ارزانترین بیمه شخص ثالث

ارزانترین بیمه شخص ثالث توسط کدام شرکت بیمه ارائه می‌شود؟ ایران، آسیا، پاسارگاد یا؟

ارزانترین بیمه شخص ثالث لزوماً بهترین بیمه شخص ثالث نیست. شاید بهترین کار در زمان خرید بیمه شخص ثالث، نظر داشتن همزمان کیفیت و قیمت است. به این منظور باید از عوامل موثر بر قیمت و کیفیت آگاه باشیم؛ چرا که نه تنها کیفیت ارائه خدمات شرکت‌های بیمه در سطح یکسانی قرار ندارد بلکه نرخ شرکت‌های مختلف بیمه برای ارائه کیفیت یکسان نیز گاهی متفاوت است.

نرخ دیه، سطح پوشش مالی و جانی و موارد مرتبط به آن که در این مطلب به آنها اشاره شده است، در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ و با توجه به نرخ  دیه جدید اعلام‌شده به روزرسانی شده است. 


ارزانترین بیمه شخص ثالث به چه عواملی بستگی دارد؟

در ابتدا بد نیست نگاهی به عوامل مؤثر بر قیمت بیمه شخص ثالث بیندازیم سپس درباره ارزان‌ترین آن صحبت کنیم.

هرساله بیمه مرکزی نرخ مشخصی را به‌عنوان حق بیمه شخص ثالث به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. بااین‌وجود نرخ بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف متفاوت است و بعضاً شرکت‌های بیمه در ارائه ارزانترین بیمه شخص ثالث باهم رقابت دارند تا بتوانند سهم بیشتری را از این بازار به دست آورند. فاکتورهای متعددی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذارند که منشأ برخی از آن‌ها شرکت بیمه‌گزار و برخی دیگر مشخصات ماشین و شرایط بیمه‌گزار (بیمه‌شونده) است. در ادامه به توضیح برخی از این عوامل می‌پردازیم که در شناسایی ارزانترین بیمه شخص ثالث بسیار مفید است.


ارزانترین بیمه شخص ثالث و پوشش‌های آن

همان‌طور که پیشتر نکات مهم در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث توضیح داده شد، شرکت‌های بیمه پوشش‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. میزان پوشش یا همان سقف تعهدات شرکت بیمه حداکثر مبلغیست که شرکت بیمه به‌عنوان خسارت ناشی از حادثه رانندگی تقبل می‌کند. در سال ۹۶ دیه کامل در ماه حرام ۲۸۰ میلیون تومان و حداقل پوشش برای خسارات مالی ۷ میلیون  تومان است. عموماً انتخاب کمترین میزان پوشش، منجر به خرید بیمه شخص ثالث ارزانتری می‌شود. در صورتی که خسارت وارده در حین حادثه رانندگی بیشتر از مبالغ بدنی و مالی مذکور باشد، پرداخت مابه‌تفاوت آن بر عهده بیمه‌گزار است. می‌توان با بالا بردن حق بیمه پرداختی، میزان پوشش را افزایش داد. در این صورت شرکت بیمه، در مقابل خسارات مالی، تعهد بیشتری را قبول می‌کند. امکان افزایش پوشش بدنی وجود ندارد اما در صورتی که کیفیت خدمات نسبت به انتخاب ارزانترین بیمه شخص ثالث اولویت داشته باشد، پوشش مالی را می‌توان از ۷ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان افزایش داد. اهمیت میزان پوشش در تصادفات شدید یا با ماشین‌های گران‌قیمت ملموس‌تر است.

ارزانترین بیمه شخص ثالث


مدت اعتبار

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث نیز از مواردیست که بیمه‌گزار در آن حق انتخاب دارد. مدت اعتبار بیمه نیز بر روی قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است. بدیهیست که هرچه مدت زمان اعتبار بیمه کوتاه‌تر باشد، به صورت مقطعی هزینه کمتری باید برای آن پرداخته شود؛ اما در بلندمدت ارزانترین بیمه شخص ثالث مربوط به بلندمدت‌ترین اعتبار است. برای مثال بیمه شخص ثالث شش ماهه قیمت کمتری نسبت به یک‌ساله دارد اما هزینه آن از نصف حق بیمه شخص ثالث یک‌ساله، بیشتر است؛ بنابراین به لحاظ اقتصادی ارزانترین بیمه شخص ثالث مربوط به مدت اعتبار یکساله است. بیمه شخص ثالث به صورت روزانه نیز فروخته می‌شود و حداکثر مدت اعتبار قابل خریداری، یک سال است. شرکت‌های بیمه، مدت اعتبارهای متفاوتی را ارائه می‌دهند.


تخفیف‌های شرکت‌های بیمه

همان‌طور که پیشتر توضیح داده شد، بیمه مرکزی سالانه نرخ بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند؛ اما شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت تمایل روی این نرخ تا ۲/۵ درصد تخفیف اعمال کنند. همین تخفیف موجب می‌شود که یک شرکت به دلیل ارائه ارزانترین بیمه شخص ثالث در بازار بیمه از رقبای خود پیشی بگیرد. می‌توان با مراجعه به سامانه آنلاین بیمیتو از این تفاوت قیمت‌ها آگاه شد. شرکت‌های بیمه در همکاری با این سامانه تخفیف‌های خود را در بخش مقایسه قیمت اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو، اعمال می‌کنند.


تخفیف بیمه‌نامه

شرکت‌های بیمه به نسبت تعداد سال تخفیف هر بیمه‌نامه تخفیفی را برای صدور بیمه‌نامه جدید بیمه‌گزار در نظر می‌گیرند. هر بیمه‌نامه شامل تعداد محدودی کوپن می‌باشد. در صورت بروز حادثه منجر به خسارت، بیمه‌گزار مقصر حادثه برای پرداخت خسارت باید از کوپن‌های بیمه‌نامه خود استفاده کند. در صورتی که از بیمه‌نامه آخر بیمه‌گزار، کوپنی کم شده باشد بدین معناست که شخص مشمول تعرفه‌های تخفیف حق بیمه شخص ثالث نمی‌شود. در غیر این صورت شرکت بیمه‌گر نسبت به تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار از کوپن‌های بیمه‌نامه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد، برای صدور بیمه‌نامه جدید تخفیفی در نظر می‌گیرد. تعرفه تخفیفات در سال ۹۶ از جانب بیمه مرکزی اعلام شده و به صورت زیر می‌باشد:

این نرخ‌ها از جانب بیمه مرکزی اعلام شده است؛ اما بعضی از شرکت‌های بیمه میزان ۷۰% تخفیف را برای بیمه‌گزاران با هفت سال تخفیف نیز در نظر می‌گیرند و به این صورت تلاش می‌کنند با ارائه ارزانترین بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزاران بیشتری را به خود جلب کنند. در واقع از لحاظ سال تخفیف، ارزانترین بیمه شخص ثالث مربوط به ۷۰% تخفیف می‌باشد.

سالدومسومچهارمپنجمششمهفتمهشتمنهم و به بعد
تخفیف (درصد)۱۰۱۵۲۰۳۰۴۰۵۰۶۰۷۰

مطلب مرتبط: بیمه بدنه ایران ، پاسارگاد، البرز،…/ جام بهترین بیمه بدنه به کدام شرکت می‌رسد؟


سال ساخت

به صورت کلی حق بیمه تعیین شده توسط بیمه مرکزی برای خودروهایی که ریسک بیشتری برای بروز حادثه دارند بالاتر است. این موضوع تنها در پرداخت حق بیمه مدنظر است. به صورتی که برای خودروهایی که سال تولیدشان از ۱۵ سال بیشتر باشد به ازای هر سال اضافه به میزان ۲ درصد به حق بیمه شخص ثالثشان اضافه می‌شود و این میزان حداکثر به ۱۰ درصد می‌رسد.


کاربری

مورد دیگری که بیمه مرکزی در تعیین حق بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرد کاربری وسیله نقلیه است. در ادامه به کاربری‌های متفاوت و حق بیمه آنها می‌پردازیم:

میزان حق بیمه شخص ثالث برای

 1. خودروهای جابه‌جایی درون‌شهری مسافر، ۲۰ درصد بیشتر است.
 2. خودروهای جابه‌جایی بین شهری مسافر، ۳۵ درصد بیشتر است.
 3. خودروهای مخصوص حمل بار با افزایش ظرفیت وزن بار، افزایش می‌یابد.
 4. خودروهای حمل مواد منفجره ۵۰ درصد و برای خودروهای حمل مواد سوختی مایع و گازی ۲۵ درصد بیشتر است.
 5. خودروهای عمومی با افزایش ظرفیت مسافر افزایش می‌یابد.
 6. وسیله نقلیه عمومی متعلق به بیمه‌گزار که به‌عنوان سرویس کارکنان استفاده شود و یا مخصوص جابه‌جایی دانش‌آموزان یا دانشجویان باشد و همچنین وسایل نقلیه عمومی شهری، ۲۰ درصد تخفیف داده می‌شود.
 7. خودروهایی که مخصوص تعلیم رانندگی هستند ۱۵ درصد بیشتر است.

قیمت وسیله نقلیه

قیمت اتومبیل به دو صورت بر نرخ حق بیمه شخص ثالث تاثیر می گذارد. مورد اول تعداد سیلندر ماشین است. با بالا رفتن تعداد سیلندر حق بیمه شخص ثالث افزایش می‌یابد. به این صورت که به ترتیب ماشین‌های کمتر از چهار سیلندر، پیکان، پراید و سمند (این سه نوع خودرو در یک دسته قیمتی هستند)، سایر چهار سیلندرها و بیش از چهار سیلندر حق بیمه شخص ثالث کمتری دارند و ماشین‌های با کمتر از چهارسیلندر دارای ارزانترین بیمه شخص ثالث هستند.

مورد دوم نیز سال ساخت وسیله نقلیه است. بدین معنا که با افزایش سال ساخت، قیمت وسیله نقلیه کاهش می‌یابد و در واقع این‌گونه بر نرخ حق بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد و قیمت وسیله نقلیه به صورت مستقیم تاثیری بر نرخ حق بیمه شخص ثالث ندارد.


تخلف راننده

این مسئله در زمان پرداخت خسارت ناشی از حادثه مطرح می‌شود و در میزان حق بیمه تاثیری ندارد. چنانچه حادثه رانندگی ناشی از تخلف راننده باشد بخشی از میزان خسارت مالی و بدنی ناشی از حادثه بر عهده راننده خواهد بود و در صورت تکرار تخلف راننده و بروز مجدد حادثه این میزان به صورت زیر افزایش خواهد یافت:

در نوبت اول حادثه ناشی از تخلف رانندگی، بیمه‌گزار موظف به پرداخت ۲/۵ درصد از خسارت وارده است؛ در نوبت دوم ۵ درصد و در نوبت سوم ۱۰ درصد.


بیمه حوادث راننده

همان‌طور که از نام بیمه شخص ثالث برمی‌‌آید، تعهدات این بیمه شامل اشخاص ثالث می‌باشد. بیمه‌گزار شخص اول، شرکت بیمه‌کننده یا بیمه‌گر، شخص دوم و شخص زیان‌دیده در حادثه ناشی از تصادف، شخص ثالث است. این بدان معناست که در صورتی که راننده بر اثر حادثه رانندگی دچار خسارت شود، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌گیرد. بدین منظور بیمه‌گزار باید برای وسیله نقلیه خود پوشش بیمه حوادث راننده را نیز خریداری کند. اخیراً این بیمه اجباری شده است و مشخصات آن در بیمه‌نامه شخص ثالث درج می‌شود. میزان پوشش این بیمه‌نامه نیز به اندازه دیه کامل در ماه حرام است با این تفاوت که تمامی آن توسط شرکت بیمه‌گر تقبل نمی‌شود. در واقع شرکت بیمه‌گر ۱۹۰ میلیون آن را تقبل می‌کند و مابقی توسط صندوق خسارات بدنی پرداخته می‌شود؛ بنابراین حق بیمه حوادث راننده نیز به مبلغ حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.


مقایسه قیمت‌ بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه

همان‌طور که توضیح داده شد عوامل متعددی بر نرخ نهایی حق بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند. محاسبه حق بیمه شخص ثالث کار دشواری نیست اما بسیار زمان‌بر است. به‌ویژه در مواردی که منشا تفاوت قیمت، شرکت بیمه باشد. در این صورت برای استعلام قیمت و یافتن ارزانترین بیمه شخص ثالث، متقاضی باید نرخ تک‌تک شرکت‌های بیمه را به دست آورد و با مقایسه قیمت‌ها، ارزانترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کند. بیمیتو به‌عنوان یک اگریگیتور بیمه این مشکل را برطرف کرده و تمامی موارد بالا را در محاسبات قیمت‌ بیمه شخص ثالث لحاظ کرده است. متقاضیان می‌توانند با وارد کردن اطلاعات اولیه مربوط به وسیله نقلیه خود، قیمت‌ شرکت‌های مختلف را مقایسه کنند و ارزانترین بیمه شخص ثالث را به صورت آنلاین خریداری کنند.

11 comments

 1. لیلا ۱۰ فروردین, ۱۳۹۶ at 06:51 Reply

  پیشنهاد من “بیمه تجارت نو” است
  من از این بیمه استفاده می کنم
  شعبه ۱۰۴۰ ساری، مازندران به مسولیت خانم سیده فاطمه موسوی

 2. ناصراحمدیان ۶ آبان, ۱۳۹۶ at 13:25 Reply

  سلام
  نه
  چرا هر سال بی رویه برقیمت بیمه افزوده میشود
  آیا بازرسی برای نظارت در کار نیست .

 3. شهاب ۱ دی, ۱۳۹۶ at 13:03 Reply

  چرا هرسال گرون میشه این بیمه ماشین که افت قیمت رو مدل پیدا میکنه ۱۰ درصد تخفیف میخوره ۲۰ درصد قبلا گرون کردن …خخخخ بریم عراق

 4. حمید رضا ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷ at 19:52 Reply

  من مدتی در اروپا زندگی می کردم. در آونجا تخفیف عدم خسارت به شخص تعلق می گرفت نه به خودرو. این حالت منطقی است و موجب می شه افراد قانون شکن بیمه سنگین تری پرداخت کنند. با این مدلی که تو ایران داره اجرا میشه افراد قانونگرا در حقیقت تاوان بی قانونی دیگران را باید بپردازند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید