الحاقیه بیمه شخص ثالث

دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۶

الحاقیه بیمه شخص ثالث و مباحث مرتبط مربوط به آن که در این مطلب به آنها اشاره شده است، در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ و با توجه به نرخ  دیه جدید اعلام‌شده به روزرسانی شده است. 

اگر صاحب وسیله نقلیه باشید حتماً با موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث برخورد داشته‌اید. در ابتدای هرسال از شرکت‌های بیمه با دارندگان وسایل نقلیه موتوری تماسی مبنی بر دریافت الحاقیه‌‌ بیمه شخص ثالث خودرویشان گرفته می‌شود. به این صورت که بیمه‌گزار با پرداخت هزینه‌ای ناچیز، ضمیمه‌ای قانونی برای بیمه شخص ثالث خود تهیه می‌کند که بر اساس آن سقف تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر افزایش می‌یابد. حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و بر چه اساسی تعیین می‌شود.

 


الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

برای این‌که بدانیم الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست در مرحله اول باید بدانیم که هزینه‌ای که شما برای بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه‌تان می‌پردازید بر چه اساسی تعیین می‌شود. دیه کامل یک انسان در ماه حرام در سال ۹۶، ۲۸۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام ۲۱۰ میلیون تومان اعلام شده است و حداقل میزان پوشش برای خسارت‌های مالی به‌اندازه ۷ میلیون تومان تعیین‌شده است؛ البته بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر،  میزان تعهد شرکت بیمه را افزایش دهد و انتخاب میزان پوشش، بر اساس توانایی مالی و اولویت‌ها به شخص بیمه‌گزار بستگی دارد. می‌توان قیمت شرکت‌های بیمه برای پوشش‌های مختلف را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مقایسه و گزینه مناسب را انتخاب کرد. بیمیتو به‌عنوان یک اگریگیتور بیمه امکان استعلام و مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را فراهم کرده است.

هرساله قوه قضاییه مصوبه جدیدی را برای مبلغ دیه به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کند که ممکن است از سال گذشته بیشتر باشد. در این صورت ما‌به‌تفاوت حق بیمه‌ی بیمه‌گزار نسبت به سال گذشته در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ابلاغ می‌شود. بیمه‌گزار موظف است که این ما‌به‌تفاوت را بپردازد تا بتواند الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری کند. در واقع الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث، مبنی بر افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر است.

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث است که موجب افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر در قبال بیمه گذار می‌شود.


کدام ماه‌ها ماه حرام محسوب می‌شوند؟

در میان دوازده ماه تقویم قمری، چهار ماه حرام وجود دارند که به ترتیب رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم می‌باشند. بر اساس شرع اسلام اگر در این چهار ماه فوت ناشی از حادثه رانندگی اتفاق بیفتد، میزان دیه یک سوم از ماه‌های عادی بیشتر است.


آیا لازم است الحاقیه بیمه شخص ثالث دریافت شود؟

بیمه‌گزاران موظفند که حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را که به‌اندازه یک چهلم دیه کامل یک فرد در ماه حرام است، برای وسیله نقلیه موتوری خود تهیه کنند. بر این اساس تردد وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث ممنوع است و در صورتی که چنین وسیله نقلیه‌ای توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود، متوقف و جریمه می‌شود. دریافت الحاقیه شخص ثالث اجباری نیست اما در صورتی که بیمه‌گزار الحاقیه بیمه شخص ثالث را دریافت نکند، در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه، میزان تعهد خود نسبت به بیمه‌گزار را بر اساس حداقل پوشش تعیین‌شده در سال گذشته پرداخت می‌کند و ما‌به‌تفاوت خسارت جانی یا مالی، بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

در صورت عدم دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث، پرداخت ما‌به‌تفاوت میزان پوشش در سال گذشته و سال جاری بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود نه شرکت بیمه‌گر.

برای مثال مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل، در ماه حرام در سال ۹۴، ۲۲۰ میلیون تومان بوده است که در سال ۹۵ این میزان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان افزایش یافته است. در صورتی که بیمه‌گزاردر ماه حرام موجب خسارت جانی شود، در صورتی که الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نکرده باشد، پرداخت ما‌به‌تفاوت ۳۳.۳ میلیون تومانی بر عهده خود شخص خواهد بود.


الحاقیه بیمه شخص ثالث را چگونه باید خرید؟

بعد از اعلام نرخ جدید دیه در هرسال، الحاقیه در دسترس عموم قرار می گیرد. برای تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزاران می‌توانند به دفاتر و نمایندگی‌های بیمه شخص ثالث مراجعه کنند و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را دریافت نمایند. همچنین می‌توان با تماس تلفنی با نمایندگی بیمه، الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نمود.

 


الحاقیه بیمه شخص ثالث را می‌توان از نمایندگی دیگری جز نمایندگی صادر‌کننده بیمه شخص ثالث خرید؟

بهترین حالت این است که بیمه‌گزار به دفتر نمایندگی بیمه‌ای که از آن بیمه شخص ثالث خود را تهیه کرده است مراجعه کند. در صورت عدم دسترسی به دفتر نمایندگی قبلی، بیمه‌گزار باید برای دریافت الحاقیه به نمایندگی مرکزی همان بیمه مراجعه کند.

همچنین برخی از شرکت‌های بیمه، امکان خرید اینترنتی الحاقیه بیمه شخص ثالث را نیز برای بیمه‌گزاران فراهم آورده‌اند. با روش آنلاین، بیمه‌گزاران می‌توانند با مراجعه به وبسایت این شرکت‌ها هزینه الحاقیه بیمه شخص ثالث را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را چاپ نمایند.


الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۶

به نقل از مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی، نمن‌الحسینی، از سال ۹۶ دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث منتفی خواهد شد. از مزیت‌های این قانون جدید این است که لازم نیست مانند سال‌های قبل بیمه‌گزار برای افزایش تعهدات بیمه‌گر هزینه‌ای بپردازد تا الحاقیه بیمه شخص ثالث مطابق با نرخ جدید دیه را دریافت کند. بر این اساس در صورت افزایش نرخ دیه میزان تعهدات شرکت‌های بیمه به صورت خودکار افزایش خواهد یافت و بیمه‌گزاران نیازی به دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث نخواهند داشت و از این طریق دغدغه بیمه‌گزاران رفع خواهد شد. زین پس ما‌به‌تفاوت نرخ دیه را صندوق خسارت‌های بدنی خواهد پرداخت.

از سال ۹۶ الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شده است و شرکت‌های بیمه‌گر در صورت تغییر نرخ دیه موظفند که تعهدات خود نسبت به سقف پوشش را افزایش دهند.

14 comments

 1. خلیل قاسمی ۱۵ اسفند, ۱۳۹۵ at 09:50 Reply

  اگر به سوابق نگاه کنیم پارسال یعنی دوره قبل قرار بر این شد که ایق مقوله خریداری الحاقیه ازبین برود و
  من بعداز این حق بیمه طوری اخذ شود که دیگر نیازی به صدور الحاقیه نباشد . حالا دوباره این موضوع برای چی در جامعه مطرح میشود معلوم نیست……..

  • محمد ۱۹ اسفند, ۱۳۹۵ at 00:14 Reply

   دقیقا با فرمایشتون موافقم.
   آنقدر این سالها مردم اذیت شدن که انگار باورشون نمیشه امسال الحاقیه لازم نیست

  • مریم بهشتی ۱۴ فروردین, ۱۳۹۶ at 09:13 Reply

   سلام دوست عزیز. خیلی وقت بود که در مورد حذف الحاقیه بیمه شخص ثالث صحبت می شد اما برای سال ۹۶ به تصویب رسید.

 2. مصطفی ۲۵ اسفند, ۱۳۹۵ at 10:45 Reply

  سلام . خوب و کاربردی بود اما این مصوبه های جدید هنوز رسانه ای نشده و به دفاتر بیمه هم که میگیم میگن بخشنامه اش برای ما نیامده .
  یه سوال : بیمه ثالث خوردو من ۹۵.۱۲.۲۸ تمامه و هر سال الحاقیه میگرفتم . الان هم که بخوام اقدام کنم با دیه و خسارت سال ۹۵ ثبت میشه . پس با توضیحاتی که دادید دیگه نگران الحاقیه و دیه جدید نباشم؟

  • مهدی فروغی ۲۵ اسفند, ۱۳۹۵ at 12:06 Reply

   سلام
   ممنون از اظهار نظرتون. نه جای هیچ نگرانی‌ای در مورد الحاقیه وجود نداره. درصورتی‌که از بیمیتو یا دفاتر بیمه بیمه‌تون رو تهیه کنید، سال دیگه نیاز به الحاقیه وجود نداره.

 3. amir360 ۲۶ اسفند, ۱۳۹۵ at 09:05 Reply

  الحاقیه پوشش حوادث راننده نیاز نیست این موضوع در خصوص ثالث هست پس پوشش حوادث راننده الحاقیه میخواد

 4. یک نفر ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 11:47 Reply

  اگر مقاله را از ابتدای بنبان صنعت بیمه در ایران شروع می کردید بهتر بود. آسمان را به ریسمان بافته اید که بگویید موضوع منتفی است.

  • مریم بهشتی ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶ at 11:24 Reply

   دوست عزیز ممنون که به وبلاگ ما سر زدید و نظرتون رو برای ما نوشتید. هدف اصلی از این مقاله توضیح دادن این مسالست که حق بیمه در حالت پایه بر اساس چه چیزی تعیین می‌شه. برای اجتناب از پراکنده نویسی ما از ابتدا مسئله رو باز کردیم و توضیح دادیم. 🙂

 5. حسین ۱۰ مرداد, ۱۳۹۶ at 21:45 Reply

  ای کاش اون فرصت یک ماهه برای استفاده از تخفیف بیمه که بعد از پایان دوره یک ساله بیمه نامه بیمه گذار تا یک ماه فرصت داشت که دوباره ماشین خودشو بیمه کنه و بدون جریمه از تخفیف هم استفاده کنه حذف نمیشد بخدا اون موقع من عین یک ماه رو ماشینمو میخوابوندم

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای دریافت پیشنهادهای ویژه شرکت‌های بیمه و آخرین اطلاعات بیمه‌ای، ایمیل خود را وارد کنید