جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را چگونه می‌توان کاهش داد یا حذف کرد؟

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و خودروی فاقد بیمه‌نامه متوقف و مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شود. ازآنجایی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه‌های شخص ثالث محدود است، بسیاری از بیمه‌گزاران تاریخ اتمام بیمه خود را فراموش می‌کنند یا به دلیل سهل‌انگاری، مهلت تمدید بیمه شخص ثالثشان می‌گذرد. دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقبی دارد که به شرح زیر هستند:

 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

حتی درصورتی‌که شخص با خودروی خود که فاقد بیمه شخص ثالث است در سطح شهر تردد نکند باز هم برای دریافت بیمه‌نامه جدید ملزم به پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهد بود که در ادامه به نحوه محاسبه آن خواهیم پرداخت.

قیمت بیمه شخص ثالث


 • توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف می‌کند که در این حالت برای ترخیص خودرو علاوه بر پرداخت هزینه‌های قابل‌ملاحظه باید روند اداری زمان‌بری را نیز طی کرد.


 • مشکلات معامله وسیله نقلیه

برای فروش خودرویی که به دلیل دیرکرد بیمه شخص ثالث فاقد بیمه‌نامه است مشکلاتی وجود دارد. درواقع امکان فروش خودروی فاقد بیمه‌ شخص ثالث وجود ندارد. در چنین شرایطی مالک خودرو می‌بایست ابتدا مسئله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را حل کند و سپس خودرو را به نام خریدار ثبت کند که نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.


 • عواقب ناشی از حادثه رانندگی

دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقب وخیم‌تری نیز می‌تواند داشته باشد و آن در صورتیست که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود. در این حالت اگر بیمه‌گزار مقصر باشد هر چه قدر هم که مدت‌زمان دیرکرد بیمه شخص ثالث کوتاه باشد باید تمامی خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند. اگر حادثه رانندگی موجب تلفات شود، بیمه‌گزار می‌بایست مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه سنگینی است.

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد. در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.

دیرکرد بیمه شخص ثالث در هنگام وقوع حادثه رانندگی، تردد در سطح شهر، تمدید بیمه‌نامه
و معامله خودرو هزینه‌های قابل توجهی دارد.

بیمه شخص ثالث

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث ابتدا باید از تاریخ دقیق اعتبار بیمه‌نامه مطلع بود. اعتبار بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (۰۰:۰۰) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.

برای مثال اگر تاریخ اتمام بیمه‌نامه فرد دهم بهمن باشد اعتبار بیمه‌نامه در بامداد دهم بهمن به اتمام می‌رسد. حال اگر فرد ظهر دهم بهمن بیمه شخص ثالث را تمدید کند، بیمه‌نامه از بامداد یازدهم بهمن فعال می‌شود. درصورتی‌که در این فاصله (بامداد دهم تا بامداد یازدهم) حادثه رانندگی رخ دهد پرداخت خسارت بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است که تمدید بیمه‌نامه قبل از تاریخ اتمام آن انجام شود. بسته به شرکت بیمه‌ امکان تمدید بیمه‌نامه از یک ماه قبل از تاریخ اتمام آن وجود دارد؛ اما به دلیلی که متعاقباً توضیح داده خواهد شد، بهتر است که یک هفته مانده به اتمام اعتبار، تمدید انجام شود.

برای مثال اگر فرد بیست روز قبل از اتمام اعتبار، بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کند و در این فاصله مقصر یک حادثه رانندگی شناخته شود، پرداخت خسارت طبق بیمه‌نامه قبلی انجام می‌شود. لذا درصورتی‌که بیمه‌نامه آخر شرایط بهتری به لحاظ میزان پوشش داشته باشد در این سانحه منظور نمی‌شود. از طرفی همپوشانی دو بیمه‌نامه به مدت طولانی از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه نیست و ممکن است در محاسبه سال تخفیف در حق بیمه شخص ثالث نیز تأثیر داشته باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث بهتر است یک هفته مانده به مهلت تمدید و نه بیشتر، بیمه‌نامه جدید خریداری شود.

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، یک هفته قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه است.


نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که فرد به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه‌نامه باید مبلغی را به شرکت بیمه بپردازد. فرد در هنگام خرید بیمه‌نامه جدید، جریمه دیرکرد را مازاد بر حق بیمه شخص ثالث می‌پردازد. البته این جریمه روزشمار تا مدت حداکثر ۳۶۵ روز یا یک سال به حق بیمه افزوده می‌شود و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای تأخیر یک سال به بالا ثابت خواهد ماند.

درست مانند محاسبه بیمه شخص ثالث در محاسبه جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز عوامل متعددی تأثیرگذارند که بسته به شرکت بیمه، متفاوت خواهند بود. همچنین عواملی مانند تعداد سیلندر ماشین برای محاسبه دیرکرد بیمه شخص ثالث ماشین‌های سواری، ظرفیت بار ماشین‌های بارکش و … وجود دارد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال ۹۵ حدوداً بین ۱۸۰۰ و ۳۰۰۰ تومان است.

با توجه به اینکه محاسبه جریمه روزانه ‌دیرکرد بیمه شخص ثالث نیازمند دقت بالا و در دست داشتن اطلاعات محاسباتی متنوعی می‌باشد می‌توان در صورت ایجاد وقفه در دریافت بیمه‌نامه به وب‌سایت استعلام و خرید آنلاین بیمه بیمیتو مراجعه کرد. در این سامانه با وارد کردن اطلاعات تاریخ سررسید بیمه‌نامه آخر، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در معادلات گنجانده می‌شود و به‌صورت مبلغ نهایی حق بیمه برای صدور بیمه‌نامه جدید به متقاضی اعلام می‌شود.

می‌توان برای استعلام جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به وب‌سایت و اپلیکیشن
بیمیتو مراجعه کرد.


تاثیر دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه

همان‌طور که در مقاله مربوط به محاسبه بیمه شخص ثالث توضیح داده شد، تخفیف بیمه‌نامه بسته به تعداد سال می‌تواند تأثیر چشم‌گیری بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث داشته باشد. در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، سال تخفیف هیچ‌گونه تأثیری ندارد و حتی اعمال هر‌گونه تخفیف بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تخلف محسوب می‌شود و عواقب ناخوشایندی برای نماینده صادر‌کننده بیمه‌نامه خواهد داشت که در ادامه به آن می‌پردازیم.

همان‌طور که تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تأثیر نمی‌گذارد، دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز  این تخفیف‌ها از بین نمی‌برد و همچنان در محاسبه حق بیمه منظور می‌شوند.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه آخر
از بین نمی‌رود.

قیمت بیمه بدنه نرخ بیمه بدنه خودرو

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی متوقف شده در پارکینگ

در حالتی خاص ممکن است که اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه درحالی‌که به هر دلیلی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف‌شده است به اتمام برسد. در این صورت وسیله نقلیه مذکور مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نخواهد شد. در این مورد خاص بیمه‌گزار باید نامه رسمی مجوز رفع توقیف را نزد نمایندگی بیمه ببرد و نمایندگی بیمه در صورت موافقت شرکت بیمه ناظر از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه چشم‌پوشی می‌کند.


حذف یا تخفیف جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

نماینده بیمه نمی‌تواند در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث هیچ‌گونه تخفیف یا بخششی اعمال کند و حتی این کار تخلف نمایندگی محسوب می‌شود. درصورتی‌که چنین تخلفی صورت بگیرد و بیمه‌گزار در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود نه‌تنها شرکت بیمه خسارت ناشی از حادثه را پرداخت نخواهد کرد بلکه مقصر حادثه دفتر نمایندگی خواهد بود و باید پرداخت کامل خسارت را تقبل کند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ عنوان مشمول بخشش یا تخفیف
نمی‌شود.


در بهترین حالت می‌بایست تمدید بیمه شخص ثالث را چند روز پیش از موعد انجام داد. با توجه به میزان مشغله زندگی امروزی، امکان فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه‌نامه بسیار زیاد است. برای پیشگیری از این موضوع می‌توان به وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمیتو مراجعه کرد تا ضمن استعلام و خرید آنلاین بیمه، از خدماتی چون یادآوری سررسید بیمه نیز استفاده کرد. به دلیل آنلاین بودن این سرویس، خطای انسانی در آن دخیل نیست ازاین‌رو می‌توان بدون دغدغه دیرکرد بیمه شخص ثالث، هر بار بیمه‌نامه را تمدید کرد.

امتیاز مطلب

27 comments

 1. کلانی ۱۴ فروردین, ۱۳۹۶ at 08:58 پاسخ

  با سلام و آرزوی توفیق الهی ، این مطلب جهت آگاهی عموم و اشاعه فرهنگ بیمه بسیار عالی است . امیدوارم کلیه مطالب بیمه ای نیز بدین نحو و به شکل قابل فهم برای عموم افراد جامعه نشر یابد . توفیق شما را در راه تعمیم فرهنگ بیمه از درگاه ایزد متعال خواستارم .

   
 2. م،ر ۱۲ خرداد, ۱۳۹۶ at 19:13 پاسخ

  با عرض سلام من پدرم فوت کرده ودوخودرو داریم بنام پدر ومادرم هست ومادرم هم بعد از فوت پدر به خارج از کشور مهاجرت کرده وهمگى در خارج از کشور زندگى میکنیم وهر دو خودرو در پارکینگ هستن مراحل اداری تقسیم ارث را دارد طى میکند ایا با نشان دادن مدرک میتوان در مورد تاخیر بیمه کارى کردفکر کنم هر دو بیمه در تاریخ ١٣٩۵/۵/٢٠ به پایان رسیده ودر ضمن ما همه سکونته ان کشور که در اونجا اقامت داریم راداریم و بعد از فوت پدر دیگه به ایران نیامدیم

   
  • مهدی فروغی ۲۵ خرداد, ۱۳۹۶ at 18:04 پاسخ

   سلام و ادب

   طبق قانون، بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، برای حالتی در نظر گرفته میشه که ماشین تو پارکینگ پلیس باشه. البته برخی شرکت‌ها مثل پاسارگاد و دانا استثنائاتی تو این زمینه قائل میشن. پیشنهاد من اینه که هر چه زودتر برای خودروتون به صورت آنلاین بیمه تهیه کنین تا جریمه دیکرد بیشتر نشه. هر زمانی هم نیاز به مشاوره بود میتونین از کمک مشاوران بیمیتو استفاده کنین.

    
 3. سیاوش ۱۴ خرداد, ۱۳۹۶ at 10:45 پاسخ

  باسلام ! این جریمه واقعن گرفتن پول زور هست ! چون شرکت بیمه عملا زمانی که بیمه نیستیم پوشش یا ارائه خدماتی نمیکنه بعبارتی زمانی میشه اسمشو جریمه یا دیر کرد گذاشت که شرکت بیمه زمان پرداخت نکردن بیمه هم ارائه خدمات کنه که اصلا اینجوری نیستش پس فلسفه گرفتن این پول چیه ! من ۳ سال ماشیتم بیرون نیاوردم یعنی باید هزینه این سه سالو بدم ؟؟ اونم زمانیکه اصلن تحت پوشش نبودم ؟؟

   
  • مهدی فروغی ۲۴ خرداد, ۱۳۹۶ at 18:55 پاسخ

   دوست عزیز سلام. درآمد حاصل از دریافت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی واریز میشه. وجود این صندوق، نقطه قوت مهمی برای صنعت بیمه کشور به شمار میاد. مطابق قانون بیمه مرکزی، موضوع فعالیت صندوق تأمین خسارت‌های بدنی به قرار زیر تعریف میشه:

   به موجب ماده ۱۰ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث، به منظور حمایت از زیان‌دیدگان حوادث رانندگی، خسارتهای بدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضاء بیمـه‌نامه، بطلان قرارداد بیمـه، تعلیق تأمین بیمـه‌گر، فرارکردن و شناختـه نشدن مسئول حادثـه و یا ورشکستگـی بیمـه‌گـر قابل پرداخت نباشـد و یا بـه ‌طـور کلـیخسارت‌هـای بدنی خارج از شرایط بیمـه‌نامه (به استثنـاء موارد مصرح در ماده۷ قانون اصلاح قانـون مذکور) توسط صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهدشد.

   از این نظر فکر می‌کنم شما هم با من هم‌عقیده باشین که درآمدهای این صندوق تا چه میزان می‌تونه برای کشور و برای مردم اهمیت داشته باشه

    
   • Ahmad ۱۱ آذر, ۱۳۹۶ at 12:40 پاسخ

    به هیچ عنوان قابل قبول نیست. چرا باید جور دیگران رو به این صورت کشید؟! دیگران یعنی مثلا اون شرکت بیمه ای که میفرمایید ورشکست شده. این جریمه واقعا پول زوری هست که شرکتهای بیمه تونستند با تبدیل کردنش به قانون از مردم بگیرن

     
  • شهاب شیرین ۲۸ خرداد, ۱۳۹۶ at 10:27 پاسخ

   با سلام و عرض ادب. شرکت های بیمه نمی توانند جریمه بیمه شخص ثالث را ببخشند و این کار فقط با دستور قضایی امکان پذیر است. نامه کمیته امداد هم اگر تحت شرایطی باشد که دادگاه نامه ای صادر کرده باشد، امکان پذیر است. در غیر این صورت موردی که نامه کمیته امداد باعث بخشش جرائم شده باشد، مشاهده نشده است.

    
 4. محمد ۱۱ مرداد, ۱۳۹۶ at 16:36 پاسخ

  فرض کنیم یه فرد میلیاردر باشه و هر وقت هم اتفاقی افتاد از جیب خودش پول خرج کنه. چه احتیاجی به بیمه اجباری هست؟ از طرف دیگه یه نفر به هر دلیلی ممکنه چند سال ماشینشو از خونه بیرون نیاره. چرا باید پول بیمه بده. ممکنه کسی تو پارکینگ بره زیر ماشین بمیره؟!

   
 5. حبیبی ۲۰ مرداد, ۱۳۹۶ at 01:25 پاسخ

  سلام.. خودرو بنده سه سال در پارکینگ منزل بوده و اصلا بیمه نشده و قبل از اون دو سال تخفیف بیمه داشت. میخاستم بدونم اگه الان بخوام بیمه اش بکنم با پرداخت جریمه ها آیا این سه سال نیز جز تخفیف عدم خسارت محاسبه میشه؟ یعنی اگه الان بخوام بیمه کنم ۵ سال تخفیف بیمه محاسبه میشه؟ اگه نمیشه اگه مبلغ رو با فرض یک سال تخفیف بیمه و جریمه ها پرداخت کنم آیا توی بیمه نامه ۵ سال تخیف درج میشه یا سالهای بیمه نشده جز تخفیفات محاسبه نمیشه؟

   
  • شهاب شیرین ۲۱ مرداد, ۱۳۹۶ at 09:20 پاسخ

   سلام، دوست عزیز شما باید بابت این تاخیر در بیمه کردن ماشینتون جریمه بپردازین و پس از پرداخت جریمه و تاخیر فقط دو سال تاخیر قبلی برای شما محفوظ می مونه و این سه سال که بیمه نداشتین تخفیف عدم خسارت نداره

    
 6. mashal ۱۶ دی, ۱۳۹۶ at 13:38 پاسخ

  سلام من ماشینم مدت ۶ ماه است در پارکینگ انتظامی هست ومدت ۵ماه است از تایخ بیمه میگزرد ایا بیمه ماشین من شامل جریمه دیرکردمیشود؟

   
 7. آرمی ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ at 16:13 پاسخ

  سلام
  رنو مدل ۷۰ دارم که ازش ۴ سال استفاده نمیکنم داری ۱۳ سال تخفیف بود ( ۴ سال آخر نه استفاده شده و نه بیمه شده ) حال سوال این است که آیا میتوانم تخفیف بیمه این ماشین را به خودروی دیگری که مدل ۹۶ بوده و موعد تمدید بیمه آن اسفند ۹۶ امسال هست منتقل نمایم ؟
  تشکر قبلی از راهنمایی شما

   
 8. bahar ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶ at 14:52 پاسخ

  سلام خسته نباشید
  تقریبا از دیرکرد بیمه ما حدودا ۷ ماه میگذره که جریمه دیرکرد به حساب میاد خواستم بدونم بخشودگی جرایم درکرد در بیمه ایران امکانش هست؟ بیمه قبلی هم ایران بوده

   
  • شهاب شیرین ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ at 17:17 پاسخ

   سلام
   کلا بخشیدن تخفیف دیرکرد بیمه شخص ثالث وجود نداره و هیچ بیمه ای اجازه بخشیدن این جریمه رو نداره

    
 9. حمید منصوبی ۸ اسفند, ۱۳۹۶ at 10:23 پاسخ

  سلام
  منظورتون از مفید بودن فوق العاده مبهمه ، اگه منظورتون تحمیل دیرکرد بیمه شخص ثالث باشه البته که بخوبی تحمیل فرمودین
  و صریحا عرض میشه که معمولا بیمه نامه ها تمدید نمیشه در واقع نشانگر عدم توان مالی اشخاصه و اگر این موضوع شفاف برای شما و نمایندگان بیمه ها بدیهی میباشد فکر نمیکنین جریمه دیر کرد جدا از یک امر تحمیلیه و هست و در مواقع نوعی ضلم محسوب میشه باز به کنار با این روش دارین اکثریت دارندگان وسایل نقلیه رو فراری هم می‌دید و از نگاهی دیگر با تحمیل این جرایم بصورتی دارین به اقتصاد مملکت نیز صدمه میزنین که شاید نفع جمع اقلی چنین دیدی نداشته باشن ولی در واقع همین هست که عرض شد و یقین بدونین روزی شما زیر سوال در خصوص صدمات وارده به اقتصاد مملکت خواهید رفت بنابراین از فلج کردن اقتصاد مملکت دست بکشید
  واینکه چرا و بچه طریق بر اقتصاد امور مملکت را فلج می‌کند جای نگاه تخصصیه اگه لازم باشد انگیز طرح خواهد شد

   

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید
Telegram @bimito
Telegram @bimito