیله نقلیه دیگر از «همان نوع»، که متعلق به او یا متعلق به همسر، والدین یا اولاد بلاواسطه وی باشد، منتقل کند.. اما نکته‌ای که هست اینه که پراید با سمند هم نوع نیست. به همین خاطر، شما نمی‌تونین تخفیف بیمه شخص ثالث پراید رو منتقل کنین اما در مورد بیمه بدنه می‌تونین این کار رو انجام بدین.

    
 2. سعید ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶ at 17:15 پاسخ

  بادرود. همسر بنده یک پراید مدل ۸۸داردبا ۸سال تخفیف بیمه ثالث. هم اکنون میخواهد ماشین پدر خودش را که یک تیبا مدل ۹۳ هست را از او بخرد.ایا راهی برای جابجایی تخفیف بیمه پراید به تیبا هست.اگر هست چگونه واگر نیست چرا.با این قانون جدیدی که فرمودید.وضمنا اگر همسر بنده تیبا را به نام خود سند بزند. میتواند قبل از فروش پراید -بیمه نامه ثالث را با تیبا جابجا کند بعد پراید را بفروشد. با سپاس از صبر وشکیبایی شما..شفیعی

   
  • شهاب شیرین ۱۸ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:07 پاسخ

   با سلام، دوست عزیز تخفیف بیمه شخص ثالث خودروی قدیمی به خودروی جدیدتون در صورتی قابل انتقاله که هر دو خودرو در یک دسته بندی قرار بگیرد. بعضی شرکت های بیمه پراید و تیبا رو تو یه دسته قرار میدن و بعضی در دسته های جدا قرار میدن. لذا کاملا بستگی به شرکت بیمه ای داره که پراید شما رو بیمه کرده. اگه مایل هستید اسم شرکت بیمه ای که پرایدتون بیمه کرده بفرمایید تا پیگیری کنم ببینم قابل انتقال به تیبا هست یا نه.

    
 3. سعید ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶ at 17:41 پاسخ

  با درود مجدد. در رابطه با قانون جابجایی خودرو های مشابه که بالا ذکر فرمودید. که دو ماشین سواری میتوانند بیمه خود را جابجا کنند.ولی در جواب ان دوستی که در بالا قصد جابجایی بیمه پراید و سمند که هر دو سواری هستند .و حرفی از بیمه ثالث و بیمه بدنه نیست . و شما در جواب فرمودیید :فقط بیمه بدنه قابل جا بجایی است .پس چرا قانون اینگونه است .و وقتی بصرف بیمه گذار نیست. قانون تبصره دارد. با تشکر از جوابگویی شما

   
  • شهاب شیرین ۱۸ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:09 پاسخ

   با سلام مجدد، همون طور که خدمتتون عرض کردم منظور از هم نوع بودن ماشین ها این نیست که مثلا بیمه شخص ثالث همه خودروی های سواری قابل انتقاله! به همون دسته بندی شرکت های بیمه برمی گرده. پراید و سمند در هیچ شرکت بیمه ای تو یک دسته قرار نمی گیرند و بیمه شخص ثالثشون قابل انتقال نیست

    

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید
Telegram @bimito
Telegram @bimito