بهترین بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث را از کدام شرکت بخرم؟ (قسمت اول)

امروزه با توجه به محدود بودن منابع مالی، مدیریت مالی در زندگی تمامی افراد از اقشار مختلف جامعه نقش مهمی یافته است. به این صورت که تلاش بر این است که بتوان با حفظ کیفیت خدمات، هزینه‌ها را به حداقل کاهش داد. این حساسیت روی ابعادی از زندگی که ضروری‌تر هستند، ملموس‌تر است. این موارد شامل محصولات و خدمات مربوط به نیازهای اولیه زندگی شهری امروزی مثل خوراک، پوشاک، حمل‌و‌نقل، درمان، آموزش می‌باشند. انواع خدمات بیمه‌ای نیز از این قاعده مستثنا نیستند، به‌ویژه در مواردی که این بیمه‌ها اجباری هستند؛ مثل بیمه شخص ثالث. متقاضیان بیمه به دنبال یافتن بهترین بیمه شخص ثالث هستند.

نرخ دیه، سطح پوشش مالی و جانی و موارد مرتبط به آن که در این مطلب به آنها اشاره شده است، در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ و با توجه به نرخ  دیه جدید اعلام‌شده به روزرسانی شده است. 


شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات بیمه شخص ثالث

همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور که پیشتر نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث به‌تفصیل بیان شد، بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری است و به همین دلیل این بیمه دامنه مخاطب گسترده‌ای دارد. به دلیل پرجمعیت بودن بازار بیمه شخص ثالث، تقریباً تمامی شرکت‌های فعال درزمینه بیمه، در ارائه ارزان‌ترین و بهترین بیمه شخص ثالث رقابت دارند تا بتوانند سهم بیش‌تری از بازار داشته باشند.

بیمه شخص ثالث


انتخاب ارزان‌ترین و بهترین بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی، سالانه آماری را منتشر می‌کند که در آن شرکت‌های بیمه بر اساس معیارهایی که در‌ ادامه به‌تفصیل توضیح داده خواهد شد رتبه‌بندی می‌شوند. با کمک این اطلاعات می‌توان بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کرد. آگاهی از این عوامل به دو صورت ممکن است. اولین راه که نسبتاً زمان‌بر هم هست، جستجوی این آمار در اینترنت است. روش دوم نیز دسترسی به این اطلاعات به‌صورت طبقه‌بندی‌شده در وب‌سایت‌های استعلام و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث است. بدین منظور می‌توان از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مراجعه کرد و بعد از واردکردن مشخصات خودرو، قیمت و کیفیت خدمات شرکت‌های بیمه را مقایسه کرد و بهترین بیمه شخص ثالث را به صورت آنلاین خریداری کرد. حال به توضیح این عوامل می‌پردازیم:


 رضایت کلی

در گزارش‌های سالانه بیمه مرکزی، فاکتور رضایت کلی از جمله عواملی است که در ارزیابی عملکرد شرکت‌های بیمه و انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث مورد توجه قرار می‌گیرد. مجموعه‌ای از عوامل زیر بر این فاکتور، تأثیر می‌گذارد که جداگانه به آن‌ها خواهیم پرداخت. لزوماً بالا بودن رتبه یک شرکت بیمه در این فاکتور به معنای ارائه بهترین بیمه شخص ثالث نیست. بلکه برای انتخاب ارزان‌ترین و بهترین بیمه شخص ثالث باید تمامی فاکتورهای زیر در نظر گرفته شود و با توجه به اولویت‌ها و شرایط فرد، گزینه مناسب انتخاب شود.

بیمه بدنه

تناسب شرایط بیمه‌نامه با نیاز مشتری

بیمه‌های مختلف می‌توانند شرایط متفاوتی را به لحاظ میزان پوشش، مدت اعتبار، قیمت بیمه و … فراهم کنند. در این حالت فرد می‌تواند متناسب با نیاز خود و بر اساس توانمندی مالی و اولویت‌هایش بهترین بیمه شخص ثالث را خریداری کند. برخی از شرکت‌های بیمه شرایط متنوع‌تری را نسبت به رقبای خود برای بیمه‌گزاران فراهم می‌کنند که در ادامه به بررسی برخی از این موارد می‌پردازیم:

الف) سطح پوشش:

سطح پوشش یا همان سقف تعهدات بیمه‌گر (شرکت بیمه) در قبال بیمه‌گزار (بیمه شونده)، حداکثر هزینه‌ایست که شرکت بیمه برای خسارت‌های ناشی از تصادفات رانندگی وسیله نقلیه تحت پوشش بیمه می‌پردازد. حداقل میزان پوشش، هرساله توسط بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود. این میزان بر اساس مبلغ تعیین‌شده به عنوان دیه کامل یک انسان در ماه حرام محاسبه می‌شود. حداقل سقف خسارات بدنی برابر باقیمت دیه کامل در ماه حرام و حداقل سقف خسارات مالی برابر با یک‌چهلم قیمت دیه کامل در ماه حرام است. در سال ۹۶ میزان دیه در ماه حرام، ۲۸۰ میلیون تومان و حداقل خسارت مالی، ۷ میلیون تومان تعیین گردیده است. می‌توان با افزایش حق بیمه پرداختی این سقف را بالا برد. شرکت‌های بیمه، سقف خسارات مالی متنوعی را ارائه می‌دهند که در سال ۹۶ این میزان، حداقل ۷ میلیون تومان و حداکثر ۳۰ میلیون تومان می‌باشد. برخی از شرکت‌های بیمه محدوده کوچک‌تری از این طیف قیمت را پوشش می‌دهند و همین می‌تواند باعث تمایز شرکت‌های بیمه ازلحاظ تناسب بیمه‌نامه با نیاز مشتری باشد. همان‌طور که قبلاً گفته شد، حق بیمه پرداختی تا حد زیادی به مبلغ پوشش بیمه شخص ثالث بستگی دارد و طبعاً ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث مربوط به حداقل میزان پوشش یعنی ۷ میلیون تومان می‌باشد. بهترین بیمه شخص ثالث، ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث نیست؛ چراکه درصورتی‌که هزینه‌های خسارات ناشی از حادثه رانندگی بیشتر از ۷ میلیون تومان شود، پرداخت مابه‌تفاوت بر عهده بیمه‌گزار (بیمه‌شونده) خواهد بود و با توجه به تردد خودروهای گران‌قیمت در سطح شهر امکان بروز چنین شرایطی بسیار محتمل است. از این رو بسیاری از بیمه‌گزاران ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را انتخاب نمی‌کنند.

بیمه شخص ثالث

از آنجایی که برای یافتن ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث با مطلوب‌ترین پوشش خسارت، باید از تمامی شرکت‌های بیمه به‌صورت جداگانه استعلام گرفت و این کاری بسیار زمان‌بر است، بهتر است از سامانه استعلام آنلاین قیمت بیمه شخص ثالث استفاده کرد. از این طریق می‌توان قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را برای انواع پوشش مقایسه کرد و در نهایت ارزان‌ترین و بهترین بیمه شخص ثالث را به‌صورت آنلاین خریداری کرد. چراکه حق بیمه شرکت‌های مختلف به ویژه در پوشش‌های بالا متفاوت است.

با انتخاب میزان پوشش بالاتر، تعهدات شرکت بیمه در قبال خسارت بدنی و مالی افزایش می‌یابد.


مطلب مرتبط: تخفیف بیمه بدنه تا بیش از ۱۰۰%/ شرکت‌های بیمه آتش به مالشان می‌زنند!


ب) مدت اعتبار:

مدت اعتبار یکی دیگر از مواردیست که می‌تواند بسته به نیاز بیمه‌گزار به‌صورت روزشمار، ماهانه یا سالانه انتخاب شود. در این مورد نیز برخی از شرکت‌‌ها به لحاظ مدت اعتبار، تنوع بیشتری را ایجاد کرده‌اند و حق انتخاب گسترده‌تری را در اختیار بیمه‌گزار گذاشته‌اند. برخی از شرکت‌های بیمه نیز محدوده کوچکی از مدت اعتبار را ارائه می‌دهند. برای مثلا تنها امکان خرید بیمه شش ماهه یا یک ساله از آن‌ها وجود دارد که این نیز عامل تمایز شرکت‌های بیمه در ارائه بیمه‌نامه متناسب با نیاز مشتری می‌باشد.

در این مورد نیز قیمت بیمه‌نامه‌ها متناسب با مدت اعتبارشان متفاوت است. قیمت بیمه‌نامه با مدت بیمه‌نامه نسبت مستقیم ندارد؛ بدین معنا که قیمت بیمه‌نامه شش‌ماهه لزوماً نصف بیمه‌نامه یک‌ساله نیست. در واقع قیمت بیمه‌نامه شش ماهه معمولاً بیشتر از نصف بیمه‌نامه یک‌ساله است و این در مورد بیمه‌نامه‌هایی با مدت اعتبارهای کمتر نیز صادق است.

همان‌طور که بالاتر گفته شد، بسیاری از شرکت‌ها و نمایندگی‌های بیمه برخی از مدت‌های اعتبار را پوشش نمی‌دهند. بدین منظور می‌توان از سامانه‌ استعلام آنلاین بیمه بیمیتو از شرایط مدت اعتبار و قیمت‌ شرکت‌‌های مختلف بیمه آگاه شد و بهترین بیمه شخص ثالث را متناسب با شرایط و اولویت‌های بیمه‌گزار خریداری کرد.

طبق قانون، حتی می‌توان بیمه شخص ثالث را به صورت روزانه خریداری کرد!


پاسخگویی (شفافیت، سرعت)

برای بسیاری از بیمه‌گزاران پیش آمده است که هنگام صدور بیمه‌نامه یا در زمان وقوع حادثه رانندگی، برای به دست آوردن اطلاعات لازم دچار مشکل شده‌اند و بعضاً به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، در خرید بیمه‌نامه مناسب خود اشتباه کرده‌اند یا برای دریافت خسارت و پیگیری مورد تصادف خود وارد روندی پیچیده و زمان‌بر شده‌اند. به همین دلیل فاکتور شفافیت و سرعت پاسخگویی شرکت‌های بیمه برای بسیاری از بیمه‌گزاران حائز اهمیت و ملاک انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث است.


ادامه مطلب در «قسمت دوم  بهترین بیمه شخص ثالث را از کدام شرکت بخرم؟»

امتیاز مطلب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید
Telegram @bimito
Telegram @bimito