انتقال بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه شخص ثالث ، موانع و روش‌های گذر از آن

انتقال بیمه شخص ثالث موضوعی است که برای تعداد زیادی از بیمه‌گزاران مبهم است. به دلیل تنوع پارامترهای تأثیرگذار بر روند انتقال بیمه شخص ثالث، این فرآیند ساده ممکن است گاهی بسیار پیچیده و زمان‌بر به نظر برسد. در این پست به شرح تعدادی از این شرایط خاص خواهیم پرداخت.


نحوه خرید بیمه شخص ثالث

قبل از بررسی روند انتقال بیمه شخص ثالث باید به مدارک لازم و نحوه خرید بیمه شخص ثالث بپردازیم. برای خرید بیمه شخص ثالث روش‌های متفاوتی وجود دارد. در روش سنتی متقاضی باید به‌صورت حضوری در دفاتر نمایندگی‌های بیمه حضور یابد و با ارائه کارت ماشین و بیمه‌نامه قبلی، بیمه شخص ثالث خود را تمدید کند. این روش به دلایل متعددی که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت توصیه نمی‌شود.

امروزه در دسترس بودن همیشگی اینترنت و توسعه تجارت الکترونیک در تمامی زمینه‌های کسب‌وکار، موجب اعتمادسازی بین مردم و صاحبان صنایع شده است. صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخیراً سامانه آنلاین بیمیتو خدماتی را در جهت خرید بیمه به‌صورت اینترنتی ارائه می‌دهد. استفاده از این سامانه برای خرید بیمه، نسبت به روش سنتی مزایایی مثل امکان مقایسه شرکت‌های بیمه، شفافیت در قیمت دهی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، سرعت تحویل بیمه‌نامه و غیره دارد. در این روش کافی است پس از ورود اطلاعات ساده خواسته‌شده، تصویر بیمه‌نامه و کارت ماشین آپلود شود تا بیمه‌نامه در محل تحویل داده شود.

می‌توان از طریق سامانه اینترنتی بیمیتو به صورت آنلاین بیمه خرید.


پیوند به بیرون: خرید اینترنتی بیمه


موارد انتقال بیمه شخص ثالث

در بسیاری از موارد بیمه‌گزار به دلایل متعددی قصد دارد که بیمه شخص ثالث خود را انتقال دهد. در این حالت انتقال بیمه شخص ثالث می‌تواند از منظرهای متفاوتی بررسی و به روش‌های مختلفی انجام شود:

در بسیاری از موارد بیمه‌گزار در سال گذشته بیمه‌ای را خریداری کرده است و اکنون از نحوه و کیفیت خدمات‌دهی شرکت بیمه رضایت ندارد و تصمیم به انتقال بیمه شخص ثالث گرفته است. از طرفی ممکن است که فرد خودرویی را خریداری کند که دارای بیمه شخص ثالث بوده است و اکنون که موعد تمدید آن رسیده است تمایل به انتقال بیمه شخص ثالث خود به شرکت بیمه‌ای با خدمات بهتر و قیمت مناسب‌تر است.

برای مثال هر یک از شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خودروسازی برای خرید بیمه شخص ثالث خودروهای صفر با شرکت بیمه خاصی قرارداد دارند. در بسیاری از مواقع بیمه صادرشده برای ماشین، ارزانترین و بهترین بیمه شخص ثالثِ ممکن نیست؛ بنابراین ممکن است مالک، تمایل به انتقال بیمه شخص ثالث به یک شرکت بیمه دیگر را داشته باشد.

در این حالت بدون هیچ مشکلی می‌توان انتقال بیمه شخص ثالث را انجام داد و با ارائه کارت ماشین و بیمه‌نامه قبلی، بیمه جدید را از شرکت جدید به روش سنتی یا از طریق سامانه بیمیتو خریداری کرد.

در زمان تمدید بیمه شخص ثالث هیچ محدودیتی در مورد شرکت بیمه جدید وجود ندارد.


 • انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  درصورتی‌که بیمه‌نامه شخص تعدادی سال تخفیف داشته باشد، شخص می‌تواند تخفیف بیمه‌نامه را به بیمه‌نامه خودروی جدید خود انتقال دهد. در این صورت بیمه‌گزار باید قبل از ثبت بیمه‌نامه به نام مالک جدید نزد نمایندگی بیمه برود و درخواست انتقال تخفیف آن را بدهد. نمایندگی بیمه بعد از دریافت مابه‌التفاوت تخفیف بیمه‌نامه‌ی قبلی با صدور الحاقیه‌ای، تخفیف‌های این بیمه‌نامه را به خودروی جدید انتقال می‌دهد.

برای مثال درصورتی‌که بیمه‌نامه مالک خودرو دارای هفت سال تخفیف باشد و مشمول ۷۰% تخفیف شده باشد، در صورت تمایل فرد به انتقال سال تخفیف به بیمه‌نامه جدید، باید مبلغ ۷۰% تخفیف بیمه‌نامه قبلی به نمایندگی بیمه پرداخته شود.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث قبل از ثبت بیمه‌نامه به نام مالک جدید امکان‌پذیر است.


 • قانون خودروهای مشابه

در انتقال تخفیف بیمه، قانونی به نام قانون خودروهای مشابه وجود دارد. این بدین معنا است که در صورتی می‌توان تخفیف بیمه‌نامه قبلی را به بیمه‌نامه جدید انتقال داد که کاربری خودروها یکسان باشد. برای مثال نمی‌توان تخفیف بیمه‌نامه خودروی سواری را به بارکش یا بالعکس انتقال داد.

 


ممکن است تحت شرایطی خاص بیمه‌گزار خواستار ابطال بیمه شخص ثالث خودروی خود باشد. در این حالت اغلب شرکت‌های بیمه ابطال بیمه شخص ثالث را نمی‌پذیرند. درصورتی‌که علت تمایل بیمه‌گزار به ابطال بیمه نارضایتی از خدمات یا انتقال بیمه شخص ثالث خودروی خود به شرکت بیمه دیگری باشد، شرکت‌های بیمه در جهت ابطال بیمه‌نامه با او همکاری نمی‌کنند. درواقع تنها در دو صورت شرکت‌های بیمه با ابطال بیمه شخص ثالث موافقت می‌کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. درصورتی‌که برای یک خودرو به‌اشتباه دو بیمه‌نامه خریداری شده باشد. در این مورد خاص برخی از شرکت‌های بیمه با بیمه‌گزار همکاری می‌کنند. بیمه‌گزار می‌تواند با در دست داشتن بیمه‌نامه اول و مدارک خودرو به نمایندگی بیمه مراجعه کند. هزینه بیمه شخص ثالث بیمه‌نامه دوم که به‌اشتباه خریداری شده است به‌صورت روزشمار از تاریخ صدور با بیمه‌گزار محاسبه می‌شود و بیمه‌نامه دوم باطل می‌شود.
 2. درصورتی‌که خودرو فرسوده باشد و اسقاط شود. در این حالت فرد می‌تواند با مراجعه به نمایندگی بیمه، بیمه‌نامه خود را باطل کند. بدین منظور ابتدا حق بیمه به‌صورت روزشمار از ابتدای صدور بیمه‌نامه کسر می‌شود و باقی مبلغ به مالک خودرو استرداد می‌شود.

  ابطال بیمه‌نامه شخص ثالث تنها درصورتی امکان‌پذیر است که دو بیمه‌نامه برای خودرو صادر شده باشد.


 • آیا امکان انتقال تخفیف بیمه‌نامه خودروی فرسوده اسقاطی به خودروی جدید وجود دارد؟

درصورتی‌که مالک خودروی فرسوده دارای تعدادی سال تخفیف روی بیمه‌نامه خود باشد می‌تواند برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید خود، درخواست بدهد.


 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

مورد بعدی که البته بسیار رایج است انتقال بیمه شخص ثالث از مالک قبلی خودرو به خریدار است. در این حالت دو گزینه وجود دارد که هر دو نیز مطمئن و درست هستند. گزینه اول این است که مالک جدید برای ثبت بیمه‌نامه به نام خود اقدام کند که در این صورت با مراجعه به نمایندگی می‌تواند درخواست الحاقیه‌ای بدهد که به‌موجب آن نام بیمه‌گزار تغییر می‌کند. گزینه دوم این است که مالک جدید، بیمه‌نامه را به نام خود ثبت نکند؛ که در این صورت هم مشکلی به وجود نخواهد آمد چراکه خسارت ناشی از حادثه رانندگی تنها به مالک خودرو که نام او در سند خودرو ثبت شده است تعلق می‌گیرد.


 • اگر بیمه‌نامه به نام مالک نباشد، آیا می‌تواند به‌عنوان وثیقه از آن در دادگاه از آن استفاده کند؟

در مواردی که حادثه رانندگی منجر به خسارت جانی شود، می‌توان از بیمه‌نامه شخص ثالث به‌عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد و ارزش قانونی دارد. حتی درصورتی‌که بیمه‌نامه به نام مالک نباشد با توجه به این‌که کارت ماشین به نام مالک است می‌تواند از بیمه‌نامه خود به‌عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کند.

می‌توان از بیمه‌نامه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد.

 • انتقال بیمه شخص ثالث خودرو در ارث

در این حالت می‌توان بیمه شخص ثالث را به نام هرکسی که از خودرو استفاده می‌کند ثبت کرد تا از مواردی مثل توقف خودرو توسط راهنمایی و رانندگی، پرداخت خسارت در صورت مقصر بودن و موارد این‌چنینی از آن استفاده کرد. اما درصورتی‌که خودرو در حادثه رانندگی، زیان‌دیده باشد درصورتی‌که خسارت به بار آمده جانی و جرحی باشد، شرکت بیمه به‌صورت مستقیم خسارت را به زیان‌دیدگان پرداخت می‌کند. اگر خسارت به بار آمده مالی باشد شرایط پیچیده خواهد بود. تمامی خسارات مالی مربوط به خودرو تنها به مالک خودرو پرداخت می‌شود. ازآنجایی‌که مالک خودروی در ارث مانده، در قید حیات نیست، خسارت واردشده به خودرو بعد از انحصار وراثت بین وارثان تقسیم می‌شود.

98 comments

   • محمد ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ at 12:54 Reply

    با سلام
    بنده ماشین پژو ۲۰۶ دارم که ۱۰ سال تخفیف بیمه شخص ثالث داره آیا می توانم بیمه ثالث به ماشین جدید سوناتا انتقال دهم ؟
    یا اینکه ۱۰ سال تخفیف را به ماشین ۲۰۶ پدرم که بیمه ثالث خود کمپانی است انتقال دهم ؟

    • شهاب شیرین ۱۳ شهریور, ۱۳۹۶ at 13:43 Reply

     سلام و عرض ادب
     دوست عزیر تخفیف ۲۰۶ رو نمیشه به سوناتا انتقال داد چون که میزان ریسک این دو خودرو از نظر شرکت های بیمه یکی نیست لذا قابلیت انتقال نداره ولی می تونید این تخفیف رو به خودروی پدرتون انتقال بدین؛ چون نوع خودروها یکی است و انتقال تخفیف به خودروی پدر از نظر شرکت های بیمه امکان پذیر است

 1. سعید ۲۰ تیر, ۱۳۹۶ at 10:08 Reply

  سلام و روز شما بخیر
  من دو تا ماشین دارم که یکی از سال ۱۳۸۷ (پراید)بیمه شخص ثالث و بدنه داره. ماشین صفری (سمند)خریداری کردم که طبیعتا تا آخر سال ۱۳۹۶ هر دو بیمه براش برقراره.سئوالم از خدمتتون اینه که آیا میتونم هر دو بیمه ماشین قدیم را به ماشین جدید منتقل کنم ؟ و در این صورت چه زمانی باید اقدام به فروش ماشین قدیمی بکنم ؟

  • مهدی فروغی ۲۱ تیر, ۱۳۹۶ at 14:41 Reply

   سلام.
   طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، انتقال‌دهنده می‌تواند تخفیفات مذکور را به وسیله نقلیه دیگر از «همان نوع»، که متعلق به او یا متعلق به همسر، والدین یا اولاد بلاواسطه وی باشد، منتقل کند.. اما نکته‌ای که هست اینه که پراید با سمند هم نوع نیست. به همین خاطر، شما نمی‌تونین تخفیف بیمه شخص ثالث پراید رو منتقل کنین اما در مورد بیمه بدنه می‌تونین این کار رو انجام بدین.

   • علی ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ at 10:29 Reply

    سلام میتوانند چون من دو سال پیش تخفیف ۷ ساله بیمه پراید را به ال ۹۰ انتقال دادم . با تشکر

 2. سعید ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶ at 17:15 Reply

  بادرود. همسر بنده یک پراید مدل ۸۸داردبا ۸سال تخفیف بیمه ثالث. هم اکنون میخواهد ماشین پدر خودش را که یک تیبا مدل ۹۳ هست را از او بخرد.ایا راهی برای جابجایی تخفیف بیمه پراید به تیبا هست.اگر هست چگونه واگر نیست چرا.با این قانون جدیدی که فرمودید.وضمنا اگر همسر بنده تیبا را به نام خود سند بزند. میتواند قبل از فروش پراید -بیمه نامه ثالث را با تیبا جابجا کند بعد پراید را بفروشد. با سپاس از صبر وشکیبایی شما..شفیعی

  • شهاب شیرین ۱۸ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:07 Reply

   با سلام، دوست عزیز تخفیف بیمه شخص ثالث خودروی قدیمی به خودروی جدیدتون در صورتی قابل انتقاله که هر دو خودرو در یک دسته بندی قرار بگیرد. بعضی شرکت های بیمه پراید و تیبا رو تو یه دسته قرار میدن و بعضی در دسته های جدا قرار میدن. لذا کاملا بستگی به شرکت بیمه ای داره که پراید شما رو بیمه کرده. اگه مایل هستید اسم شرکت بیمه ای که پرایدتون بیمه کرده بفرمایید تا پیگیری کنم ببینم قابل انتقال به تیبا هست یا نه.

 3. سعید ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶ at 17:41 Reply

  با درود مجدد. در رابطه با قانون جابجایی خودرو های مشابه که بالا ذکر فرمودید. که دو ماشین سواری میتوانند بیمه خود را جابجا کنند.ولی در جواب ان دوستی که در بالا قصد جابجایی بیمه پراید و سمند که هر دو سواری هستند .و حرفی از بیمه ثالث و بیمه بدنه نیست . و شما در جواب فرمودیید :فقط بیمه بدنه قابل جا بجایی است .پس چرا قانون اینگونه است .و وقتی بصرف بیمه گذار نیست. قانون تبصره دارد. با تشکر از جوابگویی شما

  • شهاب شیرین ۱۸ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:09 Reply

   با سلام مجدد، همون طور که خدمتتون عرض کردم منظور از هم نوع بودن ماشین ها این نیست که مثلا بیمه شخص ثالث همه خودروی های سواری قابل انتقاله! به همون دسته بندی شرکت های بیمه برمی گرده. پراید و سمند در هیچ شرکت بیمه ای تو یک دسته قرار نمی گیرند و بیمه شخص ثالثشون قابل انتقال نیست

   • فرخ احسانی ۵ آبان, ۱۳۹۶ at 01:23 Reply

    سلام،ولی در قانون گفته شده که انتقال سواری به باری امکان پذیر نمیباشد و نگفته نوع سواری به نوع سواری دیگر امکان پذیر نمیباشد لطفا این را توضیح بدهیدممنون میشم

    • شهاب شیرین ۶ آبان, ۱۳۹۶ at 09:02 Reply

     سلام
     منظور از نوع دقیقا همین مثالی است که زدین
     انتقال سواری به سواری و وانت باری به وانت باری امکان پذیره ولی از سواری به باری خیر

   • طاهری ۱۲ اسفند, ۱۳۹۶ at 14:35 Reply

    برادر عزیز خدودرو هم نوع یعنی انتقال تخفیفات سواری به سواری و بارکش به بارکش و موتورسیکلت به موتور سیکلت.
    امکان انتقال تخفیفات خودروهای سواری به سواری منع قانونی ندارد و قابل انتقال به نام شخص بیمه گذار بیمه نامه ثالث و بستگان درجه ۱ میباشد.

  • مهدی فروغی ۱۴ شهریور, ۱۳۹۶ at 09:30 Reply

   سلام
   خیر. پیکان، پراید، سپند و پی کی در یک دسته هستند. اما ساندرو در این دسته نیست.

 4. رضا ۲۷ مهر, ۱۳۹۶ at 20:31 Reply

  با سلام یه سوال در مورد انتقال تخفیف بیمه داشتم . من یه پیکان دو ماه پیش خریدم هشت سال هم تخفیف داره که میخوام بدم اسقاط میتونم تخفیف رو رو ماشین دیگه ام که روا هست انتقال بدم جفت سندا به اسم خودمه ولی بیمه پیکان به اسمم نیست ممنون میشم جواب بدین

 5. امیر ۱۵ آبان, ۱۳۹۶ at 17:13 Reply

  سلام خودروی من کپنش کنده شده و تخفیف نداره،وقتی دوباره از یک شرکت بیمه دیگه ای استفاده کردم برای تمدید ۷ سال تخفیف به من داد و بیمه نامه جدید هم در سایت بیمه ثبت شده…آیا این کار قانونی است یا مشکلی دارد؟؟

 6. مجتبی ۱۹ آبان, ۱۳۹۶ at 03:14 Reply

  سلام . عزیز جان من یه بی ام ۵۱۸ آبی دارم که ۸سال تخفیف و ۱۱ماه بیمه داره .
  من یه بی ام و ۲۰۰۲ هم دارم که این ماشین بیمه ندارد
  چطور می تونم این بیمه ۵۱۸ رو به ۲۰۰۲ انتقال بدم ؟

  • شهاب شیرین ۲۴ آبان, ۱۳۹۶ at 11:07 Reply

   سلام، دوست عزیز اگر بخواید از شرکت قبلیتون دوباره بیمه بگیرین که هیچ مشکل و پیچیدگی نداره و تخفیفاتون قابل انتقاله ولی اگر بخواین شرکت بیمتون عوض کنین باید از شرکت قبلی یه نامه مبنی بر داشتن تخفیف دریافت کنین و به شرکت بعدی ارائه بدین.

 7. سعید صابری ۲۲ آبان, ۱۳۹۶ at 22:51 Reply

  دوستان عزیز لطفا در پیامهای ارسالی از سایتهایی که مثل این سایت باعث میشوند که از بی خبری رها شویم و با حقوق خود اشنا گردیم تشکر و قدردانی کنیم و این عقل کاری هست برای این همه زحمت و از مسولان این سایت متشکرم و درخواست دارم تا این پیام را در صدر این پیامها بگذارید تا متوجه شوید تا ما در صورت یاداوری حتما تشکر خواهیم کرد تا این چنین سایتهایی بقا داشته باشند ان شاالله

 8. علی ۱۹ آذر, ۱۳۹۶ at 09:10 Reply

  ضمن تشکر از راهنمایی های شما.
  جالب است که انتقال تخفیف از خودروی با ریسک بالا مثلا پراید و ۲۰۶ به خودروی با ریسک پایین تر مثلا سوناتا امکان پذیر نیست!!

  • شهاب شیرین ۲۰ آذر, ۱۳۹۶ at 08:46 Reply

   ممنون از نظر خوبتون
   بله یه دسته بندی برای انواع خودرو تو شرکت های بیمه وجود داره که فقط انتقال تخفیف بین خودروهای یک دسته امکان پذیر است

 9. رامین ۲۳ آذر, ۱۳۹۶ at 10:04 Reply

  با سلام
  پدر من تخفیف بیمه ماشینش ۹ سال است (پیکان) میتونیم تخفیف بیمه پیکان رو به یه ماشین جدید خریداری شده مثل ۲۰۷ انتقال داد ممنون

  • شهاب شیرین ۲۵ آذر, ۱۳۹۶ at 09:31 Reply

   سلام
   دوست عزیز امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از پیکان به ۲۰۷ امکان پذیر نیست و برای انتقال تخفیف یک سری قوانینی در شرکت های بیمه وجود دارد

 10. رامین ۷ دی, ۱۳۹۶ at 11:14 Reply

  متاسفانه اطلاعات غلط دارین میدین. در سواری از هر نوعی که باشه میشه انتقال داد.از چند شرکت بیمه سوال کردم.فقط مهم سواری یا بارکش یا … هست که باید رعایت بشه

  • شهاب شیرین ۱۱ دی, ۱۳۹۶ at 11:23 Reply

   قربان اگر ریسک خودروها با یکدیگر تفاوت داشته باشند این موضوع امکان پذیر نیست
   شماره تماس شرکت های بیمه هم که می فرمایید بگید تا ما پیگیری کنیم
   اما این موضوع صحت ندارد

 11. هادی ۹ دی, ۱۳۹۶ at 19:46 Reply

  با تشکر از جناب شهاب شیرین که با حوصله جواب سوالات رو میدن . ?
  یه سوال داشتم .
  برادر پدر من یه سورن ال ایکس مدل ۹۰ داره که چند روز دیگه از بیمه نامش مونده و قصد فروش داره .
  یکی اینکه میخواد ماشین چینی صفر با قیمت ۱۰۰ تومن بخره آیا امکان انتقال تخفیف وجود داره؟ چون میدونم در یک دسته نیستن ولی هر دو سوارین
  دوم اینکه من یه خودرو در اچ۳۰ تو رنج قیمت پژو پارس و سورن دارم و تازه خریدم که میدونید بیمه داره ولی شرکت بیمه یکی نیست و اجباریه.چطور میتونم تخفیف بیمه ماشین پدرم رو به این ماشین خودم انتقال بدم؟ و روش الحاقیه برای چند روز مانده سمند سورن چطوره ؟
  میبخشید طولانی شد . با تشکر

  • شهاب شیرین ۱۱ دی, ۱۳۹۶ at 11:15 Reply

   ممنون نظر لطفتونه
   فکر کنم از طریق تلگرام پاسخگوی شما بودیم. باز هم اگر سوالی هست در خدمتم

 12. مهدی ۲۳ دی, ۱۳۹۶ at 12:11 Reply

  با سلام
  پدرم ماشین رانا خریداری کرده تحویل دی ماه امسال. حالا میخواد بیمه ۸ سال تخفیف ماشین آردی را که بیمه نامش اردیبهشت ۹۷ تموم میشه قبل از فروش انتقال بده
  آیا انتقال تخفیف امکان پذیر هست ؟ الان که داره ماشین را میفروشه میتونه انتقال بده یا باید صبر کنه بیمه نامه تموم بشه ؟
  باتشکر

 13. رضا ۲۷ دی, ۱۳۹۶ at 14:05 Reply

  باسلام
  این متن قانونه:
  “در صورت انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه ، انتقال دهنده تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه می تواند تخفیف وسیله نقلیه منتقل شده رابه وسیله نقلیه از نوع مشابه متعلق به خود یا افراد درجه اول خود منتقل نماید. بیمه گر مکلف است سوابق تخفیف عدم خسارت وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه جایگزین انتقال داده وتخفیف مربوط را با کسر مدت باقی مانده وسیله نقلیه منتقل شده در بیمه نامه وسیله نقلیه جایگزین اعمال نماید. حق بیمه وسیله نقلیه منتقل شده در سررسیدبیمه نامه آن بر اساس سوابق بیمه گذار جدید دریافت خواهد شد.”

  شاید سوالم ناشیانه باشه ولی میشه بصورت قابل فهم برای من بفرمایید جمله آخر این متن یعنی چه؟(بر اساس سوابق بیمه گذار جدید در سررسید بیمه؟؟؟)

 14. عباس ۳۰ دی, ۱۳۹۶ at 16:37 Reply

  سلام
  من یک پراید دارم ۱۴ سال تخفیف داره
  میخام بدونم قبل از این که بفروشم میتونم تخفیف رو برای خودم نگه دارم که سال آینده روی یک پراید دیگر تخفیف رو اعمال کنم؟

 15. سینا ۳ بهمن, ۱۳۹۶ at 17:08 Reply

  سلام

  من یه ۴۰۵ داشتم با تخفیف بیمه کامل، بیمه ایران (بیمه از ۲۹ اسفند ۹۵ تا ۲۹ اسفند ۹۶)، که دو هفته پیش فروختم و تخفیف رو منتقل کردم، برای الحاقیه ۸۲۲ هزار تومن بیمه ایران گرفت، بعد یه ساندرو استپ وی صفر خریدم که بیمه رازی داشت (بیمه از ۲۹ آذر ۹۶ تا ۲۹ آذر ۹۷)، امروز الحاقیه رو بردم ثبت کردم و ۹۱۹ هزار تومن تا دو هفته دیگه برام واریز میکنن.
  با توجه به اینکه ماشین رو با بیمه خریدم و طبیعتا پول بیمه با من حساب شده، در واقع امسال پول بیمه رو کامل پرداخت کردم!
  در حالیکه اگر ۴۰۵ رو با تخفیفش میفروختم خیلی راحت تر و سریع تر فروش می رفت و بین یک تا یک و نیم میلیون گرون تر میتونستم بفروشم!
  به عبارتی انتقال تخفیف بیمه برام بیش از یک میلیون ضرر داشت، که اگر تا دو سال دیگه زنده باشم و تصادف هم نکنم (حالا تفاوت میزان درآمد الانم با دو سال دیگه رو حساب نکنیم و تورم رو هم حساب نکنیم و هزار تا فاکتور دیگه رو…) تازه ضرر الانم جبران میشه!!!
  بنابر این به عنوان کسی که این انتقال تخفیف بیمه رو انجام داده به عزیزان پیشنهاد میکنم این کارو نکنن که فقط ضرر داره، مگر اینکه اون ماشین اولشون رو با بیمه یا بدون بیمه به یه قیمت بخرن!

  • صادق ۴ خرداد, ۱۳۹۷ at 11:08 Reply

   سلام آقا سینا شما اول بیمه ۴۰۵ را بردید تخفیفش را برداشتید بعد فروختید یا اینکه ماشین ساندرو را اول خریدید بعد ۴۰۵ را فروختید ؟ سوال دیگه اینکه تو کدوم نمایندگی بیمه ایران این کار را کردید جای خاصی داره یا هر نمایندگی میشه این کار را انجام داد ممنون

 16. محسن ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ at 09:53 Reply

  با سلام
  موعد تمدید بیمه نامه ثالث خودروی همسر من فرا رسیده منتها در تمامی اوقات راننده خودرو من هستم . حال سوالم اینست که آیا می توان در حالیکه مالکیت خودرو متعلق به همسرم می باشد در زمان تمدید بیمه نامه ثالث را به نام من صادر کرد
  همچنین بیمه نامه بدنه را که سال اول نداشته ولی الان تصمیم به اخذ‌ آن داریم
  با تشکرویژه

  • شهاب شیرین ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ at 17:19 Reply

   سلام
   دوست عزیز بیمه نامه شخص ثالث به نام خودرو صادر میشه و متعلق به خودرو است نه شخص
   البته اگه دلیلتون از این تغییر مالکیت بیمه نامه بگید شاید بهتر بتونم راهنماییتون کنم

 17. حسین‌منصوری نژاد ۵ اسفند, ۱۳۹۶ at 18:57 Reply

  سلام و خسته نباشی خدمت شما
  اگر سابقه بیمه نامه را به خودروی دیگر انتقال دهیم خودرویی که سابقه اش منتقل شده طبق چه ضوابط و شرایطی تخفیفات در موردش اعمال میشن؟

 18. محمدرضا ۷ اسفند, ۱۳۹۶ at 22:02 Reply

  سلام
  ماشین فعلی من سمند مدل ۸۲ است که دارای ۱۴ سال تخفیف حق بیمه می باشم
  هم اکنون یک عدد ویتارا از ایران خودرو بصورت پیش فروش خریداری کردم که تاریخ تحویل آن تیر ماه ۹۷ می باشد.
  ایران خودرو ویتارا را بصورت بیمه شده تحویل می دهد و شرکت بیمه آن با بیمه موجود سمند من یکسان نمی باشد
  چگونه می توانم سابقه تخفیف سمند را به ویتارا که ۵ ماه دیگر تحویل می شود منتقل کنم ؟؟
  لطفا من را راهنمایی کنید
  با تشکر

  • شهاب شیرین ۱۲ اسفند, ۱۳۹۶ at 16:41 Reply

   سلام
   باید صبر کنید تا سررسید بیمه خودروتون برسه و در صورتی که هر دو ماشین به نامتون هست تخفیف رو به ماشین جدید انتقال بدین

   • محمد رضا ۱۳ اسفند, ۱۳۹۶ at 09:23 Reply

    سلام
    سر رسید سمند یا ویتارآ؟؟
    سررسید سمند اسفند ۹۷ است در حالیکه ویتارآ تیر ماه ۹۷ تحویل داده می شود و سررسید این دو خودرو در یک زمان نمی باشد

    • شهاب شیرین ۱۹ فروردین, ۱۳۹۷ at 11:49 Reply

     سلام
     می تونید به نماینده بیمه ای که بیمه سمند رو براتون صادر کرده مراجعه کنید و روند انتقال تخفیف رو انجام بدید

 19. مهرداد ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 21:43 Reply

  سلام من خودروی پراید دارم جدیدا یک ۲۰۶ صفر از کنپانی خریدم بیمه پراید ایران هست بیمه ۲۰۶ اسیا هست
  قصد فروش پراید را دارم میتونم تخفیفات را انتقال بدم
  بیمه پراید تا ۱۰/۹۷ هست ۲۰۶ تا ۱/۹۸

  • شهاب شیرین ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 13:38 Reply

   سلام
   در صورتی که هر دو ماشین به نام خودتون باشد می تونید به نماینده بیمه ایران خودتون مراجعه کنید و تخفیف بیمه تون رو انتقال بدین

 20. صادق ۳ خرداد, ۱۳۹۷ at 21:38 Reply

  با سلام یک عدد پژو پرشیا با ۷ سال تخفیف بیمه ایران می خواهم به رنو ساندرو منتقل کنم آیا شدنی هست یعنی هر دو سواری هستند قاعدتا که طبق متن قانون باید امکانپدیر باشد ممنون میشم راهنمایی بکنید

 21. مهیار ۶ خرداد, ۱۳۹۷ at 14:34 Reply

  با عرض سلام و خسته نباشی.
  من یه پیکان داشتم دادم ۷ ماهه دادم اسقاط و ۷ سال تخفیف بیمه دارم ، امکانش وجود داره الان به خودروی جدید انتقال بدم اینم در نظر بگیرید برگ اسقاط رو ۷ ماه پیش گرفتم ، ممنون میشم فوری جواب بدین مهمه

 22. هستي ۲۰ خرداد, ۱۳۹۷ at 11:06 Reply

  با سلام
  میخوام ۱۱ سال تخفیف بیمه پژو ۲۰۶ ( بیمه ایران ) رو به رانا صفر ثبت نامی که هنوز فاکتور نشده و خود کمپانی بیمه میکنه (بیمه البرز) منتقل کنم .آیا این امکان وجود داره ؟ و چه زمان باید این کار رو کرد؟ و درصورت انتقال چه هزینه ای باید پرداخت کرد؟
  ممنون می شم راهنمایی کنید.

 23. محمد ۲۰ خرداد, ۱۳۹۷ at 17:08 Reply

  با سلام بنده ۲۰۶ مدل ۸۸ با ۸ سال تخفیف دارم که میخوام دنا بخرم .ایا میتونم تخفیف هارو انتقال بدم؟ممنون

  • شهاب شیرین ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷ at 09:17 Reply

   سلام
   بله در صورتی که هر دو خودرو به نام خودتان باشد می توانید تخفیف های بیمه را انتقال دهید

 24. اکبری ۲۲ خرداد, ۱۳۹۷ at 10:36 Reply

  سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات بسیار مفید و بروزتان

  آیا انتقال سابقه بیمه ثالث ۴۰۵ به ال نود امکان پذیر هست؟
  اگر بیمه ای هست که این انتقال رو انجام میده لطفا معرفی فرمایید

  چون من ۷ سال تخفیف روی ۴۰۵ دارم میخوام انتقال بدم به ال نود

  با تشکر از لطفتون

 25. امین ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ at 13:27 Reply

  با سلام
  من پدرم سمند مدل ۸۴ داره و تخفیف ۱۳ سال کامله. الان خودم هم سمند مدل ۹۴ با دو سال تخفیف دارم. امکان انتقال سنوات تخفیف بیش از هشت سال وجود داره؟ یا حتما باید همه ۱۳ سال تخفیف بیمه ماشین پدرمو انتقال بدم؟

  • شهاب شیرین ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ at 17:02 Reply

   سلام
   در صورتی که بیمه نامه هر دو خودرو به نام یک نفر باشد می تواند نسبت به انتقال تخفیف های بیمه نامه از یک خودرو به خودرویی دیگر اقدام کنید.

   • امین ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷ at 10:30 Reply

    به نظر فرمایش شما در مورد کل تخفیف بیمه هست. عرض بنده در مورد بخشی از کل تخفیف ۱۳ سال هست. مثلا شش سال رو انتقال بدهیم.

    • شهاب شیرین ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷ at 13:45 Reply

     اینجوری نمیشه. یا کل تخفیف رو انتقال میدین یا هیچی از اون رو. اینکه یه بخشی رو نگه دارین یه بخشی رو منتقل کنین شدنی نیست

     • امین ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷ at 15:45

      بابت پاسخگویی و راهنمایی تون سپاسگزارم.
      این رفتار خیلی پسندیده و خوبی است.

 26. علی ۳ تیر, ۱۳۹۷ at 13:30 Reply

  با سلام
  ببخشید سوالی در مورد انتقال تخفیف بیمه دارم
  می خواستم بدونم تخفیف بیمه رو که از روی بیمه نامه برداریم و الحاقیه بزنیم این تخفیف تا چه مدت به حساب طرف می مونه و می تونه انتقال بده،آخه ماشین که صفر باشه خودش بیمه داره میشه نگه داشت تا موقع تمدید بیمه نامه جدید ،تخفیفات رو اعمال کرد؟؟؟
  ممنونم از شما

  • شهاب شیرین ۵ تیر, ۱۳۹۷ at 11:35 Reply

   سلام
   اگر هر دو خودرو به نام خودتون باشه می تونین تخفیف رو از خودرویی به خودروی دیگه انتقال بدین

   • علی ۲۰ تیر, ۱۳۹۷ at 19:21 Reply

    با سلام مجدد بزارین سوالمو اینجوری مطرح کنم،تخفیفات بیمه نامه رو که بر می داریم باید همون موقع بع ماشین جدید منتقل کرد؟؟به عبارتی تخفیفات که برداشته میشه اگر منتقل نکنیم تا چه مدت باطل نمیشه؟؟؟؟
    ممنونم

    • شهاب شیرین ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ at 12:17 Reply

     تا شش ماه نهایت یک سال این تخفیف ها باقی می مونه. شما هم باید برید به شرکت بیمتون و یک الحاقیه مبنی بر تخفیف های بیمه تون دریافت کنین

 27. امیر ۱۲ تیر, ۱۳۹۷ at 18:55 Reply

  سلام ، من ماشینمو سه سال پیش بردم اسقاط و بیمه شو (۸سال تخفیف داشت)باطل کردم و پول بیمه رو گرفتم.
  میخواستم ببینم میشه الان تخفیف بیمه شو که به نام خودم بوده رو به ماشین جدید منتقل کنم یا نه؟اگر میشه از کجا باید اقدام کنم. لطفا راهنمایی کنید

 28. سجاد ۱۳ تیر, ۱۳۹۷ at 13:20 Reply

  سلام. یه سوال. من سمند دارم و حق بیمه پایه اش ۱۱۶۳۸۰۰۰ ریال هست. خب من تعهد مالی رو ۱۰میلیون تومان انتخاب می کنم ولی حق بیمه خیلی بالا میره. مازاد مالی مگه چطور حساب میشه؟ فرمولش چیه؟

  • شهاب شیرین ۱۳ تیر, ۱۳۹۷ at 14:24 Reply

   سلام
   بخاطر اینکه بیمه در سال ۳ میلیون تومن ریسک و پوشش بیشتری برای شما در نظر می گیره هزینه حق بیمتون طبیعتا بالاتر میره

 29. Saraaaaa ۲۳ تیر, ۱۳۹۷ at 22:24 Reply

  سلام
  ماشین من تخفیف کامله برا اینکه بتونم ب صورت اقساط بیمه رو تمدید کنم یکی از آشناههامون که سرهنگه بیمه رو به اسم خودش ثبت و ب صورت اقساط ماشینم بیمه شد سوالم اینه که آیا این تخفیف بیمه ی من میتونه از طریق این آشنا به ماشین دیگه انتقال داده بشه بدون اینکه من خبرداشته باشم؟

  • شهاب شیرین ۳۰ تیر, ۱۳۹۷ at 11:37 Reply

   سلام
   اگر کارت ماشین به نام خودتون باشه این امکان توسط شخص دیگری وجود نداره

 30. احسان ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ at 10:07 Reply

  سلام من یه پژو ۴۰۵داشتم با ۷سال تخفیف بیمه الان نزدیک ۹ماهه که فروختم وخودرو جدید تیبا خریدم میخواستم ببینم الان میتونم تخفیف ثالث رو انتقال بدم به تیبا یا نه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • شهاب شیرین ۲۷ تیر, ۱۳۹۷ at 14:20 Reply

   سلام
   موقع فروش خودروی اول تخفیف های خودروتون رو نگه داشتین؟ یا منتقل کردین؟

   • احسان ۲۹ تیر, ۱۳۹۷ at 09:45 Reply

    من چیزی رو منتقل نکردم بیمه ۲ماه دیگه داشت وبعدشم تموم میشد بیمه نامه به نام خودم بود

 31. میثم ۲۸ تیر, ۱۳۹۷ at 11:28 Reply

  با سلام
  ایا امکان تخفیف بیمه از خودرو که مالک دو خودرو یکسان نباشد امکان پذیر است یعنی ماشین قبلی به نام شخص دیگری است؟

  • شهاب شیرین ۳۰ تیر, ۱۳۹۷ at 11:39 Reply

   سلام این انتقال در صورتی امکان پذیر است که مالک هر دو خودرو یک نفر باشد

   • بیمه ۲۴ شهریور, ۱۳۹۷ at 13:11 Reply

    با سلام/ در مورد انتقال تخفیفات با شرکت بیمه یکسان، حق بیمه بابت مدت منقضی شده را بیمه گذار پرداخت میکند یا حق بیمه بابت مدت باقیمانده؟ اگر بیمه گذار قصد تغییر شرکت بیمه را داشته باشد حق بیمه به چه صورت پرداخت میشود؟تاریخ شروع و پایان بیمه نامه خودرو قبلی و خودرو انتقال گیرنده از چه زمانی محاسبه میشه؟ میشه توضیح بدید مطالب موجود در سایت ها واسم گنگ هستن. ممنون

    • شهاب شیرین ۲۴ شهریور, ۱۳۹۷ at 14:19 Reply

     سلام این موضوع رو در مطلب “سوالات بیمه شخص ثالث” به طور کامل بررسی کردیم. می تونین به اونجا مراجعه کنین و جواب سوالتونو دریافت کنین

 32. مهدی ۲۸ شهریور, ۱۳۹۷ at 09:49 Reply

  عالی بود. مخصوصا برای مملکت ما که بیشتر روزهای سال تعطیل و واحد پاسخگو پیدا نمیشه؛ اطلاعات شما خیلی مفیده. با سپاس.

 33. حمید ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷ at 09:09 Reply

  سلام و درود بر شما
  جهت اخذ بیمه در فرانسه اقدام کردم مبلغ بسیار بالا بود وقتی اعتراض کردم گفتند سوابق عدم تصادف در ایران را ترجمه رسمی و ارایه کنم…دقیقا از کجا باید اقدام کنم؟
  سپاسگزارم از راهنمایی شما دوستان

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید